لوگو دکتر لیلا سلطانی
Search
Close this search box.
تشخیص زمان تخمک گذاری

تشخیص زمان تخمک گذاری

تشخیص زمان تخمک گذاری

زمان تخمک گذاری و علائم آن به چه شکلی می باشد؟

زمان تخمک گذاری بعد از پریودی چگونه است؟

در این مقاله به توضیح جامع و مفصل پیرامون تشخیص زمان تخمک گذاری پرداخته شده است، جهت کسب اطلاعات بیشتر بهتر است که این متن را تا انتها مطالعه نمایید. با ادامه مطلب همراه باشید.

تشخیص-زمان-تخمک-گذاری

تخمک گذاری

تخمک گذاری بدین معناست که یک تخمک بالغ از یکی از تخمدان ها خارج شود وسپس به لوله های رحمی منتقل شود و جهت ترکیب با اسپرم آماده باشد. اگر این پروسه رخ دهد باعث ضخیم ترشدن پوشش رحم می شود در نتیجه اسپرم نسبت به تخمک، آمادگی تغذیه نشان می دهد.

شایان ذکر است که بگوییم اگراین چرخه بدرستی اتفاق نیفتد، تخمک بارور نشده در زمان پریودی از بدن خارج می شود چرا که تخمک آزاد شده فقط تا 24 ساعت زنده است و باید با اسپرم ترکیب شود، اسپرم نیز2 تا 3 روز در واژن می تواند زنده بماند.

روز تخمک گذاری

در ابتدا ذکر می کنیم که سیکل قاعدگی از خانمی به دیگری متفاوت است در نتیجه روز تخمک گذاری در تخمدان نیزگوناگون می باشد. اما در اوایل چرخه ی قاعدگی تا اواسط آن تخمک جهت آزاد شدن آماده می شود تا به مرحله خارج شدن برسد.

تخمک گذاری برای باروری

اگر زوجی جهت بارداری اقدام نمایند باید در یک تا دو روز قبل از تخمک گذاری و تا یک روز مقاربت جنسی داشته باشند چراکه اسپرم ها تا یک تا دو روز زنده اند در حالی که تخمک فقط یک روز (24 ساعت) برای لقاح زنده است و توانایی باروری را دارد.

چنانچه زوجی خواهان بچه دار شدن به صورت طبیعی اند در هر مقاربت در زمان تخمک گذاری احتمال بارداری 30 % افزایش پیدا می کند، در حالی که اگر زوجی زمان دقیق تخمک گذاری را بدانند و نسبت به آن آگاهی داشته باشند و همچنین از هیچ گونه روش های جلوگیری استفاده نکنند به 90% بارداری می رسند و می توانند در مدت یک سال باردار شوند. متذکر می شویم که اگر خانمی زمان تخمک گذاری را به درستی بداند، می تواند جهت جلوگیری از حاملگی نیز استفاده نماید.

اغلب اوقات بانوان با مراجعه به یک جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی حاذق زمان و روز دقیق تخمک گذاری را تعیین کنند.

جهت انجام روش iui  برای تعیین جنسیت باید نزد یک جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی حاذقی مراجعه شود که ما در اینجا دکتر لیلا سلطانی را معرفی می نماییم. شماره مطب خانم دکتر 02144035448

علائم تخمک گذاری

نشانه های تخمک گذاری در بدن عبارتند از:

  • درد همراه با تیر کشیدن در ناحیه پایین شکم
  • تغییر در ترشحات دهانه رحم (اغلب این ترشحات شفاف، لیز و چسبنده است)
  • افزایش دمای بدن در صبح (این عارضه به دلیل افزایش هورمون پروژسترون در بدن و آزاد شدن تخمک رخ می دهد)

چکیده مطلب

همه خانم های متاهل باید زمان تخمک گذاری خود را بدانند در صورتی که به متخصص زنان مراجعه کنند زمان دقیق آن را خواهند دانست اما اگر دسترسی به پزشک مقداری سخت باشد می توانند از تست های پیش بینی کننده تخمک گذاری استفاده نمایند که با ادرار نمودن درظرف می توانند هورمون LH  را قبل از تخمک گذاری اطلاع کسب نمایند.

مطالب مرتبط

فیبروم رحمی

فیبروم رحمی چه زمانی خطرناک است؟ فیبروم رحمی چه علائمی

یک پاسخ
  1. سلام خسته نباشید من 27روز پرورید میشم زمان تخمگذاری چه جوری میشه یعنی نه 14میشه نه13 یه راهنمایی میکنین ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 13 =