لوگو دکتر لیلا سلطانی
Search
Close this search box.
پولیپ دهانه رحم

دهانه رحم و پولیپ دهانه رحم را بشناسید

آن بخش از رحم را دهانه رحم می گویند که وارد مهبل میشود.یک دهلیز در قسمت میانی گردن یا همان دهانه رحم وجود دارد که به آن دهلیز گردنی می گویند و از  مهبل به داخل رحم ادامه دارد .خانم هایی که قصد دارند به متخصص زنان مراجعه کرده و معاینه شوند بدانند تنها قسمتی که متخصص زنان میتواند در معاینه ببیند دهانه رحم است .

وظیفه دهانه رحم چیست ؟

داخل شدن اسپرم به رحم توسط دهانه رحم انجام میشود و از این مسیر عبور میکند .
تا جای ممکن ذرات بیرونی و حمله ی میکروب ها توسط  این بخش کنترل شده و اجازه عبور نمی دهد.
دهانه رحم هنگام بارداری به محافظت از رشد جنین در رحم می پردازد .
زمانی که وقت زایمان فرا برسد با انقباضات رحمی دهانه رحم باز می شود تا مادر نوزاد خود را به دنیا آورد .

پولیپ دهانه رحم

پولیپ دهانه رحم چیست ؟

به طور کلی هنگامی که در قسمتی از بدن بافت هایی که نرم هستند و به مانند یک توده ایی در سطوح غشای مخاطی به وجود  آیند ،به آنها پولیپ گفته می شود .به وجود آمدن پولیپ در گردنه رحم یکی از بیماری هایی است که بسیاری از زنان به آن مبتلا می شوند .در درونی ترین لایه های رحم این غدد که به حالت کروی هستند، رشد می کنند .اندازه این کره ها از نیم سانتی متر ممکن است باشد تا بزرگتر .پولیپ ها در هر جایی از رحم ممکن است به وجود بیایند و در درون رحم تا دهانه رحم قرار بگیرند .

علائم پولیپ دهانه رحم

بعد از مقاربت های جنسی ممکن است خونریزی آغاز شود.
در فاصله ی بین دو قاعدگی خونریزی دیده شود.
ترشح های مایع و همراه با خون از واژن خارج شود .
زنانی که یائسه هستند لکه های خونی را مشاهده کنند.
زنان باید بلافاصله بعد از دیدن چنین علائمی به متخصص زنان مراجعه کرده تا متخصص زنان و زایمان آنها را مورد معاینه قرار دهد.

✔️ درمان کیست تخمدان

درمان پولیپ دهانه رحم

با مراجعه به متخصص زنان ممکن است راه های درمانی متفاوتی به زنان پیشنهاد شود که که بعضی از موارد در اینجا ذکر می شود .
شما ممکن است بدون اینکه هیچ علائمی داشته باشید  برای یک معاینه عادی به متخصص زنان مراجعه کرده باشید و بعد از انجام آزمایشات متخصص زنان خبر از وجود پولیپ را بدهد.گاهی اوقات پولیپ های خوش خیم بدون علائمی  وجود دارند که حتی بدون درمان به طور خود به خود از بین می روند و متخصص زنان و زایمان ممکن است  به آنها هیچ دارویی برای درمان تجویز نشود .به استثنای اینکه فرد بیماری های دیگر رحمی داشته باشد که احتمال مبتلا شدن به سرطان رحم در شخص بالاست .
داروهایی که برای از بین بردن و یا ریز شدن پولیپ دهانه رحم توسط متخصص زنان تجویز می شود هورمونی هستند و علائم را کمتر می کنند اما گاهی اوقات این داروها به طور  موقت عمل کرده و پس از مصرف نکردن آن دوباره پولیپ ها و علائم آن برمیگردند.
یکی از راه هایی که توسط متخصص زنان پیشنهاد می شود کورتاژ است.متخصص زنان جداره ی داخلی رحم را با یک  ابزار فلزی بلند که مخصوص  کورتاژ است ،می تراشد.به وسیله این ابزار پولیپ را می توان برداشت و همچنین متخصص زنان می تواند از بافت نمونه بردارد تا در آزمایشگاه نمونه ها بررسی شوند .
یکی از ابزارهای کورتاژ هیستروسکوپ نام دارد و دوربین کوچکی به آن متصل است.متخصص زنان هیستروسکوپ را داخل  رحم کرده و توسط دوربین از مانیتور جداره ی رحم را بررسی می کند .

✔️ عفونت واژن


با عمل جراحی برداشتن پولیپ های رحم نیز میسر می شود .در آندوسکوپی رحم با استفاده از وسایل مخصوص پولیپ ها برداشته می شوند.پولیپ های برداشته شده سپس از جهات سرطانی بودن مورد بررسی قرار می گیرند .اگر پولیپ های خارج شده توسط متخصص زنان سرطانی تشخیص داده شوند مرحله های بعدی  درمان باید برای بیمار آغاز شود .
شما در هر صورت باید با دیدن هرگونه علائمی که در بالا ذکر شد  به یک متخصص زنان خوب مراجعه کنید .

برای جلوگیری از اختلالات دهانه رحم چه کنیم؟

یکی از اختلات جدی که ممکن است در ارتباط با این بخش ایجاد شود، سرطان دهانه رحم است. برای بررسی های بیشتر معمولا هر چند سال یکبار تست پاپ اسمیر پیشنهاد می شود. متخصص زنان با بررسی جواب آزمایش اسن مورد و خیلی دیگر از اختلالات دهانه رحم را تشخیص می دهد. انجام روتین این تست در خانم هایی که رابطه جنسی دارند، پر اهمیت تر است. چرا که در این صورت می توان ویروس HPV را به هنگام تشخیص داد.

 

مطالب مرتبط

فیبروم رحمی

فیبروم رحمی چه زمانی خطرناک است؟ فیبروم رحمی چه علائمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 8 =