لوگو دکتر لیلا سلطانی
Search
Close this search box.
دلایل عفونت تناسلی

دلایل عفونت تناسلی

دلایل عفونت تناسلی

درمان عفونت قارچی دستگاه تناسلی زنان به چه شیوه ای است؟
نشانه های عفونت در دستگاه تناسلی زنان چیست؟
زمان بروز عفونت در دستگاه تناسلی چه باید کرد؟

واژن طبیعی

در میانه ی سیکل قاعدگی به علت افزایش موکوس سرویکس، ممکن است میزان ترشحات واژن افزایش پیدا کند. هنگامی که از کنتراسپتیوهای خوراکی استفاده می شود و تخمک گذاری اتفاق نمی افتد، این تغییرات دوره ای رخ نمی دهند.

بافت ریزش یابنده واژینال، متشکل از سلول های اپی تلیال واژن است به مقادیر متغیر استروژن و پروژسترون پاسخ می دهند. سلول های سطحی (نوع سلولی غالب در سنین باروری زنان) ، در صورت وجود تحریک استروژنی، به سلول غالب تبدیل می شوند. سلول های حد واسط، در خلال مرحله ی لوتئال به علت تحریک پروژسترونی غلبه می یابند. سلول های پارابازال در صورت فقدان هرگونه تحریک هورمونی،غلبه پیدا می کنند؛ این حالت ممکن است در زنان ( یائسگی زودرس ) یائسه ای که تحت هیچ گونه هورمون درمانی نیستند، دیده شود. فلور طبیعی واژن، عمدتا از نوع هوازی است و به طور متوسط 6 گونه مختلف باکتریایی در تشکیل آن مشارکت دارند که شایع ترین آن ها لاکتوباسیل های مولد پراکسید هیدروژن هستند. Ph  طبیعی واژن کمتر از 5/4 است و این حد از Ph  با تولید اسید لاکتیک پابرجا می ماند. سلول های اپی تلیال واژن که با استروژن تحریک شده اند؛ غنی از گلیکوژن هستند. سلول های اپی تلیال واژن، گلیکوژن را به منوساکاریدها می شکنند و سپس خود سلول های واژن و لاکتوباسیل ها تبدیل می کنند.

دلایل-عفونت-تناسلی

ترشحات طبیعی واژن سفید رنگ هستند و معمولا در نواحی وابسته به ثقل واژن تجمع می یابند. در بررسی میکروسکوپی ترشحات طبیعی واژن، تعداد زیادی سلول اپی تلیال سطحی، تعداد اندکی گلبول سفید و تعداد ناچیزی سلول یا فقدان این سلول ها دیده می شود. سلول های clue  از نوع سلول های سطحی اپی تلیوم واژن هستند که باکتری ها به آن ها می چسبند و در دید میکروسکوپی، حاشیه های مشخص سلولی را محو می کنند. در رنگ آمیزی گرم، سلول های اپی تلیال سطحی طبیعی و غلبه باسیل های گرم مثبت دیده می شوند.

عفونت های واژن

واژینوز باکتریایی: نوعی تغییر در فلور باکتریایی طبیعی واژن است که به از بین رفتن لاکتوباسیل های مولد پراکسید هیدروژن و رشد بیش از حد باکتری ها با غلبه باکتری های بی هوازی می انجامد. شایع ترین شکل واژینت را واژینوز باکتریایی می توان نام برد. باکتری های بی هوازی در کمتر از 1 درصد فلور زنان طبیعی یافت می شوند. با وجود این، در زنان مبتلا به BV  تعداد بی هوازی ها  است. در این بیماران معمولا لاکتوباسیل ها وجود ندارند. باید متذکر شویم که بیماری زنان بسیار هستند که ما به صورت اجمالی به بیماری رحمی می پردازیم.

در زنان مبتلا به BV  خطر بیماری التهابی لگن PID  بیماری التهابی لگن به دنبال سقط، عفونت های کاف واژن به دنبال هیسترکتومی و غیر طبیعی بودن سیتولوژی سرویکس، افزایش می یابد. زنان حامله مبتلا به BV  ، در معرض خطر پارگی زودرس پرده های جنینی، لیبر و زایمان پره ترم، اندومتریت پس از زایمان سزارین یا زایمان طبیعی هستند. درمان قبل از عمل با استفاده از مترونیدازول، در آن دسته از زنان مبتلا به BV  که قرار است تحت هیسترکتومی و یا سقط با روش های جراحی قرار گیرند، این افزایش خطر رااز بین می برد.

تشخیص عفونت تناسلی

در صورت مشاهده ای هر گونه دلایل عفونت تناسلی بهتر است فورا به یک متخصص زنان و زایمان حاذق مراجعه شود، برخی از علائم عبارتند از: بوی بد ماهی از واژن به مشام می رسد که به ویژه پس از نزدیکی جنسی قابل توجه است و ترشح از واژن وجود دارد.

ترشحات واژن خاکستری رنگ هستند و به صورت لایه ای نازک دیواره های واژن را می پوشانند.

Ph  این ترشحات بیش از 5/4 است معمولا 7/4 تا 7/5

در آزمایش میکروسکوپی ترشحات واژن، افزایش تعداد سلول های clue  دیده می شود و لکوسیت ها عمدتا قابل مشاهده نیستند. در موارد پیشرفته ای BV  بیش از 20 درصد سلول های اپی تلیال از نوع سلول های clue  هستند.

با افزودن KOH  به ترشحات واژن بوی آمین مانند شبیه بوی ماهی متصاعد می شود.

در صورتی که هر گونه ترشحات واژنی و یا بوی نامطبوع داشتید بهتر است که سریع تر به یک متخصص زنان و زایمان حاذق جهت درمان مراجعه نمایید.

برخی از خدمات دکتر لیلا سلطانی متخصص زنان

تعیین جنسیت

زایمان طبیعی

زایمان سزارین

جراحی زیبایی واژن

با تشکر مدیریت سایت

مطالب مرتبط

فیبروم رحمی

فیبروم رحمی چه زمانی خطرناک است؟ فیبروم رحمی چه علائمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 5 =