لوگو دکتر لیلا سلطانی
Search
Close this search box.
زایمان سزارین

زایمان سزارین

برای مادران باردار این سوال وجود دارد که زایمان سزارین چگونه انجام می شود؟ نوعی از زایمان زایمان سزارین می باشد که در آن خروج نوزاد از طریق شکاف پوست شکم و از طریق جراحی می باشد. در طی سزارین روی پوست و عضلات شکم و رحم شکاف ایجاد می شود. از زایمان هایی که در دنیا انجام می شود 1% سزارین می باشد ولی این آمار در ایران بسیار بیشتر است و به حدود 25 تا 30 درصد می باشد که این آمار تقریبا 2 برابر آمار جهانی است. در طی سزارین قسمت زیر شکم و رحم چیزی در حدود 4 اینچ شکافته می شود. در ادامه این مقاله می خواهیم بیشتر به مراحل زایمان سزارین، عوارض زایمان سزارین، زایمان سزارین از نزدیک، فیلم زایمان سزارین در ایران و… بپردازیم. با ما همراه باشید.

دلایل انجام سزارین

ناراحتی و زجر جنین :زمانی که اکسیژن در خون جنین به میزان کافی وجود نداشته باشد ضربان قلب جنین با تغییرهایی رو به رو خواهد شد و مواد زائد خون جنین افزایش پیدا می کند.در این موارد سزارین به صورت اضطراری انجام می شود.
نامناسب بودن قرار گیری سر جنین نسبت به لگن مادر: در هنگام دردهای زایمانی موارد این چنینی مشخص خواهد شد یعنی روند زایمان مناسب نیست با این که انقباضات رحمی وجود دارد.این مشکل را می توان با معاینه نیز متوجه شد. پیش از این که دردها آغاز شود می توان با بررسی و معاینه داخلی توسط متخصص زنان و زایمان متوجه موارد تنگی و یا تفاوت اندازه بیش از حد نیز شد.
ناهنجاری های جفت و بند ناف:اگر جفت جنین زودتر از موعد جدا شود و یا این که جفت سر راهی باشد (جفت سر راهی به معنای این است که جفت بر دهانه رحم واقع می شود  در صورتی که باید در قسمت بالایی رحم قرار گیرد) در این موارد بهترین روش به دنیا آوردن جنین همان سزارین است.احتمال دارد که در هنگام آغاز دردهای طبیعی بند ناف به طرف درون مجاری زایمانی و یا به سمت سر جنین سر بخورد. با به وجود آمدن چنین حالتی بر اثر فشاری که به بند ناف وارد می شود جریان خون قطع شده و اکسیژن رسانی به جنین متوقف می شود زیرا بند ناف بین لگن مادر و سر جنین تحت فشار قرار گرفته است.
جنین نارس و یا دیر رس باشد:جنین های نارس  نمی توانند سختی زایمان طبیعی را تحمل کنند و همچنین جنین هایی که دیر رس بوده و درشت هستند نمی توانند به دلیل مشکلات در خون رسانی به آنها به طور طبیعی متولد شود.
زمانی که جنین مشکل خونی RH دارد:جنین هایی که با این مشکل مواجه هستند معمولا ضعیف بوده و تحمل زایمان طبیعی را ندارند.
جنین به صورت غیر عادی در رحم قرار گرفته است:حالت طبیعی قرارگیری جنین به این صورت است که سر به سمت پایین و درون لگن مادر است.در حالتی که جنین به حالت عرضی و یا پاهایش درون لگن مادر باشد معمولا زایمان طبیعی مشکل زا خواهد بود و انجام سزارین بهترین روش است.
عفونت ها :هنگامی که مادر دارای مشکلاتی مانند عفونت و یا تبخال تناسلی باشد.به دلیل مسری بودن این عارضه ها ممکن است برای جنین خطرناک بوده  و مشکلات پوستی برایش به وجود بیاورد. بیماری هایی هم چون ایدز ،دیابت، و یا مادرانی که سابقه مرگ نوزاد داشته اند سزارین می تواند خطرات زایمان را پایین بیاورد.

انواع زایمان سزارین

زایمان سزارین عموما به دو روش انجام می شود. انوعا زایمان سزارین عبارتند از زایمان سزارین برنامه ریزی شده و زایمان سزارین اضطراری. در ادامه بیشتر به این دو نوع از زایمان سزارین می پردازیم.

زایمان سزارین

سزارین برنامه ریزی شده

انجام این نوع سزارین اختیاری می باشد و براساس توافقی که بین پزشک متخصص زنان و مادر صورت می گیرد ، در مدت زمان بارداری مادر می تواند تمامی جزئیات را با پزشک در میان بگذارد و مشورت بگیرد.

زایمان سزارین اضطراری

در این نوع زایمان سزارین شخص مدتی درد زایمان را تحمل نموده در نتیجه اجبارا سزارین را انجام می دهد ، از عمده ترین دلیل انجام این نوع سزارین این می باشد که درد زایمان روند مناسبی نداشته و پزشک جهت حفظ سلامت نوزاد و مادر دستور به انجام زایمان سزارین خواهد داد. در نتیجه لازم است که شخص سزارین شود . از علت های دیگر این نوع زایمان زجر جنینی و فشار خون بالا مادر می باشد.

مراحل انجام زایمان سزارین

در این روش در شکم شکاف ایجاد می شود تا بتوان نوزاد را از طریق شکم خارج کرد. علت بالا بودن این آمار در ایران این است که زنان از درد زایمان طبیعی می ترسند.
پیش از انجام سزارین  متخصص بیهوشی به مادر  اطلاعات لازم  درباره نحوه  بیهوشی او می دهد و مادر پس از بیهوشی برای انجام جراحی آماده خواهد بود. بیهوشی می تواند به صورت کامل و عمومی باشد و یا به درخواست مادر بی حسی موضعی در قسمت کمر به پایین انجام شود.در زمانی که سزارین به طور اورژانسی انجام  می شود مادر نیاز به بیهوشی عمومی دارد. در حالتی که به مادر بی حسی موضعی تزریق شده است پرده ایی جلوی چشم او در قسمت بالای شکم گذاشته می شود تا مادر فرآیند جراحی را مشاهده نکند و به هر حال بعد از تولد فرزند می تواند او را ببیند و او را نوازش کند.
برای کنترل کردن تنفس ،فشار خون و ضربان قلب در اتاق عمل مانیتورهایی تعبیه شده است. اکسیژن از طریق ماسک و یا با یک لوله که در درون مجاری بینی قرار داده می شود به مادر خواهد رسید. سرم وریدی از قسمت بازو و یا دست تزریق خواهد شد. شکم شست و شو داده شده و موی اطراف آن تراشیده خواهد شد.
با ایجاد برش در شکم مادر که بنا به موقعیت مادر و جنین برش یا به شکل عمودی و یا به صورت افقی ایجاد خواهد شد.در صورت برش عمودی از پایین ناف تا رویش موی زهار و در برش افقی شکاف از پنج سانتی متر بالاتر از روییدن موهای زهار است.
متخصص زنان و زایمان عضلات شکم را از هو دور کرده تا به رحم دسترسی پیدا کند و با ایجاد برش دیگر روی  رحم که باز هم می تواند افقی و یا عمودی باشد نوزاد به آرامی بیرون آورده می شود. برش هایی که به صورت افقی هستند معمولا راحت تر ترمیم می شوند و برای زایمان های بعدی مشکل زا نخواهند بود.
بنده ناف بریده می شود و متخصص در دهان و بینی شرکت ساکشن انجام می دهد. نوزاد برای مراقبت بیشتر به پرستاران و متخصصان کودک داده می شود.در صورت تشخیص مشکلی در نوزاد مراقبت های ویژه از نوزاد آغاز خواهد شد.
شکاف ایجاد شده ی دوم در رحم  با بخیه های جذب شونده بسته می شود و برش شکم با نخ بخیه زده می شود که بعد از چند روز متخصصان نخ بخیه را جدا می کنند.
به کمک پرستار و یا همراهان مادر می تواند نوزاد خود را در آغوش بگیرد تا به شکم فشاری وارد نشود.

عوامل زایمان سزارین

  • کنده شدن جفت  مادر
  • بروز حوادث ناگهانی
  • چرخش نوزاد
  • کاهش ضربان قلب نوزاد
  • بالا رفتن فشار خون مادر
  • بروز مشکلات قلبی و عروقی
  • پاره شدن کیسه آب مادر

اقدامات  قبل از سزارین

باید برنامه خود را شش  ساعت پیش از انجام سزارین از قبل هماهنگ کرده باشید .به این گونه که خود را برای عمل سزارین آماده کرده و  از خوردن مواد غذایی و آشامیدن  نوشیدنی های مختلف بپرهیزید. چون کاتر به داخل مثانه می رود پیش از عمل سزارین،مثانه باید خالی باشد.اگر کیسه آب زودتر از موعد مقرر پاره شد و عمل سزارین به طور اورژانسی  انجام بگیرد متخصص از زنان سوال می کند که آخرین بار چه زمانی مواد غذایی خورده است  تا متخصص از شرایط مادر آگاهی داشته باشد و بتواند بهترین تصمیم را برای روش عمل سزارین وی در نظر بگیرد.

پوشیدن لباس و جوراب ها ی مخصوص در صورتی که متخصص احتمال لخته شدن خونه مادر را بالا ببنید، ضروری است.

برای جلوگیری ازعفونت محل های بخیه، شکم مادر به مواد ضد عفونت کننده با پارچه های استریل شده آغشته خواهد شد.

ورزش پس از زایمان سزارین

مادرانی که با عمل سزارین فرزند خود را به دنیا آورده اند می توانند با انجام ورزش های آرام به ترمیم عضله های شکمی خود بپردازند و پیشنهاد می شود برای این که عضلات به فرم اولیه خود برگردند به خود فشار نیاورید بلکه تمرین های خود را به اندازه لازم و پیوسته انجام بدهید.

ورزش هایی که باعث خون رسانی به اندام های انتهایی می شود برای مادران بسیار تاثیر گذار خواهد بود .از این ورزش ها می توان به چرخش مچ پا اشاره کرد.در حین ورزش تنفس های عمیق شکمی باعث  می شود دفع سم از بدن زوتر رخ بدهد و برگشت فعالیت روده ها سریع شود.پس بازدم باید با منقبض شدن آرام شکم همراه باشد.

ورزش های بعد از عمل سزارین می تواند پس از هفته اول عمل سزارین آغاز شود که این اتفاق کاملا به وضعیت جسمانی مادر بستگی دارد و پزشک با بررسی شرایط مادر می تواند بهترین مشاوره را برای انجام حرکات ورزشی، متناسب با مادر به طوری که از آسیب ها به دور بمانند ،توصیه کنند. نوبت های تکرار تمرین را می توانید از متخصص خود بپرسید و هر زمانی که احساس سستی و ناراحتی داشتید مقدار ورزش را کمتر و زمان استراحت را بیشتر کنید.

شیر دهی بعد از زایمان سزارین

برای جلوگیری از ملتهب شدن سینه در ایام شیردهی باید از هر دو سینه خود به نوزاد شیر بدهید.

برای جلوگیری از شقاق نوک سینه بعد از اتمام شیر دهی در هر نوبت چند قطره از شیر را به روی نوک سینه ریخته و آن را خشک نکنید.

تا زمانی که نوزاد به طور کامل شیر نخورده است شیر دهی را ادامه بدهید به طوری که تمامی قسمت هاله ایی قهوه ایی رنگ وارد دهان نوزاد باشد.

در صورت به وجود آمدن شقاق می توانید از پدهای مخصوص شقاق استفاده کنید و آن ها را روی نوک سینه قرار دهید.

مراقبت های بعد از زایمان سزارین

مراقبت های بعد از زایمان سزارین باید جدی گرفته شود. یکی از این مراقبت ها بری تغذیه بعد از سزارین می باشد که باید رعایت شود.

تغذیه بعد از سزارین

دو سه روز بعد از زایمان سزارین از خوردن میوه های خام و آب میوه های کارخانه ایی و غذاهایی که دارای حبوبات  هستند خودداری شود. بهتر است مرغ و یا گوشت را به صورت کباب مصرف کرده و سبزیجات به صورت پخته خورده شود. برای این که مادران به یبوست مبتلا نشوند بهتر است روغن زیتون و انجیر را در برنامه غذایی خود قرار دهند. همچنین مصرف آب که مهم ترین عامل برای جلوگیری از یبوست است ،به مقدار زیاد باید آشامیده شود .برای جایگزینی مایعات بدن در دوران شیر دهی آب بهترین گزینه است.
برای این که به ناحیه بخیه زده فشار وارد نشود بهتر است برای اجابت مزاج از توالت فرنگی استفاده شده تا خیلی به حالت نشسته روی زانو قرار نگیرید.
فعالیت بدنی به طوری که سبک باشد برای مادران واجب است. پیاده روی باعث جلوگیری از یبوست و نفخ خواهد شد. باید توجه داشته باشید که  بین فعالیت ها استراحت کافی داشته باشید تا دوره  پس از سزارین را به راحتی از سر بگذرانید.
خواب مادر بعد از سزارین باید کافی و منظم باشد. مادران باید سعی کنند که ساعت خواب خود را با ساعت خواب نوزادشان تنظیم کنند.
کارهای سنگین منزل مانند جابه جایی اجسام سنگین و کارهای طولانی نباید توسط مادران تازه سزارین شده انجام گیرد.
اگر دارای شکم بزرگ هستید می توانید از شکم بند و یا پارچه ایی برای نگه داشتن شکم خود استفاده کنید.
بعد از دو هفته و بعد از این که مادر بعد از سزارین برای بار اول توسط متخصص خود معاینه شد می تواند با مشورت متخصص زنان به ورزش بپردازد.
مادران دقت داشته باشند که از هر دو سینه به فرزندان خود شیر بدهند در صورتی که در سینه های خود احساس درد ،سفتی را داشتند با متخصص زنان مشورت کنند.
داروهای تجویز شده توسط متخصص زنان و زایمان باید کاملا مصرف شوند.
اگر پانسمان ضد آب است می توانید به مدت زمان کوتاه به حمام بروید اما اگر دارای پانسمان های ضد آب نیستید تا سه روز بعد از سزارین نباید به حمام بروید.
سه روز بعد از سزارین پانسمان را باز کرده و به حمام بروید جای بخیه ها را با مواد شوینده مناسب به آرامی شست و شو دهید و پس از استحمام محل را با حرارت کم سشوار خشک کنید و این کار را هر روز ادامه دهید.
بعد از هفت تا ده روز از گذشت سزارین به متخصص زنان و زایمان خود مراجعه کرده تا بررسی ها و آزمایشات لازم روی شما انجام شود.
در برخی افراد خونریزی بعد از سزارین از خونریزی قاعدگی بیشتر می شود این نکته طبیعی است اما اگر بعد از چهل روز این روند ادامه پیدا کند باید به متخصص زنان و زایمان مراجعه شود.

در صورت مشاهده هر گونه تب شدید ،ترشح و کبودی در محل سزارین و ورم غیر قرینه پاها پزشک خود را در جریان بگذارید.

سزارین به دوصورت بی حسی و بیهوشی انجام می شود که در ادامه به توضیح زایمان با بی حسی کمر می پردازیم.

سزارین با بی حسی کمر

بی حسی یا بی دردی در زایمان سزارین در تمام دنیا از بهترین روش هاست.

 تفوت های بی حسی اسپاینال با اپیدورال

  • بی حسی اپیدورال را می توان در تمام بدن استفاده کرد ولی استفاده از اسپاینال را فقط برای بی حسی در کمر می توان استفاده کرد.
  • محل تزریق در فضای ساب آراکنوئید می باشد.
  • اسپانیال سریع تر اثر می گذارد و فرد در هنگام تزریق اذیت نمی شود. دوز کمتری از دارو را می توان در این روش دریافت کرد.
بی حسی کمر در سزارین

نحوه انجام بی حسی در کمر

مادر در وضعیت نشسته یا خوابیده به پهلو قرار می گیرد، سر  خود را به سمت شکم نگه می دارد. متخصص بیهوشی، یک سوزن بسیار ریز را برای اطمینان از محل تزریق وارد پوست بدن می کند، سپس ماده بی حسی را به نخاع تزریق می کند.

مادر باید سریع به حالت خوابیده به پشت بر گردد. سپس وضعیت کلی مادر بررسی می شود. در این بررسی دمای بدن مادر، بی حسی در پاها، بی حسی در شکم و زیر سینه چک می شود. این بی حسی باید احساسی مثل انجام جراحی بر روی دندان باشد.  بعد از تایید موارد مذکور، متخصص زنان اقدام به زایمان سزارین می کند.

زایمان سزارین وحشتناک

در این بخش از مقاله سعی کردیم به نفاوت زایمان سزارین و زایمان طبیعی بپردازیم. چرا گفته می شود زایمان سزارین درد دارد؟ درد این نوع زایمان پس از آن مشخص می شود. بنابراین لازم است مراقبت های بیشتری پس از طامان به نسبت زایمان طبیعی انجام شود. همچنین به این دلیل که پوست برش می خورد، بهبودی زمان بر است. زمان بستری بودن مادر در بیمارستان در زاسمان سزارین بیشتر است. همچنین در صورت یکبار انجام آن، زایمان های بعدی هم به این روش انجام می شود.

مطالب مرتبط

فیبروم رحمی

فیبروم رحمی چه زمانی خطرناک است؟ فیبروم رحمی چه علائمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + چهار =