10 آوریل

راههای درمان اندومتریوز

راههای درمان اندومتریوز

بهترین راه درمان اندومتریوز کدام است؟

آیا اندومتریوز درمان پذیر است؟

در این مقاله توضیحات جامع و مفصلی پیرامون راههای درمان اندومتریوز گردآوری شده است، جهت کسب اطلاعات بیشتر بهتر است که این متن را تا انتها مطالعه نمایید. پس با ما همراه باشید.

راههای-درمان-اندومتریوز

اندومتریوز در واقع به رشد و نمو پیدا کردن برخی از بافت ها در جایی بیرون از رحم اطلاق می شود. این بیماری باعث می شود که لایه داخلی رحم در بیرون از محل واقعی و اولیه خود تشکیل شود. باید بگوییم که این بافت می تواند در هر جایی از بدن رشد کند مگر طحال. اما شایع ترین محل رشد آن لگن که پایین تخمدان است. در صورتی که این بیماری فورا درمان نشود به بافت های اطراف سرایت پیدا می کند و باعث زخمی شدن و چسبندگی بافت ها خواهد شد.

روش های درمان اندومتریوز

درمان جراحی: درد ممکن است علی رغم این که درمان طبی با جراحی بیماری کافی به نظر می رسد تداوم یابد. از لاپاراسکوپی می توان در اکثر زنان استفاده کرد و این تکنینک سبب کاهش هزینه ها، موربیدیته و احتمال عود چسبندگی ها در دوره ی بعد از عمل می شود. لاپاروتومی صرفا باید در بیماران مبتلا به مراحل پیشرفته بیماری که در آنان امکان لاپاراسکوپی وجود ندارد ونیز افرادی که نیازی به حفظ قدرت باروری ندارند، مورد استفاده قرار گیرد.

اندومتریوز صفاتی: می توان در طی لاپاراسکوپی، از طریق اکسیزیون جراحی با قیچی، انعقاد دو قطبی یا روش های لیزری ( لیزر CO2 ، لیزر پتاسیم، فسفات یا لیزر آرگون و …) ضایعات اندومتریوز رااز بین برد. تخریب ضایعات اندومتریوزی صفاتی همراه با تخریب لاپاراسکوپیک عصب رحمی در بیماری جزئی تا متوسط، در مدت 6 ماه درد مرتبط با اندومتریوز را در مقایسه با لاپاراسکوپی تشخیص کاهش می دهد، کمترین اثر، در بیماران مبتلا به بیماری ناچیز دیده می شود. عصب رحمی به تنهایی اثری بر دیس منوره همراه با اندومتریوز ندارد.

لیز چسبندگی ها: ممکن است چسبندگی هایی که در طی جراحی از بین رفته اند، دوباره تشکیل شوند. نمی توان به طور روتین استفاده از عوامل دارویی که جراح و متخصص زنان و زایمان ونازایی حاذق تجویز نمود یا عوامل مایع را برای جلوگیری از ایجاد چسبندگی های بعد از اعمال جراحی باروری توصیه کرد.

مصرف برخی داروها و آنتی بیوتیک ها: اغلب اوقات جراح و متخصص زنان و زایمان برخی از آنتی بیوتیک ها را جهت التیام درد تجویز می کند که خیلی موثر نمی باشد.

هیسترکتومی: متخصص با جراحی اقدام به خارج نمودن رحم و تخمدان می کند، در نتیجه فرد عقیم می شود. باید بگوییم که هیستروکتومی به تنهایی ممکن نیست و زیرا هورمون استروژن باعث تحریک اندومتریوز باقی مانده شده و درد و ناراحتی را در پی دارد.

هورمون درمانی: از هورمون درمانی برای ضخیم شدن اندومتریوز استفاده می کنند تا بریزر و باعث خونریزی شود. این پروسه را در زمان سیکل قاعدگی انجام می دهند تا رشد بافت آندومتر کمتر نمایند.

لقاح های آزمایشگاهی: در روش لقاح مصنوعی با IVF  برای بارداری نسبت به جراحی اولویت دارد، که نوعی روش کمک باروری به حساب می آید.

چکیده مطلب

در صورتی که در فردی بیماری اندومتریوز وجود داشته باشد و آن را فورا درمان ننماید در پروسه بارداری تاثیر گذاشته و باعث ناباروری در زنان خواهد شد.

برای کنترل و درمان انواع بیماری های زنان باید نزد یک متخصص زنان و زایمان و نازایی حاذقی مراجعه شود که ما در اینجا دکتر لیلا سلطانی را معرفی می نماییم. شماره مطب خانم دکتر 02144035448

برخی از خدمات دکتر لیلا سلطانی متخصص زنان

تعیین جنسیت

زایمان طبیعی

زایمان سزارین

جراحی زیبایی واژن

با تشکر مدیریت سایت

پاسخ

14 + هشت =