16 اکتبر

مسمومیت در حاملگی

مسمومیت در حاملگی

چگونه می توان از مسمومیت حاملگی جلوگیری کرد؟
مسمومیت حاملگی چیست و چگونه می توان ازبروز آن جلوگیری نمود؟ 
آیا عارضه ای مسمومیت حاملگی بعد از زایمان نیز ادامه دارد؟

مسمومیت در حاملگی یا پره اکلامپسی – اکلامپسی، عبارت است از نوعی ناهنجاری و اختلال خطرناکی در فشار خون می باشد که عملکرد کلیه و دستگاه عصبی مرکزی را تحت الشعاع قرار می دهد و از هفته 20 بارداری تا روز 7 پس از زایمان خواه زایمان طبیعی یا زایمان سزارین باشد، در بیمار اتفاق می افتد.

پره اکلامپسی چیست؟

افزایش فشار خون بعد از هفته 20 به همراه پروتئینوری که حداقل در دو نوبت ادرار تصادفی به فاصله 4-6 ساعت گرفته شده و میزان آن به شدت بیماری بستگی دارد. نتایج ممکن است از +1 (خفیف) تا +2 (شدید) یا +3 (بسیارشدید) متغیر باشد.

پروتئینوری، علامت دیررس پره اکلامپسی است. پروتئینوری +1 بدست آمده از دو یا بیش از دو نمونه جداگانه که به فاصله حداقل 6 ساعت از هم گرفته شده است باید با جمع آوری ادرار 24 ساعته پیگیری شود.

جمع آوری ادرار 24 ساعته به منظور بررسی پروتئین و کلیرانس کراتینین، عملکرد واقعی تر کلیه را نشان می دهد.

مسمومیت در حاملگی

نتایج پروتئینوری به شرح ذیل گزارش می شوند:

اگر آزمایشگاه میزان آن را ناچیز تا +1 گزارش کند، میزان آن در ادرار 24 ساعته 300mg  باشد به معنای پروتئینوری خفیف است. اگر آزمایشگاه میزان پروتئینوری را + 2 یا بیشتر گزارش کند یا میزان آن را در ادرار 24 ساعته 2g  باشد به معنای پروتئینوری شدید است. در کنار پروتئینوری، به وجود یا عدم وجود ادم هم باید توجه داشت.

ادم، یعنی ادم دست و صورت یا افزایش وزن بیش از 1 کیلو در هفته (ادم در زنان حامله طبیعی به حدی شایع است که نمی تواند به عنوان یک معیار تشخیصی به کار رود) یا ادم گوده گذار پا پس از 12 ساعت استراحت در بستر را، جراح ومتخصص زنان و زایمان و نازایی تجویز می نماید.

اکلامپسی چیست؟

اگر تشنج به پره اکلامپسی اضافه شود، اکلامپسی در بیمار رخ می دهد.

اهمیت پره اکلامپسی در این است که در عوارض جنینی (نارسایی رحمی – جفتی- زایمان زودرس و دکولمان جفت) و مادری (التهاب CNS  ثانویه به ادم مغزی، وازواسپاسم، کاهش پرفیوژن کلیه، درمان با سولفات منیزیم و داروهای ضد فشار خون، و دکولمان جفت) آن است.

تشخیص مسمومیت حاملگی

اختلالات هیپرتانسیو بارداری می تواند بدون هیچ گونه یا با پیشرفت تدریجی نشانه های بیماری اتفاق بیفتد. چون هنوز علت بیماری ناشناخته است و روش های اثبات شده ای که بتواند از آن جلوگیری کند در دسترس نیست، تشخیص زودرس بیماری به منظور جلوگیری از عوارض خطرناک مادری و جنینی ضروری است. یکی از این استراتژی ها،شناسایی گروه های خطر در طی ویزیت های پره ناتال است.

عوامل متعد کننده پره اکلامپسی (شیوع آن در گروه های زیر بالاست)

چاقی، دیابت شیرین، سیگار کشیدن و سوء مصرف الکل.

نژاد سیاه (در آفریقا- آمریکایی خطر ابتلا بیشتر از نژادهای دیگر گزارش شده است)

همسر جدید (خطر ابتلا در زنانی که شریک جنسی خود را تغییر می دهند، نسبت به زنان دیگر افزایش می یابد)

زنان نخست زا (مسمومیت در یک حاملگی بدان معنی نیست که در حاملگی های بعدی عود خواهد کرد)

استفاده از داروهای روان گردان، سن زیر 20 و بالای 35 سال بیشتر است.

سابقه فشار خون بالا در خانواده درجه یک بسیار مشهود می باشد.

برخی از خدمات دکتر لیلا سلطانی متخصص زنان

تعیین جنسیت

زایمان طبیعی

زایمان سزارین

جراحی زیبایی واژن

با تشکر مدیریت سایت

پاسخ

پنج × دو =