کولپوسکوپی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 3.3]
مدت زمان مطالعه5 دقیقه

به معاینه دقیق واژن، اطراف دهانه واژن و دهانه رحم برای بررسی علائم برخی بیماری ها کولپوسکوپی یا Colposcopy می گویند که توسط یک دستگاه مخصوص به نام کولپوسکوپ انجام می شود.

در این مقاله به موضوع کولپوسکوپی می پردازیم.

کولپوسکوپی چیست

كولپوسکوپی یک روش تشخیصی واژینال است که برای مشاهده‌ی بافت‌های واژن، گردن رحم و رحم استفاده می‌شود. کولپوسکوپی برای بررسی بیماری‌های بدخیم سرطانی و یا سایر بیماری‌ها می‌باشد. کولپوسکوپ دستگاهی است که وارد واژن شده و امکان رویت بافت‌های داخلی را به صورت یک تصویر بزرگنما فراهم می‌سازد. در حقیقت این آزمایش زمانی انجام می‌گیرد که که پاپ اسمیر تغییرات سلولی غیرطبیعی را در بافت نشان داده و به متخصص زنان کمک می‌کند تا بتواند آن‌را بررسی کند.

کولپوسکوپی ابزاری شامل دوربین است که روی یک میله قرار گرفته و از طریق آن رویت و مشاهده‌ی اعضای داخلی زن امکان پذیر می‌باشد. یک مزیت مهم کولپوسکوپی این است که در مقابل واژن قرار  می‌گیرد و هیچ گونه تماسی با بدن بیمار ندارد (بر خلاف روشهایی مثل سونوگرافی واژینال و…) لذا بیمار هیچ گونه احساس درد و ناراحتی نمی‌کند. ممکن است لازم باشد محلول خاص به داخل واژن ریخته شود تا تمام نواحی واژن و رحم قابل مشاهده باشد. در صورتی که کولپوسکوپی بافتهای غیر طبیعی را نشان دهد، ممکن است لازم باشد بیوپسی به منظور تشخیص قطعی بیماری انجام گیرد.

کولپوسکوپی

چه زنانی به انجام کولپوسکوپی نیاز دارند؟

اغلب این روش برای زنانی توصیه می‌شود که یک نمونه پاپ اسمیر غیر نرمال داشته باشند. در حقیقت نمونه پاپ اسمیر غیر طبیعی می‌تواند علامت وجود سرطان باشد. کولپوسکوپی امکان تشخیص سرطان زود هنگام (قبل از متاستاز) را فراهم می‌نماید. بدیهی است که تشخیص زودهنگام کمک فراوانی به درمان سرطان می‌کند. همچنین زنانی که از بیماری های سرویکس و ظاهر نامناسب و غیر طبیعی رنج می‌برند؛ ممکن است جهت بررسی این اختلالات نیاز باشد کولپوسکوپی انجام دهند.

روش انجام کولپوسکوپی

در این روش از دستگاه کولپوسکوپ استفاده می شود که شامل دو چشمی است وپزشک متخصص زنان از طریق آن داخل واژن را نگاه و بررسی می‌کند. و با زوم کردن روی بخشهای مختلف دهانه رحم، زخمهای کوچک را مشاهده کرده و در صورت دیدن هر سلول غیرعادی، آن را با اسپری مخصوص رنگ آمیزی می‌کند.

همچنین پزشک می‌تواند تصاویر را برای بررسی بیشتر با مونیتور و نرم افزار متصل به دستگاه بصورت دقیق تر بررسی کند. پس از رنگ آمیزی، از نقاط مشکوک موردنظر نمونه برداری می‌کند که به این عمل بیوپسی می‌گویند. نمونه‌های موردنظر را به آزمایشگاه می فرستد و بر اساس نتیجه آزمایشگاه بهترین روش درمان  را انتخاب می‌کند.

مزایای کولپوسکوپی نسبت به سایر روش ها

 • این روش می‌تواند سرطان‌ها و سلولهای سرطانی را در ابتدای رشد و تکثیر شناسایی کند و با درمان به موقع مانع از پیشرفت آن ها شود.
 • کولپوسکوپی بالای 99 درصد دقت دارد.
 • زخم های بدخیمی که احتمال تبدیل شدن آنها به سلول های سرطانی وجود دارد را شناسایی می کند

اقدامات قبل و بعد کولپوسکوپی

رعایت یک سری نکات قبل از انجام کولپوسکوپی الزامی می باشد که این نکات عبارتند از :

 • در دوره سیکل عادت ماهانه خود نباشید.
 • به مدت 48 ساعت قبل از کولپوسکوپی رابطه جنسی نداشته باشید.
 • در 48 ساعت قبل از دوش‌های واژینال استفاده نکرده باشید.
 • به مدت 48 ساعت از پمادها و داروهای واژینالی استفاده نکرده باشید.
 • در صورتیکه باردار هستید و یا از داروی خاصی استفاده می‌کنید این مورد را با پزشک خود در میان بگذارید.

مراقبت های بعد از کولپوسکوپی:

 • در صورتیکه همراه کولپوسکوپی، بیوپسی هم داشته باشید احتمال دارد تا دو روز الی چهار روز آینده درد داشته باشید که در این صورت از قرص های مسکن استفاده کنید.
 • به مدت 24 ساعت بعد از کولپوسکوپی و بیوپسی از داشتن رابطه جنسی خودداری کنید.
 • توصیه می شود بعد از کولپوسکوپی و بیوپسی یک عدد نوار و یا پد بهداشتی به همراه داشته باشید چون احتمال دیدن چند لکه خون وجود دارد.
هزینه کولپوسکوپی

راه های جلوگیری از اضطراب پیش از کولپوسکوپی

بسیاری از بانوان هنگام انتظار برای انجام تست کولپوسکوپی اضطراب را زیادی را متحمل می شوند.

اضطراب می تواند باعث ایجاد احساس ناراحتی درشخص شود و ممکن است تمرکز را برای شخص سخت کند و یا حتی در خوابیدن وی نیز مشکل ایجاد نماید.

بانوانی که در هنگام کولپوسکوپی خود اضطراب دارند ممکن است درد بیشتری در طول انجام تست نسبت به کسانی که راهی برای کنترل و کنترل اضطراب خود پیدا می کنند، تجربه کنند.

برای کنترل این اضطراب روشهایی پیشنهاد می شود که عبارتند از :

 • از پزشک خود بخواهید در مورد کولپوسکوپی و آنچه می توانید در زمان انجام تست و بعد از آن انتظار داشته باشید ، به شما توضیح دهد.
 • هرگونه سوال یا نگرانی در مورد این روش دارید را از پزشک بپرسید.
 • فعالیت هایی را پیدا کنید که به شما در آرامش کمک می کند، مانند ورزش،موزیک گوش دادن و بودن در کنار دوستان و خانواده

فرق پاپ اسمیر با کولپوسکوپی

در پاسخ به این موضوع باید گفت که دقت کولپوسکوپی بالاتر از پاپ اسمیر می باشد. از تست پاپ اسمیر برای تشخیص نوع زگیل تناسلی استفاده می شود. کولپوسکوپی نسبت به پاپ اسمیر می تواند سلولهای دهانه رحم را با بزرگ نمایی بیشتری نشان دهد.

اقدامات قبل کولپوسکوپی

هزینه کولپوسکوپی

کولپوسکوپی یک روش تشخیصی می باشد و پزشک با استفاده از آن سرطان دهانه رحم را تشخیص می دهد  و اکثر بیمه های تکمیلی هزینه آن را پوشش می دهند و بیماران نباید از این بابت نگرانی داشته باشند. هزینه کولپوسکوپی به موارد مختلفی بستگی دارد برای مثال آیا به بیوپسی و نمونه برداری احتیاج دارید یا خیر؟
آیا می خواهید  پرینت رنگی از معاینه و کولپوسکوپی خود تهیه کنید؟


متخصص زیبایی زنان که اعمال جراحی زایمان طبیعی و زایمان سزارین، خدمات درمانی زنان و زایمان ، درمان ناباروری و درمان مشکلات زنان، مراقبت های قبل و بعد از بارداری، امکان تعیین جنسیت قبل از بارداری، تشخیص جنسیت و مراقبت های حین بارداری و…

پاسخ

6 + 15 =

تماس با پزشک