لوگو دکتر لیلا سلطانی
Search
Close this search box.
اقدامات بعد از یائسگی

اقدامات بعد از یائسگی

پس از یائسگی مشکلات متعددی به سراغ خانم ها می آید که بهتر است اقداماتی را انجام دهند که از میزان شدت آنها کاسته شود و به عارضه های شدیدی تبدیل نشوند.تغییرات زیادی در شما ایجاد می شود که باید آنها را بپذیرید.مقداراستروژن در گردش خون بدن کم می شود و باعث می شود در سلامتی جسمی و احساسات و ظاهر فرد موثر باشد.

علائمی که در این مدت با آن روبه رو می شوید مانند:

 • مشكلات روحی روانی: برای حل این مشکلات می توان از درمان های هورمونال  استفاده کرد و با آرام بخش آنها را کنترل کنند.
 • گر گرفتگی
 • اختلالات خواب
 • خستگی
 • تغییراتی جنسی
 • خشكی واژن
 • مشكلات ادراری
 • لكه‌بینی‌ها در اثر خشكی مخاط واژن و رحم:برخی از لکه بینی ها بعد از یائسگی می تواند نشاننه هایی از سرطان رحم و یا تخمدان باشد و یا اینکه ناشی از بیماری های بدخیم رحمی باشند که در این رابطه باید توجه زیادی داشته باشید و به متخصص زنان مراجعه کنید.

اقدامات بعد از یائسگی

 1. به تمامی خانم هایی که یائسه می شوند پیشنهاد می شود هر ساله  و یا هر شش ماه یک بار تست پاپ اسمیر انجام دهند تا  در صورت دیده شدن هر گونه مورد غیر طبیعی بتوانند درمان های لازم را نزد متخصص زنان آغاز کنند.در کنار تست پاپ اسمیر  از سونوگرافی واژینال برای  بررسی ضخامت رحم و موقعیت تخمدان ها استفاده می شود.
 2. نکته ایی که خانم های یائسه باید به آن توجه زیادی داشته باشند انجام آزمایش برای بررسی مشکلات پستان است .شما باید به طور مرتب جهت معاینه های بالینی به متخصص زنان  مراجعه کنید  به خصوص زمانی که در خانواده شما سابقه یبماری های پستان و سرطان سینه وجود داشته است.انجام ماموگرافی در فواصل زمانی مشخص به شما کمک زیادی خواهد کرد.
 3. برخی از بیماری ها به نسبت بیماری های خطرناک گفته  شده محتمل هستند که بهتر است آنها را بدانید از جمله مشکلات ریه که باید رادیوگرافی سالانه انجام شود  و همچین مشکلات مربوط به روده و دیده شدن خون در مدفوع .
 4. در انتها باید به روند سریع تر شدن پوکی استخوان بعد از یائسگی اشاره کرد که بهتر است شما مصرف کلسیم و ویتامین دی را فراموش نکنید و ورزش را در فعالیت های روزانه خود قرار دهید تا به روحیه خود نیز کمک شایانی کرده باشید.

با تشکر مدیریت سایت دکتر لیلا سلطانی متخصص زنان غرب تهران

مطالب مرتبط

فیبروم رحمی

فیبروم رحمی چه زمانی خطرناک است؟ فیبروم رحمی چه علائمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 12 =