بی اختیاری ادرار در زنان

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]
مدت زمان مطالعه2 دقیقه

بی اختیاری ادرار در زنان

بی اختیاری ادرار یکی از مشکلات شایع در زنان است که ممکن است فرد بعلت وارد شدن فشاربه مثانه دچار بی اختیار ادرار شود.

بی اختیاری ادرار در زنان

دلیل بی اختیاری ادرار ناشی از فشار

در صورتی که عضلات و بافت های نگه دارنده مثانه شل و ضعیف شود و استحکام خود را از دست دهند در اثر فشار بی اختیاری ادرار رخ می دهد. زایمان طبیعی، افزایش وزن و آسیب های وارد شده به مثانه می تواند از دلایل ضعیف شدن عضلات نگه دارنده مثانه باشند.

مصرف برخی از داروها موجب می شود که بی اختیاری ادرار بدتر شود که در زیر به آن ها اشاره شده است:

  • مصرف داروهای خاص فشار خون که موجب می شوند عضلات مثانه شل شود و در نتیجه بر اثر وارد شدن فشار فرد دچار بی اختیاری ادرار شود.
  • در برخی موارد مصرف داروهای ضد افسردگی در درمان بی اختیاری ادرار موثر هستند اما مصرف برخی دیگر این داروها بی اختیاری ادرار را بدتر می کنند.
  • مصرف داروی دیورتیک یا داروهای ادرار آور در بروز بی اختیار ادرار تاثیر گذار هستند و می توانند انواع بی اختیاری ها را تشدید کنند.

روحیه فرد مبتلا به بی اختیاری ادرار

در برخی از زنانی که از مشکل بی اختیاری ادرار رنج می برند کمبود اعتماد بنفس، افسرگی و کاهش تمایلات جنسی مشاهده می شود.

بیشتر بخوانید
ورزش در دوران باراری

تشخیص

برای تشخیص بی اختیاری ادرار در ابتدا باید نوع آن را تشخیص داد تا بهترین روش درمانی برای برطرف کردن بی اختیاری ادرار انتخاب شود. یکی از روش های تشخیص بی اختیاری ادرار ناشی از فشار این است که از شما خواسته می شود بایستید و سرفه کنید در صورتی که به علت سرفه کردن یا خنیدن شما دچار بی اختیاری ادرار شوید درواقع بی اختیاری ادرار بعلت وارد شدن فشار باشد می توانید با انجام تمرینات ورزشی مانند ورزش کگل از پیشرفت آن جلوگیری کنید.

کنترل بی اختیاری ادرار خفیف

  • در مواردی که بی اختیار ادرار خفیف باشد می توان این مشکل را با کاهش مصرف مایعات برطرف نمود و بی اختیاری ادرار را کنترل کرد.
  • توصیه می شود زنانی که بی اختیاری ادرار خفیف دارند از مصرف نوشیدنی های دارای کافئین خودداری کنند زیرا این نوشیدنی ها ادرار آور می باشند همچنین می توانند برای برطرف کردن بی اختیاری ادرار خفیف خود مصرف چای را به حداقل برسانند تا بی اختیاری ادرار خود را کنترل کنند.
  • در مواردی که حتی احساس نمی کنید ادرار دارید باید به دستشویی بروید و مثانه خود را خالی کنید به طور مرتب هر 2 تا 4 ساعت یک بار باید به دستشویی بروید.

برخی از خدمات دکتر سلطانی متخصص زنان

با تشکر مدیریت سایت دکتر لیلا سلطانی متخصص زنان

 

متخصص زیبایی زنان که اعمال جراحی زایمان طبیعی و زایمان سزارین، خدمات درمانی زنان و زایمان ، درمان ناباروری و درمان مشکلات زنان، مراقبت های قبل و بعد از بارداری، امکان تعیین جنسیت قبل از بارداری، تشخیص جنسیت و مراقبت های حین بارداری و…

بیشتر بخوانید
بهترین سن بارداری

پاسخ

10 + نه =

Call Now Buttonتماس با پزشک