لوگو دکتر لیلا سلطانی
Search
Close this search box.
زایمان طبیعی بدون درد

زایمان طبیعی بدون درد

شاید به جرأت بتوان گفت درد زایمان شدیدترین دردی است که در تمام دنیا و در تمام برهه های زمانی خانم ها با آن درگیر بوده اند. در جوامع اروپایی روشهای رایجی ابداع شده اند که حدود 80% زایمان ها امروزه با این روش ها انجام می شوند. با توجه به ارجحیت زایمان طبیعی نسبت به زایمان سزارین یکی از راهبردهایی که به کار می رود کاهش درد زایمان طبیعی است که در ادامه زایمان طبیعی بدون درد با روشهای طبیعی را به همراه از روش های رایج آن توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

زایمان طبیعی بدون درد

بعضی از روش های زایمان طبیعی بدون درد با روشهای طبیعی به شرح زیرند.

  1. آموزش تمرینهای کششی، یوگا، ماساژ و مهارتهای تنفسی در 9 الی 12 جلسه به مادر و همراه او که طی این جلسات مادر باردار طریقه مسلط شدن بر درد زایمان، کاهش ترس و استرس را یاد می گیرد و این روشها را هنگام زایمان استفاده می کند.
  2. قرار گرفتن در وضعیت های مختلف به هنگام شروع درد، در این روش مادر وضعیت دلخواهش را انتخاب می کند و ناچار به نشستن و خوابیدن نیست بلکه کاملاً مختار است در حالتی که در آن راحت است قرار بگیرد حتی اگر بخواهد می تواند از بالشها یا توپ زایمان بهره بگیرد و یا به همراه یا همسرش تکیه کند.
  3. ماساژ، لمس و انرژی درمانی، در این تکنیک ها با نوازش یا ماساژ بخش های مختلف بدن از جمله دست، کمر و باسن توسط همراه شاهد نقش تأثیرگذاری در کم کردن درد و کسب آرامش برای مادر خواهیم بود.
  4. روش تحریک الکتریکی اعصاب از راه پوست، در این روش از یک دستگاه الکتریکی ویژه استفاده می کنیم که با قرار گرفتن روی کمر و فرستادن امواج هنگام انقباض باعث کاستن از شدت درد می شود.
  5. آروماتراپی، این روش با استفاده از روغن های معطر مثل عصاره گل سرخ، پونه و بابونه همراه با ماساژ انجام می پذیرد.
  6. پخش موسیقی، اذان یا قرآن برای مادر، شنیدن صداهای مورد علاقه توسط مادر به کاهش درد و استرس او کمک بزرگی می کنند.
  7. هیپنوتیزم (خواب مصنوعی)، در این روش با تغییر در خودآگاهی مادر و تلقین به او درد زایمان را کم می کنیم. نکته مهم در این روش این است که حتماً باید به وسیله ی یک فرد حرفه ای هیپنوتیزم را انجام داد.
  8. بیوفیدبک، به مادر آموزشهایی راجع به فیزیولوژی بدنش می دهیم تا در هنگام زایمان با تمرکز در آن متوجه درد کمتری بشود.

سرما و گرما درمانی، بهره بردن از وسایلی مثل کیسه آب یا حوله گرم و وسایلی برای سرما درمانی در کاهش درد زایمان تأثیر بسزایی دارند.

  1. زایمان در آب، در این روش مادر را در وان مخصوص قرار می دهند و مراحل تولد نوزاد با نظارت ماما در آب به اجرا در می آیند.
مطالب مرتبط

فیبروم رحمی

فیبروم رحمی چه زمانی خطرناک است؟ فیبروم رحمی چه علائمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =