لوگو دکتر لیلا سلطانی
Search
Close this search box.
عوامل موثر بر ناباروری زنان

عوامل موثر بر ناباروری زنان

عوامل موثر بر ناباروری زنان

مادر شدن حسی زیبایی است و هر خانمی این آرزو را دارد تا این تجربه زیبا را به طور طبیعی تجربه کند. بعضی از خانم ها به دلیل اینکه از این نعمت محروم هستند به کمک متخصص زنان این حس زیبا را تجربه می کنند. لازم به ذکر است بعضی از مواقع ناباروری  از سوی مردان می باشد که باز هم قابل درمان است.

بعضی از عوامل ناباروری به شرح زیر است.

سن

یکی از مهمترین فاکتور های ناباروری در خانم ها را می توان سن بالای آن ها دانست. بدین معنی که افزایش سن باعث کاهش باروری می شود. لازم به ذکر است که بهترین سن بارداری برای خانم ها سنین بین 20 تا 31 می باشد زیرا در این سنین وجود فولیکول‌های تخمدانی زیاد است و احتمال بارداری را زیاد می کند. اما هر چه  خانم ها به سن 40 سالگی می رسند باردار شدن با مشکل رو به رو خواهد شد.

چاقی و اضافه وزن

بعد از سن مادر، نداشتن اضافه وزن مهم می باشد. در صورتی که مادر دچار اضافه وزن باشد در هورمون های زنانه اش اختلال ایجاد می شود و امکان بارداری را یا مشکل رو به رو می کند. لازم به ذکراست که  بعد از کاهش وزن با رعایت رژیم غذایی و اصول می توانید بارداری خوبی را تجربه کنید.

همچنین اگر مادر به کمبود وزن شدید مبتلا باشد، می تواند جز افرادی قرار بگیرد که نابارور است . زیرا این افراد دارای بی اشتهایی هستند و در فرآیند تخمک گذاری مشکل دارند.

دخانیات و الکل

زنانی که قصد بارداری دارند توصیه می شود تا  از دخانیات و الکل اجتناب کنند. از عوارض مصرف دخانیات و الکل کاهش قدرت باروری است و هم در مردان و هم در خانم ها این اتفاق می افتد. برای آن که زنانی که از الکل یا دخانیات استفاده می کنند  بارداری را تجریه کنند، چند ماه قبل از اقدام به بارداری از مصرف مواد ذکر شده اجتناب کنند.

 حس درونی شما از بارداری

برای باردار شدن باید از استرس، خستگی زیاد دوری کنید و تغذیه و عادت های غذایی نامناسب خود را کنار بگذارید. برای این که بارداری بدون اختلال در تخمک گذاری انجام شود رعایت موارد فوق اجباری است.

  بیماری ارثی

بسیاری از زوج ها به بیماری های ارثی مبتلا هستند که می تواند  باعث ناباروری شوند. به همین منظور اگر قصد بارداری دارید به متخصص زنان برای مشورت مراجعه کنید تا از نوع بیماری ارثی و  احتمال منتقل شدن آن به جنین مطلع گردید.


بیماری هایی که موجب ناباروری می شود

بسیاری از بیماری ها با اینکه ساده هستند و بی اهمیت ولی باعث ناباروری می شوند. از جمله این بیماری ها  سندروم آندومتریوز یا مشکلات تخمدانی و رحمی می باشد.

بعد از نزدیکی استراحت داشته باشید 


 خانم ها بعد از نزدیکی حتما استراحت کنید و انجام کار های خود را به بعد موکول کنید. با انجام این کار بدن زن اجازه می دهد تا زمان بیشتری برای برای ترکیب تخمک و اسپرم داشته باشد .

مصرف دارو خاص

مصرف بسیاری از داروها می تواند در بدن زن و مرد اختلال ایجاد کند و این اختلال در زنان در تخمک گذاری اتفاق می افتد. در نتیجه باعث کاهش باروری می شود. پس اگر قصد بارداری  دارید در خصوص مصرف داروهایتان با متخصص زنان مشورت کنید.

برخی از خدمات دکتر لیلا سلطانی متخصص زنان

زایمان طبیعی

زایمان سزارین

تبخال تناسلی

با تشکر مدیریت سایت دکتر لیلا سلطانی متخصص زنان وزایمان

مطالب مرتبط

فیبروم رحمی

فیبروم رحمی چه زمانی خطرناک است؟ فیبروم رحمی چه علائمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 16 =