26 نوامبر

عوارض اندومتریوز

عوارض اندومتریوز

آیا بانوانی که اندومتریوز دارند، باردار می شوند؟

اندومتریوز عمدتا در زنان سنین  باروری یافت می شود، اما در نوجوانان و زنان یائسه تحت هورمون درمانی جایگزین نیز گزارش شده است. شیوع اندومتریوز حدود 10 درصد است. تحقیقات جاری نشان می دهند که میزان آن در زنان سنسن باروری افزایش یافته است.در زنان مبتلا به درد لگن یا ناباروری، شیوع بالای اندومتریوز(از مقادیر کم 20 درصد تا 90 درصد) گزارش شده است. در زنان مبتلا به کاهش ناباروری غیر قابل توجیه با یا بدون درد ( سیکل های منظم و داشتن همسری با اسپرم طبیعی)، شیوع اندومتریوز تا حد 50 درصد گزارش شده است. در زنان بدون علامتی که تحت عمل بستن لوله قرار می گیرند (زنان دارای باروری اثبات شده)، شیوع اندومتریوز از 3 تا 43 درصد متغیر است.

عوارض اندومتریوز

عوامل خطر ساز اندومتریوز

عوامل خطر شناخته شده اندومتریوز عبارتند از: ناباروری، داشتن موی قرمز، منارک در سن کم، مدت کوتاهتر سیکل قاعدگی، هیپرمنوره، ناهنجاری های مجاری، وزن کم هنگام تولد (کمتر از 3200 گرم) یکی از قلهای حاملگی چندقلویی، تماس داخل رحمی، اندومتریوز در اقوام درجه ای اول، قد بلند، تماس با دی اکسین یا جراحی های قبلی یا درمان طبی برای اندومتریوز.

عوامل محافظت کننده در مقابل بروز علائم اندومتریوز عبارتند از: مولتی پاریته، شیردهی، تماس با دخانیات در زندگی داخل رحمی، بالا بودن شاخص توده ای بدن، افزایش نسبت کمر به باسن، ورزش و رژیم غذایی غنی از سبزی و میوه. اندومتریوز نوعی بیماری وابسته به هورمون استروژن است.

اندومتریوز و سرطان

مطالعات نشان می دهند که خطر سرطان های و یا کیست تخمدان در زنان مبتلا به اندومتریوز افزایش می یابد. میزان تاثیر اندک و در حد 3/1 تا 9/1 بوده است. شواهد نشان می دهند که این ارتباط محدود به سرطان تخمدان از نوع هیستولوژیک سلول شفاف و اندومتریوئید است.

نظریه ای کاشته شدن، براساس این فرضیه استوار است که اندومتریوز از کاشته شدن یا لانه گزینی سلول های اندومتر به علت پس زدن خون قاعدگی از لوله های رحم در طی خونریزی قاعدگی، ناشی می شود.داده های بالین و تجربی قابل ملاحظه ای وجود دارند که از این نظریه حمایت می کنند. حضور سلول های اندومتر در مایع صفاق که بر قاعدگی دلالت دارد در اکثر زنان در طی مرحله ای خونریزی و یا اوایل مرحله ای فولیکولی گزارش شده است و این سلول ها را می توان در محیط آزمایشگاهی کشت داد. اندومتریوز بیشتر از همه در قسمت های لگن یافت می شود. فرضیه ای رفلاکس خون قاعدگی همراه با جریان راست گرد مایع صفاقی، علت جاگیری غالب اندومتریوز در سمت چپ حفره ای لگن دیده می شود.

افزایش دادن قاعدگی که از طریق مسدود کردن مجرای خروجی مایع قاعدگی از رحم صورت می گیرد، با افزایش میزان بروز اندومتریوز در زنان و با بو همراه خواهد بود. خانم هایی که فواصل بین قاعدگی های آنان کوتاهتر و مدت خونریزی قاعدگی آنان بیشتر است، با احتمال بیشتری دچار قاعدگی رتروگراد می شوند و در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به اندومتریوز تخمدان، ممکن است ناشی از قاعدگی رتروگراد یا جریان لنفاتیک از رحم به تخمدان باشد.

برای کنترل و درمان انواع بیماری های زنان باید نزد یک متخصص زنان و زایمان و نازایی حاذقی مراجعه شود که ما در اینجا دکتر لیلا سلطانی را معرفی می نماییم. شماره مطب خانم دکتر 02144035448

برخی از خدمات دکتر لیلا سلطانی متخصص زنان

تعیین جنسیت

زایمان طبیعی

زایمان سزارین

جراحی زیبایی واژن

با تشکر مدیریت سایت

پاسخ

7 − سه =