لوگو دکتر لیلا سلطانی
Search
Close this search box.
روش های انتخاب جنسیت

روش های تعیین جنسیت قبل از بارداری

روش های تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری چیست؟ چه روش هایی برای انتخاب جنسیت جنین قبل از بارداری وجود دارد؟ تعیین جنسیت قبل از بارداری یکی از موضوعاتی است که توجه بسیاری از افراد و جوامع را به خود جلب کرده است. این فرآیند، امکان انتخاب جنسیت فرزند به دلخواه افراد و قبل از بارداری را فراهم می‌کند. با توجه به پیشرفت‌های علمی و پزشکی، روش‌های مختلفی برای انجام این فرآیند به وجود آمده است که از جمله‌ی آنها می‌توان به فناوری‌های ژنتیکی مانند آزمایش‌های DNA، سونوگرافی جنین، و فناوری‌های بر پایه‌ی جنین مانند آزمایش‌های PGS/PGD اشاره کرد.

بسیاری از روش‌ها و ابزارهای مختلف برای تعیین جنسیت قبل از بارداری وجود دارند که با توجه به پیشرفت‌های علمی و فناوری، همچنان در حال گسترش و بهبود هستند. این روش‌ها را می‌توان به سه دسته‌ی اصلی، یعنی روش‌های خانگی، روش‌های پزشکی و روش‌های سنتی، تقسیم کرد. اما لازم به ذکر است که تعیین جنسیت قبل از بارداری در برخی کشورها با مقررات قانونی مغایرت دارد و ممکن است غیرقانونی باشد. هرچند که این روش‌ها ممکن است صحت و دقت 100% را نداشته باشند، اما می‌توانند به طور قابل‌توجهی در تصمیم‌گیری‌های مربوط به بارداری تأثیرگذار باشند. اگر شما در نظر دارید باردار شوید، بهتر است که در مورد مراحل بارداری و نیازهای بهداشتی آن، اطلاعات کافی را در اختیار داشته باشید، پس در این مقاله با ما همراه باشید.

روش های تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری

تعیین جنسیت با رژیم غذایی

اگر می خواهید از این روش تعیین جنسیت استفاده کنید باید حداقل 2 ماه پیش از بارداری نسبت به انجام آن اقدام کرده و حتماً به این نکته توجه کنید که ممنوعیتی برای اجرای رژیم غذایی نداشته باشید. به عنوان مثال رژیم غذایی برای پسردار شدن در صورتی که فشار خون بالا، نارسایی های کلیوی و ناراحتی های قلبی دارید، ممنوع بوده و رژیم غذایی برای دختردار شدن در شرایطی که اختلالات عصبی، کلسیم خون بالا و نارسایی های کلیوی دارید، ممنوع خواهد بود.

رژیم غذایی یکی از گزینه‌های موثر در تعیین جنسیت قبل از بارداری است. در این مورد باید قبل از بارداری با بهترین متخصص زنان در غرب تهران در مورد رژیم غذایی خود مشورت کنید و بررسی کنید برای دختردار شدن یا پسردار شدن چه غذاهایی باید مصرف کرده و چه رژیمی داشته‌ باشید.

تعیین جنسیت جنین به روش تعیین زمان تخمک گذاری

نام دیگر این روش زمان بندی مقاربت است. همانطور که می دانید خانمها در اواسط دوران عادت ماهانه یک یا چند تخمک که دارای سلول جنسی X هستند، تولید می کنند و این در حالی است که آقایان دارای دو نوع اسپرم X و Y هستند. به همین دلیل است که جنسیت جنین را آقایان تعیین می کنند، به این صورت که اگر تخمک X با اسپرم X لقاح یابد جنین مؤنث و اگر تخمک X با اسپرم Y لقاح یابد، جنین مذکر خواهد بود.

بیشتر بخوانید: تشخیص زمان تخمک گذاری

تعیین جنسیت جنین به روش شستشوی واژن

اکثر مواقع در روز تخمک گذاری و گاهی تا 48 ساعت بعد از تخمک گذاری، PH واژن حالت قلیایی دارد و اگر قصد پسردار شدن دارید زمان مناسبی برای مقاربت است. ولی بعد از گذشتن از این مدت PH واژن حالت اسیدی پیدا می کند و زمینه برای دختردار شدن مناسب می شود.

تعیین جنسیت جنین به روش جداسازی اسپرم ها

این روش به این شکل است که اسپرم دارای کروموزوم X به وسیله ی لیزر نشانه گذاری می شود، بعد با دستگاهی این اسپرمها از اسپرم دارای کروموزوم Y بی نشان جدا می شوند.

تعیین جنسیت جنین به روش میزان اسپرم

این روش مناسب حال زوجهایی است که خواهان فرزند پسر هستند. مرد یک آزمایش شمارش اسپرم می دهد، اگر تعداد اسپرمهای او در یک سی سی کمتر از 20 میلیون مشاهده شود احتمال دختردار شدن 80% تخمین زده می شود و اگر کمتر از 5 میلیون باشد این احتمال به 100% می رسد.

بیشتر بخوانید: روش iui برای تعیین جنسیت

تعیین جنسیت به روش IVF

آی‌ وی‌ اف یک روش درمانی برای رفع ناباروری و لقاح مصنوعی است که در آن، انتخاب جنسیت فرزند به عنوان بخشی از این فرآیند درمانی در نظر گرفته می‌شود. در مرحله ابتدایی، تخمدان زن تحریک شده و سپس لقاح با استفاده از اسپرم پدر یا اسپرم اهدا شده انجام می‌شود. جنین‌ها سه روز در محیط کشت خاصی رشد می‌کنند و سپس یک سلول از آن‌ها به عنوان نمونه برداشته شده و برای تحلیل به آزمایشگاه ژنتیک ارسال می‌شود. سلول‌هایی که نمونه‌برداری شده‌اند، فریز می‌شوند تا پس از ارزیابی و آزمایش‌های ژنتیکی، جنسیت جنین مشخص شود. پس از تایید جنسیت مطابق با تمایل والدین، جنین فریز شده را ذوب کرده و به رحم مادر منتقل می‌کنند.

تعیین جنسیت به روش آی وی اف، به ‌عنوان یکی از پیشرفته‌ترین تکنیک‌ها در این زمینه شناخته می‌شود که دقت آن به حدود ۱۰۰ درصد می‌رسد.

مطالب مرتبط

فیبروم رحمی

فیبروم رحمی چه زمانی خطرناک است؟ فیبروم رحمی چه علائمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + دوازده =