لوگو دکتر لیلا سلطانی
Search
Close this search box.
تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر یک روش غربالگری برای سرطان سرویکس یا سرطان دهانه رحم است که وجود سلول‌های پیش سرطانی را به خوبی مشخص می‌کند و یکی از موارد مهم در مراقبت های بهداشت جنسی زنان به شمار می‌آید. آزمایش پاپ اسمیر به گونه‌ای است که طی آن، نمونه‌های سلولی از گردنه رحم برداشته شده و برای شناسایی بیماری سرطان و ناهنجاری‌هایی که منجر به این بیماری شود، بررسی می‌شوند. این آزمایش، بهترین راهکار به منظور کنترل عوارض پیش سرطانی و کشف تومورهای ریز موجود در دهانه رحم است. چنانچه بیماری سرطان دهانه رحم به موقع شناسایی شود، امکان درمان آن بسیار راحت‌ و امکان‎‌پذیر خواهد بود.

انجام تست پاپ اسمیر

چگونگی انجام پاپ اسمیر

این آزمایش در حین معاینه لگنی و با  کمک دستگاهی به نام اسپکولوم انجام می‌شود. به این صورت که پزشک به هنگام معاینه، با اسپکولوم دهانه واژن را باز کرده تا بتواند دهانه رحم را به خوبی مشاهده کند. پس از آن با یک دستگاه نمونه‌گیر، به نام اسپچولا و برسی کوچک، سلول‌های دهانه رحم را نمونه‌برداری کرده و برای بررسی بیشتر به آزمایشگاه می‌فرستد. لازم به ذکر است که آزمایش پاپ اسمیر دردناک نیست ولی معاینه لگنی آن در برخی مواقع، ممکن است برای بیمار آزاردهنده باشد.

چه کسانی به آزمایش پاپ اسمیر نیاز دارند؟

بسیاری از متخصصان عقیده دارند آزمایش پاپ اسمیر در زنان فعال از نظر جنسی در محدوده سنی 21 تا 65 سالگی قابل انجام شده و معمولا برای افرادی با ویژگی‌های زیر تجویز می‌شود:

 • افراد سیگاری
 • افراد مبتلا به ویروس HIV
 • افرادی که به سرطان رحم مبتلا هستند.
 • سلول‌های پیش سرطانی تشخیص داده شده باشد.
 • قرار گرفتن در معرض دی اتیل استیل بسترول به دلیل مصرف برخی از داروها
 • افراد با سیستم ایمنی ضعیف ناشی از شیمی‌درمانی و یا به دلیل پیوند اعضا

آزمایش پاپ اسمیر همچنین از جمله آزمایش‌های‌ قبل از بارداری بوده که توسط بهترین متخصص زنان در تهران تجویز خواهد شد. افزون بر این، اگر از آخرین تست پاپ اسمیر انجام شده بیش از فاصله زمانی توصیه‌ شده گذشته باشد و یا پزشک به بررسی بیشتر وضعیت دهانه رحم نیاز داشته باشد، این آزمایش را برای بیمار تجویز خواهد کرد.

نتایج آزمایش پاپ اسمیر

مدت زمان سه هفته لازم است تا نتایج آزمایش کامل شده و ارائه گردند. نتیجه پاپ اسمیر طبیعی به این معناست که وضعیت دهانه رحم نرمال و طبیعی است.

اصطلاح پاپ اسمیر غیر طبیعی، به این معناست که سلول‌های ارزیابی شده حالت غیر عادی داشته و لازم است آزمایشات بعدی انجام شوند. به عبارت دیگر، چنانچه نتیجه تست پاپ اسمیرتان مثبت بود، پزشک انجام سری آزمایشات متفاوتی را توصیه می‌کند.

پاپ اسمیر در برخی مواقع می‌تواند نشان‌دهنده وجود عفونت باشد. ولی برای شناسایی بیماری‌های آمیزشی کافی نبوده و لازم است برای بررسی این گونه بیماری‌ها تست‌های تخصصی‌تری صورت گیرد.

اقدامات پیش از انجام پاپ اسمیر

قبل از انجام تست پاپ اسمیر لازم است تا برخی نکات مراقبتی را رعایت کرده و برای کسب نتایج دقیق، حتما آن‌ها را در نظر داشته باشید. اقدامات لازم قبل از انجام تست پاپ اسمیر عبارتند از:

 • به مدت دو روز قبل از انجام تست، هیچ رابطه جنسی واژینالی نداشته باشید.
 • از دو روز قبل از تست پاپ اسمیر، استفاده از تامپون، کرم یا ژل واژینال، دارو، فوم یا ژل ضد بارداری را متوقف کنید.
 • بهتر است تست پاپ اسمیر حداقل پنج روز پس از پایان دوره قاعدگی انجام شود.
 • قبل از انجام این تست، از مواردی نظیر استفاده از دوش واژینال واژن یا شستشوی واژن با سرکه و … خودداری کنید.
 • کاهش سطح هورمون های زنانه از نوع استروژن ممکن است بر نتیجه آزمایش اثرگذار باشد و گاهی نیاز به مصرف استروژن پیش از آزمایش است.

فواصل زمانی انجام پاپ اسمیر

فواصل زمانی مناسب برای انجام تست پاپ اسمیر عبارت است از:

 •  آزمایش پاپ اسمیر بعد از اولین رابطه جنسی، در هر سال لازم است.
 • خانم‌های زیر 30 سال سن باید سالیانه برای تست پاپ اقدام نموده و خانم های بالای 30 سال سن می‌توانند با انجام سه آزمایش طبیعی، در سه سال پی در پی، وضعیت سلامت خود را ارزیابی نمایند.
مطالب مرتبط

فیبروم رحمی

فیبروم رحمی چه زمانی خطرناک است؟ فیبروم رحمی چه علائمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 10 =