لوگو دکتر لیلا سلطانی
Search
Close this search box.

لاپاراسکوپی اندومتریوز

یکی از دغدغه های افراد مبتلا به آندومتریوز این است که چگونه می توان اندومتریوز را درمان کرد؟ در این مقاله توضیحات جامع و مفصل پیرامون لاپاراسکوپی اندومتریوز گردآوری شده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر بهتر است که این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید. پس با ما همراه باشید.

اندومتریوز و درمان با لاپاراسکوپی

اندومتریوز نوعی غدد آندومتریالی است که بیرون از رحم و عضله آن رخ می دهد. یکی از شایع ترین قسمت هایی که اندومتریوز در آن ایجاد می شود، لگن به خصوص قسمت تخمدان ها می باشد. اما رخداد این عارضه در طحال بسیار نادر است. اگر فرد به اندومتریوز مبتلا شده باشد از رایج ترین علائم آن می توان به خونریزی های شدید در سیکل قاعدگی و ناباروری در زنان و دردهای سخت اشاره نمود.

دکتر لیلا سلطانی متخصص زنان

لاپاراسکوپی و کاربرد آن در درمان آندومتریوز

لاپاراسکوپی نوعی جراحی کم تهاجمی می باشد که برش های بسیار کوچکی را جهت وارد کردن لوله های انعطاف پذیر که دارای دوربین متحرکی است، انجام می دهند و پزشک در این روش هم به تشخیص بیماری و هم درمان اندومتریوز اقدام می کند. یکی از مزایای این روش نسبت به جراحی های دیگر در این است که زخم سریع برطرف می شود و بیمار به هیچ گونه عفونتی مبتلا نمی شود.

در صورتی که سوالاتی درباره لاپاراسکوپی آندومتریوز دارید می توانید از طریق فرم مقابل سوالات خود را با ما در میان بگذارید. در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان خواهیم بود.

نام و نام خانوادگی
شماره موبایل
شماره شما با موفقیت ثبت شد!
لطفا مجددا شماره تلفن خود را وارد کنید.

چه کسانی کاندید لاپاراسکوپی آندومتریوز هستند؟

در صورتی که برای اولین بار علائم و نشانه های آندومتریوز را مشاهده کرده باشید پزشک متخصص انجام لاپاراسکوپی را به شما توصیه نمی کند. با این حال که در لاپاراسکوپی برش های کوچک بر روی پوست ایجاد می شود اما بهرحال یک جراحی تهاجمی است و در موارد حاد توصیه می شود. در موارد خفیف تر نیازی به جراحی نبوده و پزشک متخصص با استفاده از سونوگرافی و تصویربرداری، کیست یا فیبروم تخمدان را بررسی می کنند. در مواردی که کیست های اندومتریوز بزرگ باشد که به آن اندومتریوما گفته می شود، از سونوگرافی ترانس واژینال برای بررسی و تشخیص دقیق تر استفاده می کند.

لاپاراسکوپی آندومتریوز به چه کسانی توصیه نمی شود؟

جراحی آندومتریوز با لاپاراسکوپی برای افرادی که خونریزی شدید دارند تصویه نمی شود. از طرفی به این دلیل که در جراحی لاپاراسکوپی شکم بیمار از گاز پر می شود، برای افرادی که مشکل قلبی و ریوی دارند نیز انجام لاپاراسکوپی آندومتریوز توصیه نمی شود.

درمان اندومتریوز با لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی اندومتریوز چگونه انجام میشود؟

اندومتریوزاغلب در واژن یا بخش های دیگر قابل مشاهده است. لاپاراسکوپی روش استاندارد برای مشاهده ی لگن و اثبات تشخیص قطعی محسوب می شود. اما لاپاراسکوپی نباید در طی هورمون درمانی یا سه ماه بعد از آن انجام گیرد تا بدین ترتیب از تشخیص کمتر از حد واقعی اندومتریوز اجتناب شود. لاپاراسکوپی مثبت احتمال حضور بیماری را به 32 درصد افزایش و لاپاراسکوپی منفی احتمالی بیماری را به %7 درصد کاهش می دهد. لاپاراسکوپی تشخیصی با احتمال تقریبا 3 درصدی عوارض جزئی (مانند تهوع، درد راس شانه) و احتمال خطر عوارض عمده (مانند سوراخ شدن روده، آسیب عروقی) همراه است.

یافته های لاپاراسکوپیک اندومتریوز عبارتند از: ضایعات صفاتی کیست های اندومتریوزی تخمدان (یافته مشخص در لاپاراسکوپی، وجود ضایعات تیپیک همچون پودر سوخته یا شبیه زخم گلوله بر روی سطوح سروزی صفاق است که اغلب به صورت ندول های سیاه قهوه ای تیره یا آبی رنگ و یا کیست های کوچک حاوی خونریزی قدیمی، که درجات متغیری از فیبروز آن ها را احاطه می کند، دیده می شود) و اندومتریوز ارتشاحی عمقی که با عمق حداقل 5 میلی متر به سطح صفاق تهاجم کرده است. اکثر بیماران مبتلا به کیست های اندومتریوزی تخمدان یا اندومتریوز ارتشاحی عمقی، دچار بیماری صفاقی نیز هستند.

خطرات و عوارض لاپاراسکوپی آندومتریوز

جراحی لاپاراسکوپی آندومتریوز نیز مانند دیگر جراحی ها می تواند عوارض و خطراتی را در پی داشته باشد. یکی از جدی ترین خطرات لاپاراسکوپی آندومتریوز آسیب به روده است، به خصوص اگر ضایعات اندومتریوز در این ناحیه وجود داشته باشد. دیگر عوارض اندومتریوز و درمان با لاپاراسکوپی عبارتند از:

  • آسیب به مثانه
  • عفونت لگنی
  • عود ضایعات اندومتریوز
  • باقی ماندن جای زخم و اسکار
  • آسیب به عروق خونی

کلام آخر


در صورتی که فردی به اندومتریوز مبتلا باشد، باید فورا درمان را انجام دهد چراکه عوارض جانبی را به همراه خواهد داشت که مهم ترین آن می توان به ناباروری و نازایی اشاره نمود. مناسب ترین روش تشخیصی و درمانی اندومتریوز همان لاپاراسکوپی می باشد که جراح ومتخصص زنان و زایمان نازایی تاکید می کند که باید ابتدا با مشورت و نظر پزشک  معالج صورت گیرد و سپس مناسب ترین  و کم ریسک ترین آن را جهت حذف اندومتریوز انتخاب کند.

جهت انجام لاپاراسکوپی برای حذف اندومتریوز باید نزد یک جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی حاذقی مراجعه شود که ما در اینجا دکتر لیلا سلطانی را معرفی می نماییم. شماره مطب خانم دکتر 02144035448
مطالب مرتبط

فیبروم رحمی

فیبروم رحمی چه زمانی خطرناک است؟ فیبروم رحمی چه علائمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =