لوگو دکتر لیلا سلطانی
Search
Close this search box.
علل عفونت واژن

علل عفونت واژن

علت طولانی شدن عفونت واژن چه می باشد؟
کدام درمان های دارویی برای عفونت قارچی در زنان مناسب می باشد؟
عفونت واژن چه نشانه هایی دارد؟
مصرف آنتی بیوتیک برای رفع عفونت واژن مناسب می باشد؟
درمان عفونت باکتریایی واژن چیست؟

یکی از عارضه های شایع در بین بانوان عفونت های مخمری  یا عفونت واژن می باشد که نزدیک به 75٪  از زنان در طول زندگی به آن دچار می شوند. ترشحات واژن مایعی شفاف یا سفید است که از واژن خارج می شود. تخلیه طبیعی است، اما تغییر در مقدار، قوام، رنگ یا بو می تواند نشان دهنده عفونت یا مشکل دیگری باشد.

ترشحات واژن چیست؟

ترشحات واژن مایعی شفاف یا سفید است که از واژن خارج می شود. رحم، دهانه رحم یا واژن می تواند مایعات را تولید کند. در زیر عکس ترشحات واژن را می توانید مشاهده کنید.

علائم عفونت واژن
علائم عفونت واژن

آیا ترشحات واژن طبیعی است؟

بله. اکثر زنان ترشحات واژن دارند اما همه ترشحات طبیعی نیستند. میزان ترشحات برای هر زن متفاوت است. بعضی از خانم ها هر از گاهی ترشحات کمی دارند. در برخی دیگر هر روز ترشح می کنند. ترشحات طبیعی شما ممکن است در طول زندگی چندین بار تغییر کند.

ترشحات واژن چیست؟

ترشحات واژن مایعی شفاف یا سفید است که از واژن خارج می شود. رحم، دهانه رحم یا واژن می تواند مایعات را تولید کند. وجود ترشحات واژن در زنان و دختران کاملا طبیعی است. این مایع مخاطی واژن را تمیز و مرطوب نگه می دارد و از عفونت جلوگیری می کند.

آیا ترشحات واژن طبیعی است؟

بله. اکثر زنان ترشحات واژن دارند اما همه ترشحات طبیعی نیستند. میزان ترشحات برای هر زن متفاوت است. بعضی از خانم ها هر از گاهی ترشحات کمی دارند. در برخی دیگر هر روز ترشح می کنند. ترشحات طبیعی شما ممکن است در طول زندگی چندین بار تغییر کند.

علائم عفونت واژن

 • خارش
 • سوزش
 • تخلیه ادرار با درد
 • درد در حین مقاربت جنسی

یکی از درمان ها شامل داروهای موضعی یا خوراکی ضد قارچی است. این درمان هم برای زنان و هم برای مردان تجویز می شود.

گاهی خانم های مبتلا به این عارضه در حین مقاربت جنسی عفونت را به طرف مقابل منتقل می کنند، هرچند عفونت مخمر به عنوان یک بیماری مبتلا به بیماری جنسی منتخب (STD) در نظر گرفته نمی شود، زیرا ممکن است در زنان مبتلا به از دست دادن  حس جنسی نیز شود.

گفته می شود که نگه داشتن ناحیه واژن ( خشک شدن و اجتناب از مواد شیمیایی تحریک کننده) می تواند به جلوگیری از عفونت های مخمر در آنان کمک نماید و برای درمان این عارضه مصرف مواد غذایی با پروبیوتیک نیز کمک شایانی می نماید.

در صورت مشاهده علائم عفونت واژن می توانید از طریق راه ارتباطی زیر با بهترین متخصص زنان تهران، دکتر لیلا سلطانی مشاوره داشته باشید و سوالات خود را از متخصص زنان بپرسید.

عفونت مخمر واژن چیست؟

عفونت مخمر واژن یک عفونت ناشی از نوعی قارچ است .عفونت واژینال گاهی اوقات به عنوان واژینیت مخمر، واژینیت کاندیدال یا ولووواژینیت کاندیدی شناخته می شود. نام علمی مخمر که باعث واژینیت می شود کاندیدا است. بیش از 90٪ از عفونت های واژینال مخمر توسط گونه شناخته شده به عنوان Candida albicans ایجاد می شود. سایر گونه های کاندیدا باقی مانده از عفونت های مخمر هستند.

گونه های کاندیدا ممکن است در خانم های سالم در مهبل بدون علت ایجاد شود. در واقع تخمین زده می شود که 20 تا 50 درصد از زنان، کاندیدا در مهبل دارند. این عارضه باعث عفونت می شود، عدم تعادل مخمر و باکتری ها اختلال ایجاد می کند و باعث رشد بیش از حد مخمر خواهد شد. در حالی که مخمرها می توانند از طریق تماس جنسی گسترش پیدا کنند، عفونت واژن به عنوان یک بیماری انتقال یافته به حساب نمی آید، زیرا این عارضه می تواند در زنان مبتلا به فعالیت جنسی نیز اتفاق بیفتد، به این دلیل که مخمر در مهبل (واژن) زنان سالم وجود دارد.

نشانه های عفونت مخمری

نشانه های  و علل عفونت واژن در زنان آسیب دیده مشابه است، اما ممکن است که گاهی از خانمی به دیگری مقداری تفاوت داشته باشد. برخی از این نشانه ها عبارتند از:

 • درد در طی رابطه جنسی
 • درد یا سوزش با ادرار کردن
 • ترشحات واژن (سفید و خاکستری، ضخیم و یک قوام مشابه با پنیر)

 برخی ازعلائم عبارتند از:

 • تخلیه ترشحات از واژن که معمولا ضخیم است
 • خارش شدید ناحیه واژن یا ناحیه تناسلی
 • تحریک و سوزش
 • درد در طی رابطه جنسی
 • درد یا سوزش در هنگام ادرار کردن
 • قرمزی، سوزش، یا درد ناحیه واژن یا تورم مهبل (واژن)

عفونت واژن زمانی رخ می دهد که مخمر جدید به داخل واژن وارد شود یا وقتی مقدار مخمر موجود در واژن نسبت به مقدار باکتری های طبیعی افزایش می یابد. به عنوان مثال، هنگامی که باکتری های محافظ طبیعی، با استفاده از آنتی بیوتیک ها (برای درمان یک دستگاه ادراری، تنفسی یا سایر انواع عفونت) رد شوند، یا داروهای ضد فشار خون، مخمر می تواند ضرر داشته باشد.

یکی از علل عفونت واژن گاهی به علت آسیب به واژن  اتفاق می افتد مانند: بعد از شیمی درمانی

همچنین زنان مبتلا به سیستم ایمنی ضعیف (به عنوان مثال کسانی که از داروهای مرتبط با کورتیزون مانند پردنیزون استفاده می کنند) عفونت های مخمر واژینال را بیشتر از زنان دارای ایمنی طبیعی، دچار می شوند.

سایر شرایطی که ممکن است زنان را به ابتلا به عفونت های مخمر واژینال مبتلا سازد شامل موارد زیر است:

 • دیابت
 • حاملگی
 • مصرف قرص ضد بارداری
 • استفاده از دوش یا اسپری های غیر بهداشتی واژن ممکن است خطر ابتلا به یک عفونت واژینال مخمر را افزایش می دهد.

چنانچه هر کدام از علائم و علل عفونت واژن در یک بیمار نمایان شود باید بلافاصله به متخصص زنان و زایمان حاذق مراجعه نماید و اقدامات لازم را اعمال کنند.

انواع عفونت واژن

عفونت واژن 3 نوع است: عفونت قارچی ،عفونت باکتریایی و عفونت انگلی

عفونت های قارچی: منشأ آن قارج کاندیدا آلبیکنس است که به طور طبیعی در محیط واژن وجود دارد. در صورت کاهش اسیدی بودن محیط واژن قارچ ها تکثیر می شوند و فرد مبتلا به عفونت قارچی خواهد شد.

عفونت باکتریایی: با ازدیاد باکتری ای به نام گاردنلا واژینالیس در شرایط خاص شروع می شود. یکی از راه های انتقال آن از طریق رابطه جنسی است. این نوع عفونت خفیف تر از عفونت قارچی به شمار می آید.

عفونت انگلی: توسط نوعی انگل تک سلولی ایجاد می شود. این انگل از طریق رابطه جنسی و محیط آلوده منتقل می شود و به طور طبیعی در ناحیه تناسلی وجود ندارد.

انواع عفونت های واژن
انواع عفونت های واژن

راه های تشخیص عفونت واژن چیست؟

 • بررسی پرونده پزشکی مریض
 • معاینه لگنی برای بررسی عفونت و ترشحات غیر طبیعی داخل واژن.(دراین روش از اسپکولوم استفاده می کنند.)
 • نمونه برداری از ترشحات واژن و انجام آزمایشات دیگر.
 • انجام تست ph

درمان عفونت واژن

به منظور تشخیص علل عفونت واژن بهتر است به بهترین متخصص زنان در غرب تهران مراجعه شود و بعد از تجویز چند قلم دارو از جمله: ژل مترونیدازول یا برای درمان عفونت قارچی با کرم ها و شامپو های ضد قارچ مثل بوتونازول و تیوکونازول تجویز نماید. شایان ذکر است که بگوییم اغلب اوقات قرص مترونیدازول یا تینیدازول برای درمان عفونت انگلی نیز تجویز خواهد شد.

درمان عفونت واژن
درمان عفونت واژن

درمان عفونت واژن به چه صورتی می باشد؟

تمام زنان در طول زندگی خود عفونت واژن را یک یا چند بار تجربه خواهند نمود و از خارش، سوزش، ترشحات غیر طبیعی و بودار و درد درحین رابطه جنسی رنج می برند.

باید بگوییم که عفونت واژن از سن بلوغ آغاز شده و در سنین باروری و یا حتی سنین یائسگی ممکن است ادامه داشته باشد.

باید بدانید بدن زنان به طور طبیعی ترشحات خود را دارد. ولی این ترشحات بی رنگ و بی بو هستند و فرد را دچار سوزش یا خارش نمی کنند.

رابطه جنسی می تواند باعث انتقال این بیماری شود. متاسفانه با یک بار ابتلا به عفونت احتمال این که باز هم دچاز آن شوید بسیارزیاد می باشد.

همان طور که گفته شد یکی از علل عفونت واژن ترشحات غیر طبیعی از علائم و نشانه های این بیماری و عارضه است. این ترشحات ممکن است شبیه تکه های پنیر و یا مقداری شل و آبکی باشد.

درمان عفونت واژن
برای کنترل عفونت واژن و درمان آن باید نزد یک متخصص زنان و زایمان و نازایی حاذقی مراجعه شود که ما در اینجا دکتر لیلا سلطانی را معرفی می نماییم. شماره مطب خانم دکتر 02144035448

زمان مراجعه به پزشک برای درمان عفونت واژن چه هنگامی می باشد؟

با مشاهده علائم زیر حتما به پزشک متخصص زنان و زایمان و نازایی باتجربه باید مراجعه شود، تا زودتر تشخیص و درمان را آغاز نمایند. اگر دارای علائمی مانند:

 • ترشحات بد بو همراه با خارش و سوزش
 • تب و لرز
 • عدم نتیجه گیری از درمان اولیه
 • سابقه بیماری عفونت واژن
 • شروع رابطه جنسی جدید و احساس تغییرات جدید در واژن

در فرد ایجاد شود، باید سریع به متخصص زنان و زایمان مراجعه نماید.

مطالب مرتبط

فیبروم رحمی

فیبروم رحمی چه زمانی خطرناک است؟ فیبروم رحمی چه علائمی

6 پاسخ
 1. سلام خانم دکترمن‌دخترم‌و۳۲سالمه‌وباکره‌هستم‌حدوداده‌روزه‌مایع‌سفیدرنگ‌آبکی‌از‌واژنم‌ترشح‌میشه‌‌وخارش‌شدیدی‌دارم‌نمیدونم‌چیکارکنم‌ومیترسم‌دکترم‌برم‌لطفآ راهنمایی‌کنین‌ممنونم

  1. سلام این ترشحات قارچی هست یک پماد کلیترومازول موضعی روزی دو بار استفاده کنید و قرص ایتراکونازول 100میلی گرمی روزانه یک عدد تا ده روز استفاده کنید.

 2. سلام خانم دکتر دخترم‌۳۲سالمه‌وباکره‌هستم‌حدودا۱۰روزه‌مایع‌سفیدوآبکی‌وازواژنم‌ترشح‌میشه‌‌خارش‌شدیدی‌داخل‌واژنم‌دارم‌‌دکترم‌میترسم‌برم‌اولین‌باره‌اینجوری‌میشم‌نمیدونم‌بایدچیکارکنم‌توروخدا‌راهنمایی‌کنین‌ممنونم

  1. سلام پماد کلوتریمازول موضعی. روزی دو بار بیرون بدنتون و کپسول ایتراکونازول ۱۰۰ میلی روزانه تا ده روز

 3. سلام خانم دکتر وقتتون بخیر
  من به تازگی رابطه داشتم و کمتر از ی هفته بعد رابطه دچار خارش سوزش ورم واژن شدم
  علت عفونت هستش یا چیز دیگر؟

  1. سلام بله این به احتمال خیلی زیاد عفونت هست باید ترشحاتتون بررسی بشه و معاینه شوید تا داروهای مناسب براتون تجویز بشه ولی موقتا تا زمان ویزیت می تونید تو لگن اب و نمک یا اب و جوش شیرین بشینید تا یکم تسکین پیدا کنه و برای تجویز تشریف بیارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 10 =