علل ناباروری در زنان

مدت زمان مطالعه3 دقیقه
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]

علل ناباروری در زنان

آیا ناباروری در زنان درمان قطعی دارد؟
نشانه های نازایی در زنان چه می باشد؟
نشانه های باروری در زنان کدام ها است؟

Infertility به عدم رخداد حاملگی بعد از یک سال نزدیکی، در غیاب استفاده از هر گونه روش پیشگیری از بارداری ناباروری یا infertility  گفته می شود. باید گفت که نمی توان ناباروری را در زنان یا ناباروری را در مردان دانست تا زمانی که به یک متخصص زنان و زایمان حاذق مراجعه نشود.

ناباروری اولیه یا ثانویه است. در نوع اولیه هرگز حاملگی اتفاق نیفتاده است و در نوع ثانویه حداقل یک مورد بارداری قبلا اتفاق افتاده است. در طی 12 ماه نزدیکی محافظت نشده باید در حدود 90 درصد از زوجین باردارشوند.

Subfertility : اگر بارداری در زوجی بعد از 12 ماه تلاش برای باردار شدن اتفاق افتد، به این زوج، زوج کم بارور اطلاق می شود.

Fecundability : یا توانایی لقاح، احتمال حامله شدن یک زوج در یک چرخه خاص قاعدگی است، که در زوج های طبیعی 20-25 درصد است.

Fecundity: یا توانایی باروری، احتمال به دنیا آوردن نوزاد زنده در هر چرخه قاعدگی است و مقدار آن از توانیی لقاح کمتر است.

تشخیص توانایی باروری مختل در زوجینی بکار می رود که بدون داشتن ناتوانی فیزیکی یا مشکلی در باروری 36 ماه یا بیشتر بدون لقاح باقی مانده اند.

اپیدمیولوژی

تخمین زده می شود در ایالات متحده 21 درصد از زوجین ناباروری زنان و ناباروری مردان راتجربه کنند. 13 درصد از زوجها پس از تشخیص به دنبال درمان نمی روند.

تشخیص توانایی باروری مختل رو به افزایش بوده و در سال 2002 به 15 درصد رسیده است که علت آن تاخیر در بچه دار شدن است. در تمام دنیا عامل مرد2/51 درصد از موارد نازایی را تشکیل داده و 25-35 درصد موارد نازایی به علت انسداد لوله است. با افزایش سن زن نسبت شانس نازایی بالا می رود. علت اصلی عدم استفاده از مراقبت های طبی ناباروری قیمت بالای درمان است.

علل-ناباروری-در-زنان

نازایی در زنان با وضعیت اجتماعی اقتصادی پایین، بیشتر اتفاق می افتد اما زنانی که به دنبال درمان هستند زنان با وضعیت اجتماعی اقتصادی بالا، زنان بالای 30 سال، سفید پوست ها و زنان متاهل می باشند.

قبل از شروع هر گونه درمان ارزیابی های زیرباید انجام شود:

 • آنالیز مایع منی
 • اطمینان از وجود اورولاسیون
 • اطمینان از باز بودن لوله ها
 • ایمنی علیه سرخجه

علل ناباروری

علل اصلی ناباروری عبارتند از:

 • فاکتور مردانه
 • کم شدن ذخایر تخمدان
 • اختلالات اورولاسیون
 • آسیب های لوله ای، انسداد لوله ویا چسبندگی های اطراف لوله(مانند آندومتریوز)
 • فاکتورهای رحمی
 • اختلالات سیستمیک، عفونت ها، بیماری های مزمن
 • علل لگنی
 • علل غیر قابل توجیه

تعداد بسیار کمی از بیماران دچار نازایی مطلق هستند که ممکن است به دلیل از بین رفتن برگشت ناپذیر مادرزادی یا اکتسابی گامت های دارای عملکرد هر یک از زوجین، و یا فقدان یکی از ساختمان های تولید مثلی در هر یک از زوجین باشد. این افراد باید در زمینه گزینه های فرزند خواندگی، استفاده از گامت های اهدایی و یا رحم جایگزین مشاوره شوند. اکثر زوج ها مبتلا به کاهش قدرت باروری هستند. به همین دلیل اغلب زوجین با گذشت زمان به طور خودبخود باردار می شوند. به دلیل پایین بودن لقاح افراد دچار کاهش قدرت باروری ، انجام اقدامات درمانی الزامی است. در بسیاری از موارد بدون تشخیص علت واقعی نازایی، با استفاده از درمان تجربی می توان میزان بارداری را تاحد زیاددی افزایش داد اخیرا با مراجعه به یک متخصص زنان و زایمان حاذق می توان از این عارضه جلوگیری کرد و مناسب ترین درمان را تجویز نماید..

برخی از خدمات دکتر لیلا سلطانی متخصص زنان

تعیین جنسیت

زایمان طبیعی

زایمان سزارین

جراحی زیبایی واژن

با تشکر مدیریت سایت

متخصص زیبایی زنان که اعمال جراحی زایمان طبیعی و زایمان سزارین، خدمات درمانی زنان و زایمان ، درمان ناباروری و درمان مشکلات زنان، مراقبت های قبل و بعد از بارداری، امکان تعیین جنسیت قبل از بارداری، تشخیص جنسیت و مراقبت های حین بارداری و…

پاسخ

19 + 15 =

تماس با پزشک