لوگو دکتر لیلا سلطانی
دانستی های لازم در رابطه با لابیاپلاستی

دانستنی های لازم در رابطه با لابیاپلاستی

زیبایی آلت تناسلی و لابیاها برای بسیاری از خانم اهمیت دارند و تمایل دارند که با ظاهری زیبا رابطه جنسی داشته باشند و یا اینکه گاهی اوقات برخی از مشکلات باعث می شود که برای درمان نیاز به جراحی زیبایی واژن و  جراحی لابیا پلاستی باشد

در این جراحی لب های کناری واژن ترمیم می شود به گونه ایی که تقارن و تناسب در آن برقرار شود. لابیا پلاستی باعث کوچک شدن لب های واژن می شود و در  واقع منظور از لب ها قسمتی است از دستگاه تناسلی در خانم ها است که بین لب های خارجی و ورودی واژن است.

آناتومی ناحیه تناسلی بانوان

در ناحیه تناسلی خارجی خانم ها که با چشم قابل دیدن است سه بالشتک چربی با پوست روی آن و موهای زائد روی آن را داریم

بالشتک اول یک بالشتک مثلثی شکل است که در بالای مجرای ادرار وجود داشته که روی آن با پوست و موهای زائد پوشانده شده است . زیر این بالشتک دو تا بالشتک چربی دیگر به صورت عمودی به موازات هم قرار گرفته است که آن ها هم با پوست و موهای زائد پوشیده شده است که به آن لابیا ماژور یا لبهای بزرگ لابیا گفته می شود .

زیر لابیا ماژور دو تا زائده پوستی مخاطی به موازات هم قرار گرفته که به آن لابیا مینور گفته می شود که در واقع هدف ما در عمل لابیاپلاستی همین زوائد عمودی هستند.

لابیاپلاستی چیست

جراحی لابیاپلاستی  (labiaplasty) یک روش درمانی است که طول لابیا را کاهش داده و شکل آن را اصلاح می کند . به طور کلی اندازه و شکل خاصی برای لبه واژن وجود ندارد اما حالت قابل قبول حالتی است که لبه های داخلی واژن از لبه های خارجی بیرون نزند. در این جراحی میتوان مقدار اضافی کلاهک کلیتوریس را نیز برداشت.

معمولا این جراحی را خانم های میانسال انجام می دهند که به دلیل بالا رفتن سن واژن زیبایی اولیه خود را ا ز دست داده است  که البته دسته ایی دیگر از خانم ها که برای این جراحی اقدام می کنند برای  از بین بردن مشکلاتی همچون درد هنگام نزدیکی یا فعالیت و یا در هنگام پوشیدن لباس های تنگ  است.تکینک هایی که در این جراحی استفاده می شود در زیر عنوان شده است.

انواع تکنیک های جراحی لابیا پلاستی

Seculped linear section

در این روش با استفاده از لیزر و یا تیغ های مخصوص برش ها ایجاد می شود و با بخیه های قابل جذب برش ها بسته می شوند این بخیه ها باید با دقت زده شود تا پس از جراحی جای اسکار باقی نمانده باشد. در صورتی که از لیزر استفاده شود جای زخم ها کمتر باقی می ماند و همچنین خونریزی کمتر خواهد بود.

مقدار برداشت بافت از لابیا ها در افراد مختلف فرق دارد و اگر خود فرد بخواهد لبه ها کوچک تر شوند این امر با هماهنگی با جراح امکان پذیر است.زیرا وی می تواند شکل لگن و همچنین وضعیت بیمار را بررسی کند.

V-Wedge Resection

در این تکنیک حاشیه لب های کوچک به شکل وی (V) برداشته می شود که از نام گذاری آن هم مشخص است.یکی از مهم ترین مزایای این روش این است که به اعصاب حسی آسیب چندانی وارد نخواهد شد و دوره نقاهت کمتر خواهد بود و نتیجه جراحی طبیعی تر به نظر خواهد رسید.

Z-Plasty Technique

شکل برداشته شده به صورت z   در میاید  . بافت بیشتری در حین جراحی برداشته می شود و در صورتی که لابیا خیلی بزرگ باشد شاید برش ها به صورت Wهم ایجاد شوند

چه کسانی به دنبال عمل زیبایی لابیاپلاستی واژن هستند؟

شکل  و رنگ لابیا ها در زنان ها و دختران با هم متفاوت است و ممکن است در طول زمان تغییر کند. لب های واژن بزرگ میتواند مشکلاتی را در خانم ها به وجود آورد که در زیر به تعدادی از آن ها اشاره میکنیم:

 • درد یا ناراحتی در هنگام فعالیت هایی مثل دوچرخه سواری
 • ناراحتی در هنگام پوشیدن لباس های تنگ مثل شلوارهای چسبان و جین
 • احساس کشیدگی، سایش و سوزش در هنگام ورزش
 • درد در حین مقاربت جنسی
 • داشتن ظاهری تمیز و زیبا
 • اصلاح عدم تقارن ظاهری واژن
 • کم بودن تحریک کلیتوریس به دلیل پوست اضافه کلاهک کلیتوریس

چه عواملی باعث بزرگ شدن لابیا ها در خانم ها می شود ؟

عواملی وجود دارد که میتواند در شکل و رنگ لابیا ها تاثیر بگذارد که در زیر به تعدادی از آن ها اشاره شده است:

1- تغییرات هورمونی در بدن زنان
2- ژنتیک
3- زایمان های طبیعی متعدد
4- افزایش سن و پیری

لابیاپلاستی

بهتر است مراقبت های لازم بعد از جراحی لابیا پلاستی صورت بگیرد تا نتیجه برای فرد ایده آل شود.

مراقبت های بعد از عمل لابیاپلاستی

 • لابیاپلاستی به ۲ روز استراحت مطلق احتیاج دارد، و فرد بهتر است که کمتر راه رود.
 • فعالیت های بدنی سنگین پیشنهاد نمی شود، تا فشاری به بیمار وارد نشود.
 • تا یک ماه از استخر،سونا،جکوزی و استحمام با وان خودداری نماید زیرا واژن در این دوران مستعد عفونت می باشد.
 • بهتر است میوه ها و سبزیجات جایگزین غذاهای چرب و تند شوند، تا مزاج به راحتی کار کند.
 • رابطه جنسی به یک ماه پس از عمل موکول شود، زیرا رابطه باعث ایجاد فشار بر لابیاها می شود.
 • احتمال سوزش و خارش در ۲ روز ابتدایی امری طبیعی است، پس نباید داروهای مسکن و ضد درد را بیش از حد مصرف کنند.
 • در صورت نیاز پانسمان مرتب عوض شود، تا از بیماری جلوگیری شود.
 • استفاده از کمپرس آب یخ موجب کاهش درد و تورم می شود، پس بعد از عمل به طور مرتب کیسه یخ قرار داده شود.
 • رعایت نکات بهداشتی امری مهم در این مرحله است. هنگام استفاده از سرویس بهداشتی واژن باید با آب خنک و ژل بهداشتی شست و شو شود و بعد از هر بار شستن کاملا خشک نماید، برای این منظور می توان از سشوار استفاده کرد.
 • برای عبور هوا به محل بخیه ها ،پوشیدن لباس گشاد توصیه می شود.
 • از خارش و لمس محل عمل خودداری کنید.
 • استعمال سیگار و نوشیدنی های کافئین دار موجب کاهش بهبود بخیه ها است.

جراحی لابیاپلاستی ترمیمی

بسیاری از عموم مردم فکر می کنند که جراحی ترمیمی لابیاپلاستی حتما باید پس از عمل اول لابیاپلاستی انجام گیرد، در حالی که این باور کاملا اشتباه است. زیرا جراحی بازسازی لابیاپلاستی (جراحی ترمیمی لابیاپلاستی) فقط در بیمارانی انجام می شود که از نتیجه عمل اولیه رضایت ندارند و یا اینکه به دلیل عدم تبحر جراح لابیاها بیش از حد کوچک شده اند.

جراحی لابیاپلاستی برای بار دوم بسیار سخت تر از جراحی اولیه است، زیرا در جراحی اولیه به دلیل عدم تبحر و دقت پزشک اولیه لابیاها بسیار آسیب دیده اند و نیاز به بازسازی و ترمیم آن است که قطعا باید توسط متخصص زنانی که دوره های جراحی زیبایی زنان را گذرانده است و کارنامه موفقی در این زمینه دارد این عمل انجام شود.

ویژگی های بهترین جراح لابیاپلاستی

پیش از انجام عمل زیبایی لابیاپلاستی، با تحقیق و بررسی در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام می توانید نظرات سایرین را بخوانید و سپس به کمک ویژگی های زیر بهترین جراح لابیاپلاستی تهران را انتخاب کنید.

 • آشنایی کامل با آناتومی بدن
 • داشتن مجوز های جراحی زیبایی
 • داشتن اخلاق خوب و حرفه ای
 • فعالیت در محیطی آرام و استریل
 • مجهز بودن به دستگاه های پیشرفته
 • داشتن نمونه کار های خوب و موفق

هزینه جراحی زیبایی لابیاپلاستی چه قدر است؟

هزینه لابیا پلاستی با توجه به دستمزد پزشک، تکنیک به کار رفته، بیمارستان یا مطب و ابزار مورد استفاده جراحی متفاوت است. برای اطلاع از هزینه ها با مطب تماس بگیرید.

مطالب مرتبط
4 پاسخ
 1. سلام خانم دکتر من شاغلم و خیلی برام مهمه برای جراحی لابیاپلاستی حتما بتونم بعد یک هفته برم سر کار.تو سایت شما و نی نی سایت و سپیدیار و دکتای دیگه خوندم بعد یک هفته مشکلی نداره برم.به نظر شما بعد یک هفته اوکی هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − پنج =