07 سپتامبر

مزایای IVF

مزایای IVF

لقاح خارجی یا IVF یکی از روش های درمان ناباروری می باشد .

در روش IVF اسپرم و تخمک در محیط های آزمایشگاه باهم ترکیب می شوند .  رویان‌های حاصل، از نظر کیفیت بررسی می‌گردند و یک یا چند تا از آنها از طریق سرویکس وارد رحم  مادر می‌شوند. IVF  یکی از روش های مرسوم و شایع در کمک باروری می باشد . روش‌های دیگری نیز وجود دارند مثل IUI وجود دارد که در آن اسپرم‌های مرد از طریق یک لوله وارد رحم خانم می‌شود.

مزایای IVF چیست؟

سرطان زا نبودن این روش

 داروهای مورد استفاده برای باروری، ممکن است موجب سرطان تخمدان یا سایر سرطان‌های دستگاه تناسلی زنان شود اما مطالعات اخیر نشان می‌دهد که رابطه‌‌ای بین داروهای باروری در تخمک‌گذاری القایی و سرطان وجود ندارد.

نتیجه مثبت

روش IVF قدیمی‌ترین شیوه از روش‌های کمک باروری است و نتایج مثبتی برای افراد  باقی می گذارد .  این زمان برای محققان کافی است تا بتوانند عوارض و پیامدهای ناشی از آن را بررسی نمایند. تاکنون هیچ اشکالی که مستقیما به این روش مربوط باشد شناسایی نشده است.

زمینه پیشرفت

پزشکان امروزه در حال پیشرفت روش IVF هستند .

مزایای-IVF

معایب روش IVF چیست؟

در کنار مزایای این روش ،IVF نیز معایبی دارد ،که در اینجا آن ها را بررسی می کنیم .

زمان بر و پرهزینه بودن

 لقاح خارج رحمی، نیازمند صرف هزینه‌های سنگین آزمایشگاهی است. همچنین بررسی پاسخ بدن خانم به داروهای باروری، نیازمند مراجعه زیاد برای آزمایش خون و انجام سونوگرافی است.

احتمال بارداری دو قلویی یا چند قلویی

از آنجا که بیش از یک رویان ممکن است درون رحم قرار گیرد، احتمال داشتن دوقلو بیش از 20 درصد است. با وجود آنکه بسیاری از والدین از این اتفاق استقبال می‌کنند اما بارداری دو یا چند قلویی خطر سقط جنین یا زایمان زودرس را به همراه دارد.

احتمال بی ثمر بودن

این احتمال در هر روش درمانی وجود دارد که با وجود صرف هزینه و وقت ،بیمار به نتیجه دلخواه خود نرسد . گاهی در مواردی متخصص زنان دستور توقف روش IVF را می دهد ، زیرا ممکن است فولیکول‌ها به اندازه کافی رشد نکرده باشند یا خطر سندروم تحریک بیش از حد تخمدان‌ها (OHSS) وجود داشته باشد.

برخی از مسائل برای جنین

 برای بچه‌هایی که مادر آنها از طریق IVF باردار شده است احتمال اینکه نارس به دنیا بیایند یا وزن آنها در زمان تولد کم باشد،  بسیار وجود دارد.

برخی از خدمات دکتر لیلا سلطانی متخصص زنان

زایمان طبیعی

زایمان سزارین

تبخال تناسلی

جراحی زیبایی واژن

کیست تخمدان

با تشکر مدیریت سایت دکتر لیلا سلطانی متخصص زنان وزایمان

.

درباره نویسنده

پاسخ

10 + 15 =