پارگی کیست تخمدان

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 4]
مدت زمان مطالعه2 دقیقه

پارگی کیست تخمدان

اگر کیست تخمدان بترکد چه می شود؟
آیا پارگی کیست تخمدان خطرناک است؟
خونریزی کیست تخمدان خطرناک است؟
آیا علائم ترکیدن کیست تخمدان چپ با راست با هم متفاوت است؟

کیست های عملکردی مانند فولیکول یا جسم زرد شایع ترین کیست های تخمدان هستند و احتمال پاره شدن آن ها بیشتر از نئوپلاسم های خوش خیم و بدخیم است. درد همراه با پارگی فولیکول تخمدانی در هنگام تخمک گذاری نامیده می شود. درد معمولا خفیف تا متوسط است و خود به خود محدود شده و در صورت سالم بودن سیستم انعقادی به ندرت رخ می دهد.

کیست هموراژیک جسم زرد، ممکن است در مرحله ای لوئتال سیکل قاعدگی تشکیل شود. اتساع سریع کپسول تخمدان و یا در صورت بروز پارگی، وجودخون در حفره ای صفاتی، عامل ایجاد درد حاد است.

گاهی اوقات نئوپلاسم های کیستیک تخمدان یا توده های التهابی تخمدان مانند اندومتریوماها یا آبسه ها، دچار نشت یا پارگی نی شوند. در موارد نه چندان نادر، سابقه ای از کیست درموئید یا اندومتریوما که هنوز با جراحی برداشته نشده است، وجود دارد.

پارگی-کیست-تخمدان

علائم پارگی کیست تخمدان

کیست تخمدان اگر دچار تورسیون، رشد سریع، عفونت یا نشت نشده باشد، معمولا سبب بروز درد حاد نمی شود. کیست جسم زرد، شایع ترین کیستی است که دچار پارگی و سبب ایجاد برخی از اختلالات می شود. علائم کیست جسم زرد پاره شده، مشابه علائم حاملگی نابجا پاره شده هستند. سیکل قاعدگی بیمار در مرحله ای لوتئال قرار دارد و یا ممکن است در نتیجه ای عملکرد مداوم جسم زرد، خونریزی قاعدگی به تاخیر بیفتد. معمولا  شروع درد ناگهانی است و با درد فزاینده ای لگن و سپس درد منتشر شکمی و گیجی یا سنکوپ همراه است.

علل پارگی کیست تخمدان

  • تب و افزایش دما
  • حساسیت شدید شکم
  • تخلیه حجم داخل عروق

تشخیص پارگی کیست تخمدان

تشخیص پارگی کیست تخمدان، و نوع کیست پاره شده، با وجود تست های خونی و سونوگرافی ترانس واژینال تایید می شود. تست حاملگی، شمارش کامل سلول های خونی و در صورت وجود هر عارضه ای به تعیین گروه خونی و غربالگری خون، درخواست می شود. لکوسیتوز شایع نیست. اگر  خونریزی فعال وجود داشته باشد، هماتوکریت کاهش می یابد. اگر سونوگرافی در دسترس نباشد باعث  ظاهر شدن ماهیت مایع داخل صفاتی خواهد شد. توصیه می شود که جهت درمان این عارضه بهتر است که به یک جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی حاذقی مراجعه شود تا از پیشروی جلوگیری به عمل آورد.

برخی از خدمات دکتر لیلا سلطانی متخصص زنان

تعیین جنسیت

زایمان طبیعی

زایمان سزارین

جراحی زیبایی واژن

با تشکر مدیریت سایت

متخصص زیبایی زنان که اعمال جراحی زایمان طبیعی و زایمان سزارین، خدمات درمانی زنان و زایمان ، درمان ناباروری و درمان مشکلات زنان، مراقبت های قبل و بعد از بارداری، امکان تعیین جنسیت قبل از بارداری، تشخیص جنسیت و مراقبت های حین بارداری و…

پاسخ

8 − یک =

تماس با پزشک