لوگو دکتر لیلا سلطانی
Search
Close this search box.
درمان عفونت واژن

درمان عفونت واژن

درمان عفونت واژن چگونه است؟ بهترین قرص برای عفونت رحم کدام است؟ درمان عفونت واژن با مترونیدازول در چه مواردی صورت می‌گیرد؟ قویترین داروی ضد قارچ واژن را چگونه می‌توان پیدا کرد؟ برای درمان قطعی عفونت واژن چه اقداماتی لازم است انجام دهیم؟ موثرترین و کم عوارض‌ترین درمان دارویی برای این بیماری چه روشی است؟ برای درمان عفونت رحم چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

تمام زنان در طول زندگی خود عفونت واژن را یک یا چند بار تجربه خواهند کرد و از خارش، سوزش، ترشحات غیر طبیعی و بودار و همچنین، درد در حین برقراری رابطه جنسی رنج می‌برند. باید بگوییم که عفونت واژن از سن بلوغ آغاز شده و در سنین باروری و یا حتی سنین یائسگی ممکن است ادامه داشته باشد. به همین دلیل بهتر است در مورد روش‌های درمانی آن و این که چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید، اطلاعات کاملی به دست آورید.

درمان عفونت واژن در صادقیه

درمان انواع عفونت واژن

عفونت واژن که در بیشتر موارد از طریق نشانه‌هایی شامل خارش در ناحیه واژن، التهاب در ناحیه خارجی واژن،  لکه بینی و یا خونریزی، سوزش ادرار، درد داشتن هنگام رابطه‌ی جنسی، ترشحات سبز، خاکستری و یا سفید به همراه بوی بد، تب و لرز و … خود را نشان می‌دهد، انواع مختلفی داشته که بر حسب علت به وجود آورنده‌ی آن، روش درمانی متفاوتی خواهد داشت.

عفونت واژن دارای 3 نوع مختلف عفونت قارچی، عفونت باکتریایی و عفونت انگلی بوده که در ادامه به توضیح مختصر این عفونت‌ها و روش‌های درمانی آن‌ها می‌پردازیم.

برای کنترل عفونت واژن و درمان آن باید نزد یک متخصص زنان و زایمان و نازایی حاذقی مراجعه شود که ما در اینجا دکتر لیلا سلطانی را معرفی می نماییم. شماره مطب خانم دکتر 02144035448

درمان عفونت قارچی واژن

عفونت قارچی واژن که منشأ آن قارچ کاندیدا آلبیکنس است، سبب بروز ترشحات غلیظ و پنیری شکل، سوزش و خارش واژن، سوزش ادرار، احساس درد در ناحیه واژن و … خواهد شد. این نوع قارچ، به طور طبیعی در محیط واژن وجود داشته و در صورت کاهش میزان اسیدی بودن محیط، تکثیر شده و عفونت قارچی در ناحیه واژن را سبب خواهد شد.

درمان عفونت ‌های قارچی واژن عمدتا از طریق مصرف داروهای ضد قارچ صورت می‌گیرد. نوع داروی ضد قارچ نیز به شدت عفونت و علائمی که تجربه می‌کنید بستگی داشته و توسط بهترین متخصص زنان در صادقیه پس از انجام معاینات لگنی و دیگر آزمایشات، مشخص خواهد شد.

داروهای ضد قارچ با جلوگیری از تکثیر و رشد بیش از حد مخمر در بدن، به درمان عفونت قارچی واژن کمک خواهد کرد. داروهای ضد قارچ همچنین علاوه بر داروهای خوراکی، به صورت موضعی نیز تولید و ارائه شده‌اند. برای استفاده از نوع موضعی داروهای ضد قارچ باید آن را مانند یک پماد در ناحیه واژن خود مورد استفاده قرار داده و یا به کمک اپلیکاتور، ناحیه داخلی واژن را نیز، پوشش دهید. از جمله قوی‌ترین داروی ضد قارچ واژن نیز می‌توان به داروهایی مانند میکونازول (Monistat) و ترکونازول اشاره کرد.

درمان عفونت باکتریایی واژن

عفونت باکتریایی واژن که خفیف‌تر از عفونت قارچی به شمار می‌آید، با تکثیر و ازدیاد یک باکتری به نام گاردنلا واژینالیس در شرایط خاص شروع می‌شود. یکی از راه‌های انتقال این نوع عفونت، از طریق رابطه جنسی بوده و از جمله علائم آن می‌توان به ترشحات رقیق سفید رنگ و مایل به خاکستری، خارش واژن و همچنین ترشحات ناخوشایند بد بو (شبیه بوی ماهی) اشاره کرد که این ترشحات بد بو، معمولاً پس از رابطه‌ی جنسی بیشتر خواهند شد.

برای درمان عفونت باکتریایی واژن، عموما از داروهایی مانند مترونیدازول و کلیندامایسین استفاده می‌شود که البته برای مصرف آن باید حتما به بهترین متخصص زنان در غرب تهران مراجعه کرده و تحت نظر پزشک خود باشید. این داروها نیز، به صورت قرص خوراکی، ژل و یا کرم واژینال قابل استفاده بوده که برای انتخاب در میان آن‌ها باید بگوییم مصرف داروهای خوراکی گرچه راحت‌تر بوده اما می‌تواند عوارض جانبی بیشتری به دنبال داشته باشد.

درمان عفونت انگلی واژن

نوع دیگر عفونتی که ممکن است ناحیه واژن را درگیر کند، عفونت انگلی واژن است که توسط نوعی انگل تک سلولی ایجاد می‌شود. این انگل از طریق رابطه جنسی و محیط آلوده منتقل به بدن فرد منتقل شده و به طور طبیعی در ناحیه تناسلی وجود ندارد. عفونت انگلی واژن نیز با علائمی نظیر سوزش، خارش، تورم و قرمزی واژن، خروج ترشحات زرد مایل به سبز، بوی نامطبوع مانند بوی بد ماهی و … همراه است.

عفونت انگلی یک بیماری قابل درمان است که عموما برای درمان آن از روش‌های دارویی استفاده می‌شود. از نمونه این داروها می‌توان به مصرف قرص مترونیدازول یا فلاژیل، قرص تینیدازول یا تینداماکس و … اشاره کرد که باید حتما بر اساس دوز مناسب و به تجویز پزشک مصرف شود.

بهترین پماد واژینال برای عفونت واژن

کرم‌ها و پمادهایی که برای درمان عفونت واژن استفاده می‌شوند، در دو دسته گیاهی و شیمیایی قرار دارند که در میان آن‌ها می‌توان به کرم واژینال لکورکس، کرم واژینال میکوزین، واژیهیل، میرتولئا و … اشاره کرد. در میان این پمادها و کرم های مختلف برای درمان عفونت واژن، پزشک بر اساس علت بروز عفونت، نوع آن، شرایط جسمانی فرد و …، بهترین نوع پماد عفونت واژن را برای بیمار تجویز خواهد کرد. اما در حالت کلی می‌توان به پماد کلوتریمازول به عنوان بهترین پماد عفونت واژن اشاره کرد که یک داروی ضد قارچ قوی بوده و عملکردی مشابه داروهای آنتی‌بیوتیک خواهد داشت. این نوع پمادها که معمولا برای درمان عفونت واژن، خارش شدید کشاله ران، عفونت باکتریایی، عفونت قارچی حلقوی و … تجویز می‌شوند، با تضعیف فعالیت قارچ‌ها و ضعیف کردن آن‌ها، موجب از بین رفتن آن‌ها خواهند شد.

زمان مراجعه به پزشک برای درمان عفونت واژن چه هنگامی می باشد؟

با مشاهده علائم زیر حتما به بهترین متخصص زنان در تهران با تجربه باید مراجعه شود، تا زودتر تشخیص و درمان را آغاز نمایند. اگر دارای علائمی مانند:

  • تب و لرز
  • عدم نتیجه گیری از درمان اولیه
  • سابقه بیماری عفونت واژن
  • ترشحات بد بو همراه با خارش و سوزش
  • شروع رابطه جنسی جدید و احساس تغییرات جدید در واژن

در فرد ایجاد شود، باید سریعا به متخصص زنان و زایمان مراجعه نماید.

درمان عفونت واژن در دختران باکره به چه صورتی است؟

باید بدانید بدن  زنان به طور طبیعی ترشحات خود را دارد. ولی این ترشحات بی رنگ و بی بو هستند و فرد را دچار سوزش یا خارش نمی کنند. رابطه جنسی می تواند باعث انتقال این بیماری شود. متاسفانه با یک بار ابتلا به عفونت احتمال این که باز هم دچاز آن شوید بسیار زیاد می باشد. همان طور که گفته شد یکی از علل عفونت واژن ترشحات غیر طبیعی از علائم و نشانه های این بیماری و عارضه است. این ترشحات ممکن است شبیه تکه های پنیر و یا مقداری شل و آبکی باشد.

مطالب مرتبط

فیبروم رحمی

فیبروم رحمی چه زمانی خطرناک است؟ فیبروم رحمی چه علائمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 6 =