17 جولای

درمان ناباروری IVF

می توان گفت امروزه بسیاری از زوج هایی که با مشکل ناباروری مواجه هستند می توانند با انجام روش های متفاوت به این عارضه خاتمه بدهند.مشکلات ناباروری می تواند به علت های موجود در زن یا مرد و یاهر دوی آنها باشد.زوج هایی که خواهان فرزند هستند می توانند با  انجام مشاوره روش های متفاوتی را برای این امر انتخاب کنندو متخصص زنان و زایمان می تواند شما را از این روش ها آگاه سازد .در ابتدا زمانی که تصمیم به بارداری گرفتید مشاوره های پیش از بارداری ر. نزد متخصص زنان و زایمان انجام بدهید و در صورتی که با مشکل ناباروری مواجه شدید  یکی از روش های پیشنهادی توسط متخصص زنان و زایمان می تواند درمان ناباروری IVF و یا لقاح خارج از رحم باشد.بهتر است با این روش آشنایی کامل را پیدا کنید و از نحوه انجام آن اطلاعاتی را کسب کنید .

ناباروری IVF
درمان ناباروری IVF چیست ؟

IVF یک روش آزمایشگاهی برای لقاح مصنوعی و خارج از رحم بوده است که از زن سلول تخمک بالغ گرفته می شود و اسپرم هایی که از قبل از مرد تهیه شده است در خارج از رحم زن لقاح داده می شود و در نهایت این لقاح در رحم زن و یا زن دیگری گذاشته می شود. در روز انجام عمل نمونه اسپرم از مرد گرفته می شود همچنین زنان  بیهوشی کوتاهی بر روی آنها انجام می شود و تخمک هایی از آنها گرفته می شود .بعد از انجام این مراحل تخمک و اسپرم به محیط آزمایشگاهی برده شده و در آزمایشگاه در کنار یکدیگر قرار می گیرند و به این گونه خود اسپرم وارد تخمک می شود و تخمک بارور می شود .به تخمکی که لقاح پیدا می کند جنین گفته می شود .جنین تک سلولی شروع به تقیسم شدن می کند و در نهایت یک جنین چند سلولی به وجود می آید .بعد از گذشت دو یا سه روز جنین به رحم زن انتقال داده می شود تا بارداری انجام بگیرد.پس به طور کلی می توان گفت برای انجامIVFبعد از تحریک تخمدان و تخمک گذاری ،لقاح انجام گرفته و جنین انتقال پیدا می کند.

موارد کاربرد IVF چیست ؟

در همه مورد هایی که رسیدن اسپرم به تخمک در رحم با مشکل مواجه می شود متخصص زنان و زایمان می تواند از روش IVF استفاده کند .این مشکل می تواند ناشی از چسبندگی های حفره لگنی ،کم بودن اسپرم های مرد،تحرک کم اسپرم ، انسداد لوله های رحمی و … باشد.

IVF چگونه انجام می گیرد ؟

اگر بخواهیم این مراحل را دقیق تر توضیح بدهیم در آغاز برای اینکه تخمدان ها تحریک شوند داروهای هورمونی به زنان داده می شود.از جمله این داروهامی توان به آمپول های HMG  که باعث رشد فولیکول و آمپول HCGبرای بلوغ تخمک ها اشاره کرد.در زمانی که تخمک و اسپرم برای کاشت به آزمایشگاه انتقال داده شد برای اینکه درصد موفقیت بالا رود چندین لقاح مصنوعی انجام می گیرد.در مواردی که جنین ها دارای کیفیت بالایی باشند  با پرداخت هزینه جداگانه جنین برای بارداری های دیگر زوجین در شرایط خاص نگه داری می شود .در انتها جنین ها به وسیله کانتر به داخل رحم منتقل می شوند.

تخمک گیری چگونه انجام می شود ؟

متخصص زنان و زایمان می تواند از روش هایی مانند لاپاراسکوپی و یا سونوگرافی واژینال تخمک گیری را انجام دهد.نحوه انجام لاپاراسکوپی در مقالات سایت دکتر سلطانی نوشته شده و شما می توانید از اینجا با نحوه انجام لاپاراسکوپی آشنایی پیدا کنید.در سونوگرافی واژینال با بی حسی موضعی بررسی انجام میگرد. با استفاده از دستگاه سونوگرافي، پزشك فوليكول ها را مشاهده مي كند و مايع فوليكولي همراه با تخمك كشيده مي شود كه به اين عمل پانكچر گفته می شود .
انتقال جنین چگونه است ؟
بعد از اینکه سلول ها در محیط آزمایشگاهی بارور شدند در زمان مناسبی از سیکل زن به رحم منتقل می شود.در افرادی که کمتر از چهل سال سن دارند یک یا دو جنین و در افراد بیشتر از چهل سال نهایتا سه جنین برداشته می شود.انتقال دادن این سلول ها شاید منجر به چند قلوزایی شود و بهتر است که اگر متخصص شانس این افراد را بالا می بیند تعداد کمی انتقال داده شود در این روش متخصص زنان و زایمان و نازایی یک اسپکولوم را درون واژن کرده تا واژن به اندازه کافی باز نگه داشته شود سپس درون رحم مشاهده می شود این عمل شبیه به تست پاپ اسمیر است و بدون درد انجام میگیرد و خانم ها به هیچ عنوان نیاز به خوردن و یا تزریق آرام بخش ندارند .جنین در رحم حایگذاری می شودبعد از گذشت چند روز می توان با دادن آزمایش خون باردار بودن خانم را متوجه شد .

آی وی اف برای چه افرادی استفاده می شود ؟

این روش درمانی بهتر است در موارد زیر استفاده شود تا منجر به باروری افراد شود :
مشکلات ایمنولوژیک :در افرادی که آنتی بادی ضد اسپرم و آزمایش های بعد از نزدیکی اختلال داشته باشد نازایی ایمنولوژیک به شمار می رود و معمولا بعد از IUIی ناموفق، آی وی اف انجام می گیرد.آنتی بادی ها باعث از بین رفتن تخمک و یا اسپرم می شوند.
آندومتریوز: به معنی رشد بافت داخلی رحم در جایی بیرون از رحم است. لگن شایع ترین محل بروز آندومتریوز است.در مواقعی که به درمان های دارویی و جراحی پاسخی داده نشده باشد،احتمال بارداری با ivf بیشتر خواهد بود .

 • مشکلات لوله رحمی
 • عدم توانایی اسپرم در نفوذ به تخمک
 • پایین بودن تعداد اسپرم
 • نازایی به دلایل نامشخص
 • چسبندگی لگن،لوله های فالوپ

آی وی اف معمولا بعد از ناموفق بودن روش های دیگر برای زوجین انجام می شود و عواملی مانند بیماری های عفونی و بالا بودن سن درصد موفقیت این روش را کم خواهد کرد.
بعد از انجام آی وی اف ممکن است با موارد زیر رو به رو شوید :
بعضی از خانم ها نسبت به داروهای هورمونی تزریق شده که برای تحریک تخمک ها وارد بدن شده است،واکنش های را نشان می دهند و باعث می شود نشانه های در آنها دیده شود که در زیر ذکر شده است.

 1. تغییر پیدا کردن خلق و خو و کج خلقی
 2. متورم شدن تخمدان ها
 3. حالت تهوع و استفراغ
 4. مختل شدن تنفس
 5. ایحاد اختلال در خواب
 6. بروز درد های شکمی

کبودی در مناطق تزریق به دلیل تزریق های مکرر

در برخی موارد که تخمک های بیش از حد تحریک می شود ممکن است سندروم  ohssاتفاق بیفتد و زمانی که تخمدان ها بیش از اندازه به داروها واکنش نشان داده باشند این اتفاق بروز می دهد و تخمک های زیادی تولید می شود که درد های شدید شکمی،تنگی تنفس را به دنبال خواهد داشت.

 

منتظر نظرات . پیشنهادات شما هستیم
با تشکر مدیریت سایت دکتر لیلا سلطانی متخصص زنان و زایمان و نازایی
شما همچنین برای مشاوره رایگان می توانید به کانال تلگرام اینستاگرام ما بپیوندید
تماس با دکتر :
44035448-44035436
ایام و ساعات مراجعه به مطب:
روز های زوج ،ساعت 19-16

درباره نویسنده

پاسخ

15 + پانزده =