لوگو دکتر لیلا سلطانی
Search
Close this search box.
علل ناباروری

علل ناباروری

علل ناباروری

علت ناباروری در زنان چه می باشد؟

معاینات ناباروری شامل کدام ها است؟

درمان ناباروری به چه شیوه ی است؟

در این مقاله توضیحات جامعی در مورد ناباروری ذکر شده است، جهت کسب اطلاعات بیشتر بهتر است این متن را تا انتها مطالعه نمایید.

ناباروری به صورت رخ ندادن حاملگی به دنبال یک سال نزدیکی جنسی محافظت نشده (بدون استفاده از روش های جلوگیری از حاملگی)، تعریف می شود. ناباروری را می توان به ناباروری اولیه (که در آن حاملگی در گذشته اتفاق نیفتاده است) و ناباروری ثانویه  (که در آن یک مورد حاملگی قبلی اتفاق افتاده است) اگر چه ضرورتا به صورت تولد نوزاد زنده نبوده، تقسیم کرد. حدود 90 درصد زوج ها، در عرض 12 ماه نزدیکی محافظت نشده حامله می شوند. اصطلاح کاهش باروری در زوج هایی به کار می رود که پس از 12 ماه تلاش برای حاملگی، به حاملگی دست یافته اند.

ارزیابی اولیه در ناباروری به چه شیوه ی است؟

معاینه فیزیکی خانم باید به صورت کامل انجام شود و باید توجه خاصی به قد، وزن، وضعیت بدن، توزیع موها، وضعیت غده ی تیروئید، یافته های معاینه ی لگن معطوف شود.

بررسی های پایه که در شرایط ایده آل باید قبل از شروع هر گونه درمان ناباروری با IVF انجام شوند، شامل آنالیزمایع منی، تایید تخمک گذاری و اثبات باز بودن لوله ها هستند. بررسی های غیر مرتبط با ناباروری نیز باید شامل بررسی مصونیت از نظر سرخجه باشند.

علل ناباروری

علل ناباروری در زوجین

  • عامل مردانه
  • کاهش ذخایر تخمدان
  • عامل تخمک گذاری پیش از IVF 
  • عامل لوله ای
  • عامل رحمی
  • عامل لگنی
  • موارد غیر قابل توجیه

تاثیر شیوه ی زندگی برباروری

در زنان مبتلا به اضافه وزن و چاقی، میزان اختلال عملکرد تخمک گذاری و ناباروری افزایش می یابد و در آنان میزان حاملگی با IVF  (لقاح آزمایشگاهی) 30 درصد کمتر از بیماران دارای وزن طبیعی است. در مردان چاق در مقایسه با مردان دارای وزن طبیعی، میزان اسپرم بیشتر است. در زنان سیگاری تعداد سیکل های با انجام IVF  لازم برای حامله شدن دو برابر زنان غیر سیگاری است. اما تاثیر الکل بر باروری، کمتر مشخص شده است.

عامل مردانه در باروری

عامل مردانه تقریبا در 20 درصد زوج های نابارور تنها علل ناباروری است و تقریبا در 50 درصد موارد به عنوان یکی از عوامل دخالت کننده مطرح می شود. اگر غلظت اسپرم47- 21 درصد کاهش پیدا کند، قابلیت لقاح 15- 7 درصد کاهش پیدا خواهد کرد.

درمان باروری

با مراجعه به یک متخصص زنان و زایمان و نازایی حاذق ابتدا اقدام به بررسی رحم و همچنین فعالیت اسپرم ها می کند. بعد از این روند اقدام به انتخاب بهترین درمان برای ناباروری می کند که شامل:

تلقیح مصنوعی (مایع منی): از این پروسه برای ناباروری غیر قابل توجیه استفاده می شود. در تمام اعمال تلقیح مصنوعی، مایع منی کامل یا اسپرم های فرآوری شده در داخل دستگاه تناسلی زن قرار داده می شوند و بدین ترتیب، واکنش اسپرم – تخمک بدون نزدیکی جنسی امکان پذیر می شود.

تلقیح داخل رحمی (IUI ): در این روش اسپرم شستشو داده می شود و بعد از فرآوری و تغلیظ با کاتتریزاسیون وارد واژینال می گردد.

تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم ( ICSI): در این روش از درمان  ناباروری با IVF  با روش های دیگر به منظور تحرک اسپرم استفاده می شود.

چکیده مطلب

با پیشرفت علم و تجهیزات پزشکی و همچنین داشتن پزشکان و متخصصان باتجربه، عارضه ی ناباروری به میزان قابل توجه ای کنترل شده است و کمتر زوجی را می یابید که دارای این معضل باشند.

به منظور درمان ناباروری و علل آن بهتر است که نزد یک متخصص زنان و زایمان و نازایی حاذقی مراجعه شود که ما در اینجا دکتر لیلا سلطانی را معرفی می نماییم. شماره مطب خانم دکتر 02144035448

برخی از خدمات دکتر لیلا سلطانی متخصص زنان

تعیین جنسیت

زایمان طبیعی

زایمان سزارین

جراحی زیبایی واژن

با تشکر مدیریت سایت

مطالب مرتبط

فیبروم رحمی

فیبروم رحمی چه زمانی خطرناک است؟ فیبروم رحمی چه علائمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + نه =