زگیل تناسلی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
مدت زمان مطالعه6 دقیقه

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی یکی از بیماری‌هایی است که دستگاه تناسلی مردانه و زنانه را درگیر کرده و بصورت تکه‌های گوشتی کوچک (شبیه خال‌های گوشتی) در اندازه‌های مختلف روی دستگاه تناسلی رشد می‌کند. زگیل تناسلی از طریق تماس جنسی انتقال می‌یابد، همچنین زگیل تناسلی می‌تواند باعث ایجاد اختلال در آمیزش جنسی بیمار گردد.

تماس جنسی اصلی‌ترین شیوه‌ی انتقال این بیماری به شمار می‌رود. اما هر گونه تماس پوستی (گر چه تماس جنسی صورت نگیرد)، یا حتی رابطه‌ی جنسی کنترل شده (استفاده از کاندوم) می‌تواند باعث انتقال این بیماری شود، چرا که ممکن است کاندوم نتواند ناحیه آسیب دیده را به صورت کامل پوشش دهد. همچنین اغلب زگیل‌های تناسلی آنقدر کوچک هستند که نمی‌توان آن ها را با چشم غیر مسلح دید، اما بعضی اوقات این زگیل‌ها تکثیر شده و در دسته‌های کوچک خود را نشان می‌‌دهند و قابل رؤیت می‌باشند.

زگیل تناسلی

دلایل ابتلا به زگیل تناسلی

شایع ترین دلایل ابتلا به زگیل تناسلی عبارتند از:

 •   ابتلا به ویروسی به نام Human Papilloma virus یا  HPV   که عامل اصلی زگیل تناسلی می‌باشد.
  • رابطه جنسی مقعدی
  • رابطه جنسی در سنین پایین
  • داشتن شرکای جنسی متعدد در یک بازه زمانی
  • مصرف دخانیات
  • مصرف مفرط الکل
  • استرس و فشارهای روانی مزمن

علائم ابتلا به زگیل تناسلی

ممکن است بیمار در مراحل اولیه هیچ گونه علائمی نداشته باشد، زیرا هنگامی که ویروس عامل زگیل تناسلی وارد بدن می‌شود، تقریباً به مدت 6 هفته الی 6 ماه به حالت نهفته باقی می‌ماند. در برخی مواقع این زگیل‌ها در صورت، لب، زبان و یا سقف دهان پیدا می‌شوند. شایع‌ترین علائم ابتلا به زگیل تناسلی عبارتند از:

 • پیدایش زگیل مشابه خال گوشتی در مناطق جنسی بدن
 • افزایش میزان رطوبت در ناحیه جنسی درگیر شده
 • افزایش ترشحات واژینال
 • احساس خارش شدید در اندام جنسی
 • خونریزی واژینال در زمان رابطه جنسی یا بعد از آن
 • درد در ناحیه آسیب دیده

عوارض زگیل‌ تناسلی

زگیل‌ تناسلی ممکن است عوارضی به دنبال داشته باشد که شایع‌ترین آنها عبارتند از:

 • افزایش احتمال ابتلا به سرطان گردن رحم
 • سرد مزاجی و کاهش میل جنسی به دلیل خونریزی یا درد یا ظاهر نامناسب دستگاه تناسلی
 • اختلالات بارداری، عدم رشد جنین به صورت مناسب

درمان زگیل تناسلی

در صورتی که خانمی از زگیل تناسلی رنج می برد توصیه می شود به متخصص زنان مراجعه نماید و هرگز اقدام به خود‌درمانی نکند. در صورتی که زگیل‌ها بزرگ باشند، پزشک با استفاده از عمل جراحی آنها را برمی‌دارد. متخصص ممکن است در روش جراحی از لیزر نیز استفاده کند. همچنین ممکن است لازم باشد پزشک دارو یا پمادهای موضعی تجویز کند. شایان ذکر است که دوران درمان دارویی تقریبا 3 الی 6 ماه طول می‌کشد، لذا توصیه می‌شود که بیمار صبر داشته باشد و دوران درمان را تکمیل نماید.

درمان زگیل تناسلی

آیا زگیل تناسلی بیماری است؟ درمان های زگیل تناسلی به چه گونه ای است و بهترین درمان کدام است؟

آیا این عارضه واکسن خاصی دارد؟ زدن واکسن عوارضی را در پی نخواهد داشت؟

سوالات زیادی در مورد زگیل تناسلی برای بیماران آن وجود دارد که در این مقاله خانم دکتر لیلا سلطانی متخصص زنان و زایمان و نازایی به برخی از این سوالات پاسخ نموده اند.

زگیل تناسلی یا HPV ( پاپیلوم انسانی) شایع ترین ویروسی است که به افراد منتقل می شود.متاسفانه باید بگوییم افرادی که به این ویروس مبتلا می شوند تا قبل از آن به این بیماری هیچ گونه اطلاعی ندارند و راههای انتقال آن را نمی دانند. اغلب افرادی که به این عارضه دچار می شوند گمان می کنند که این عارضه زخم یا خال گوشتی ساده بوده که به آن دچار شده اند و خیلی زود برطرف می شود. این طرز تفکر باعث می شود که در مراجعه به متخصص زنان و زایمان نیز تعویق کنند و در نتیجه  بیماری در بدن منتشر شده و حتی به شریک جنسی نیز منتقل می شود. در نتیجه درمان با مشکل مواجه خواهد شد.

درمان زگیل تناسلی

این بیماری و این ویروس حدود 100 نوع می باشد که اغلب ناحیه تناسلی را مبتلا می کند. ویروس پاپیلوم به دو نوع کم خطر و پر خطر تقسیم می شود. منظور از کم خطر ، کم بودن و محدود بودن انتشار آن در ناحیه تناسلی می باشد که با درمان های به موقع و مراجعه های منظم به متخصص زنان و زایمان می توان از پیشروی آن جلوگیری به عمل آورد و درمان های متعددی برای آن به کار گرفت و این عارضه را از بین برد.

انواع درمان زگیل تناسلی کدام ها می باشد؟

درمان زگیل تناسلی یا با استفاده از برخی پمادهایی است که متخصص تجویز می نماید و باید طبق دستورالعمل استفاده شود یا در صورت پاسخ نگرفتن از روش های جراحی که این روش چندین قسم می باشد، استفاده می شود. درمان ها شامل: جراحی  با لیزر  CO2 ، کرایوتراپی ، فریز یا کوتر می باشد. یکی از تفاوت های درمان ها در این است که لیزر درمانی باعث می شود که در همان جلسه ای اول از میزان انتشار ویروس در ناحیه تناسلی بیمار جلوگیری شود  و عارضه را خنثی کرد و این برای زگیل های زیاد بسیار مناسب تر می باشد در حالی که در روش کرایوتراپی اگر تعداد زگیل ها زیاد باشد، پزشک نیاز به چند جلسه خواهد داشت تا این روش مفید واقع شود. بهترین راه مشاوره با متخصص و صلاح دید خود دکتر معالج ، انتخاب بیمار، تعداد زگیل ها، اندازه و حجم آنان، موقعیت زگیل  تناسلی می باشد و در درمان موثر خواهد بود.

آیا زگیل تناسلی واکسن دارد؟

در ابتدا متذکر می شویم که اغلب بیماری های ناحیه تناسلی دارای واکسن می باشند اما همه ای افراد به واکسن نیاز ندارند و طبق یک فرمول پزشکی از کاری که غیر ضروری است باید اجتناب نماییم.

افرادی که دارای شرکای جنسی متعددی هستند و اغلب در حال مقاربت جنسی اند باید واکسن زگیل تناسلی رابزنند اما افرادی که فقط یک شریک جنسی دارند و زندگی تمیزی دارند، نیاز ضروری به زدن واکسن زگیل تناسلی نخواهند داشت. واکسن ممکن است که عوارضی رابرای متقاضی به همراه داشته باشد زیرا داروی شیمیایی به حساب می آید . از جمله عوارض واکسن زگیل تناسلی دردی است که در ناحیه تزریق ایجاد می کند و دومی افت فشار خون می باشد که با مصرف مقداری مواد قندی و شیرین برطرف می شود پس عوارض حادی را برای بیمار به همراه نمی آورد و روشی مناسب برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری است.

چکیده مطالب:

درمان های زگیل های تناسلی به عوامل زیادی بستگی دارد که اغلب پزشکان لیزر درمانی را انتخاب می کنند زیرا احتمال عود ندارد و بیمار با یک جلسه می تواند از شر این عارضه خلاص شود. واکسن زگیل تناسلی را افرادی که همیشه در حال مقاربت اند حتماباید بزنند.

برای کنترل و درمان انواع بیماری های زنان از جمله زگیل تناسلی و درمان زگیل تناسلی آن باید نزد یک متخصص زنان و زایمان و نازایی حاذقی مراجعه شود که ما در اینجا دکتر لیلا سلطانی را معرفی می نماییم. شماره مطب خانم دکتر 02144035448

برخی از خدمات دکتر لیلا سلطانی متخصص زنان

تعیین جنسیت

زایمان طبیعی

زایمان سزارین

جراحی زیبایی واژن

با تشکر مدیریت سایت

متخصص زیبایی زنان که اعمال جراحی زایمان طبیعی و زایمان سزارین، خدمات درمانی زنان و زایمان ، درمان ناباروری و درمان مشکلات زنان، مراقبت های قبل و بعد از بارداری، امکان تعیین جنسیت قبل از بارداری، تشخیص جنسیت و مراقبت های حین بارداری و…

پاسخ

5 × دو =

تماس با پزشک