لوگو دکتر لیلا سلطانی
Search
Close this search box.
لقاح خارج از رحم یا IVF

لقاح خارج از رحم یا IVF

لقاح خارج از رحم یا IVF

لقاح خارج از رحم چیست؟

به فرایند انتقال تخمک از تخمدان ها جهت بارور سازی آن ها با اسپرم در آزمایشگاه و سپس جاسازی دوباره تخمک بارور شده درون رحم لقاح خارج از رحم گفته می شود.

مراحل لقاح خارج از رحم

ابتدا جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی یک قاشقک فراصوتی در واژن قرا می دهد تا فولیکول را مشاهده کند وقتی فولیکول به اندازه کافی رسیده باشد تخمک ها از پیازچه یا همان فولیکول به وسیله سوزن بازیافت و انتقال داده می شود.تخمک های جدا شده زیر میکروسکوپ شناسایی می شوند .تخمک ها سریعا در یک محیط کشت قرار داده می شوند، بعد از بازیافت تخمک ،تخمک ها در قطعات کوچکی در مکانی اختصاصی درمحیطی جدید کشت داده می شوند و پس از چند ساعت اسپرم با قطره چکان به محیط کشت تخمک ها تزریق می شود.

لقاح خارج از رحم یا IVF

زیر میکروسکوب تخمک با اسپرم های شناور فعال، مانند خوشه محاصره و در میان گرفته می شود.اسپرم ها به سمت تخمک شنا می کنند اما فقط یکی از اسپرم ها قادربه نفوذ به تخمک خواهند شد.
حدود 17 ساعت بعد هسته اسپرم وتخمک به همدیگر جوش خورده و به شکل زیگوت یا تخمک بارور شده در می آیند،بعد از24 ساعت دیگر، زیگوت به 4 سلول دیگر تقسیم می شود.پزشک به کمک ابزارهای فراصوتی زیگوت را جمع کرده واز راه گردن رحم به داخل رحم هدایت و در مکان مناسب با دقت قرار می دهد.
بیمار پس از دو هفته جهت تست بارداری به پزشک مراجعه می نماید که مشخص شود باموفقیت در جای خود قرار گرفته باشد.

دلایل اصلی استفاده از لقاح خارج از رحم

یکی از مهم ترین عامل انجام IVF،مربوط به اسپرم آقایان می باشد،در مواردی که اسپرم تعداد کم یا حرکات محدود داشته باشد یا اشکال ناچیزی داشته باشد از این روش استفاده می شود.

میزان موفقیت در عمل خارج از رحم

میزان موفقیت  IVF ياعمل لقاح خارج از رحم حدود20 الی 25 درصد می باشد.تحقیقات نشان داده به دلیل اهمیت بالای سن تخمک گذاری ،عمل تخمک گذاری در خانم های جوان که سن آنها بین 30 الی 40 سال است موفقیت آمیزتر می باشد ودرصد شانس تخمک گذاری در این رده سنی حدود 30 تا 40 درصد و در سنین 40 الی45 سال درصد احتمال موفقیت بین 5 تا20 درصد می باشد.به طور کلی از هر 4 زوجی که اقدام به درمان با این روش می کنند

علائم بارداری با لقاح خارج از رحم

بارداری خارج رحمی ممکن است در بارداری های بعدی اختلالاتی ایجاد کند، اگر شاهد علائم زیردر زمان بارداری بودید حتما با جراح و متخصص زنان و زايمان و نازايي خود مشورت نمایید.
• لکه بینی
• خونریزی در واژینال
• عدم قاعدگی
• تهوع واستفراغ
• درد در ناحیه شکم
• گرفتگی عضلات
• احساس ضعف و سرگیجه
• غش کردن
• احساس درد در ناحیه مقعد
• احساس درد در ناحیه گردن یا کتف وکمر

چکیده مطلب

لقاح آزمایشگاهی یا خارج از رحم از پرکاربردترین روش های کمک باروری می باشد که در آن اسپرم مرد و تخمک های زن را در محیط آزمایشگاهی ترکیب می نمایند. بعد از آن رویان های حاصل شده را در رحم جایگزین می کنند. این روش هیچ گونه عوارض جانبی را به همراه ندارد و در بیشتر مواقع نتیجه رضایت بخش بوده است.

برای کنترل و درمان انواع بیماری های زنان باید نزد یک متخصص زنان و زایمان و نازایی حاذقی مراجعه شود که ما در اینجا دکتر لیلا سلطانی را معرفی می نماییم. شماره مطب خانم دکتر 02144035448

برخی از خدمات دکتر لیلا سلطانی متخصص زنان

تعیین جنسیت

زایمان طبیعی

زایمان سزارین

جراحی زیبایی واژن

با تشکر مدیریت سایت

مطالب مرتبط

فیبروم رحمی

فیبروم رحمی چه زمانی خطرناک است؟ فیبروم رحمی چه علائمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × چهار =