ساعات کاری : روزهای زوج 16:00 الی 19:00
021-44035436
تهران، تقاطع بزرگراه حکیم و اباذر، نبش کوچه مینا، ساختمان مینا، واحد ۸

لاپاراسکوپی اندومتریوز

لاپاراسکوپی اندومتریوز

چگونه می توان اندومتریوز را درمان کرد؟

در این مقاله توضیحات جامع و مفصل پیرامون لاپاراسکوپی اندومتریوز گردآوری شده است. جهت کسب اطلاعات لازم بهتر است که این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید. پس با ما همراه باشید.

اندومتریوز چیست؟

اندومتریوز نوعی غدد آندومتریالی است که بیرون از رحم و عضله آن رخ می دهد. یکی از شایع ترین قسمت هایی که اندومتریوز در آن ایجاد می شود، لگن به خصوص قسمت تخمدان ها می باشد. اما رخداد این عارضه در طحال بسیار نادر است. اگر فرد به اندومتریوز مبتلا شده باشد از رایج ترین علائم آن می توان به خونریزی های شدید در سیکل قاعدگی و ناباروری در زنان و دردهای سخت اشاره نمود.

لاپاراسکوپی اندومتریوز

لاپاراسکوپی چیست؟

لاپاراسکوپی نوعی جراحی کم تهاجمی می باشد که برش های بسیار کوچکی را جهت وارد کردن لوله های انعطاف پذیر که دارای دوربین متحرکی است، انجام می دهند و پزشک در این روش هم به تشخیص بیماری و هم درمان آن اقدام می کند. یکی از مزایای این روش نسبت به جراحی های دیگر در این است که زخم سریع برطرف می شود و بیمار به هیچ گونه عفونتی مبتلا نمی شود.

لاپاراسکوپی اندومتریوز چیست؟

اندومتریوزاغلب در واژن یا بخش های دیگر قابل مشاهده است. لاپاراسکوپی روش استاندارد برای مشاهده ی لگن و اثبات تشخیص قطعی محسوب می شود. اما لاپاراسکوپی نباید در طی هورمون درمانی یا سه ماه بعد از آن انجام گیرد تا بدین ترتیب از تشخیص کمتر از حد واقعی اندومتریوز اجتناب شود. لاپاراسکوپی مثبت احتمال حضور بیماری را به 32 درصد افزایش و لاپاراسکوپی منفی احتمالی بیماری را به %7 درصد کاهش می دهد. لاپاراسکوپی تشخیصی با احتمال تقریبا 3 درصدی عوارض جزئی (مانند تهوع، درد راس شانه) و احتمال خطر عوارض عمده (مانند سوراخ شدن روده، آسیب عروقی) همراه است.

یافته های لاپاراسکوپیک اندومتریوز عبارتند از: ضایعات صفاتی کیست های اندومتریوزی تخمدان (یافته مشخص در لاپاراسکوپی، وجود ضایعات تیپیک همچون پودر سوخته یا شبیه زخم گلوله بر روی سطوح سروزی صفاق است که اغلب به صورت ندول های سیاه قهوه ای تیره یا آبی رنگ و یا کیست های کوچک حاوی خونریزی قدیمی، که درجات متغیری از فیبروز آن ها را احاطه می کند، دیده می شود) و اندومتریوز ارتشاحی عمقی که با عمق حداقل 5 میلی متر به سطح صفاق تهاجم کرده است. اکثر بیماران مبتلا به کیست های اندومتریوزی تخمدان یا اندومتریوز ارتشاحی عمقی، دچار بیماری صفاقی نیز هستند.

کلام آخر

در صورتی که فردی به اندومتریوز مبتلا باشد، باید فورا درمان را انجام دهد چراکه عوارض جانبی را به همراه خواهد داشت که مهم ترین آن می توان به ناباروری و نازایی اشاره نمود. مناسب ترین روش تشخیصی و درمانی اندومتریوز همان لاپاراسکوپی می باشد که جراح ومتخصص زنان و زایمان نازایی تاکید می کند که باید ابتدا با مشورت و نظر پزشک  معالج صورت گیرد و سپس مناسب ترین  و کم ریسک ترین آن را جهت حذف اندومتریوز انتخاب کند.

جهت انجام لاپاراسکوپی برای حذف اندومتریوز باید نزد یک جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی حاذقی مراجعه شود که ما در اینجا دکتر لیلا سلطانی را معرفی می نماییم. شماره مطب خانم دکتر 02144035448

برخی از خدمات دکتر لیلا سلطانی متخصص زنان

تعیین جنسیت

زایمان طبیعی

زایمان سزارین

جراحی زیبایی واژن

با تشکر مدیریت سایت

دکتر لیلا سلطانی

دکتر لیلا سلطانی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

لاپاراسکوپی و مشاوره
متخصص زیبایی زنان با اعمال جراحی زایمان طبیعی و زایمان سزارین
ارائه خدمات درمانی زنان و زایمان
درمان ناباروری و درمان مشکلات زنان

پاسخ

سیزده + سه =