لوگو دکتر لیلا سلطانی
Search
Close this search box.
برداشتن تخمدان در زنان

برداشتن تخمدان در زنان

تخمدان ها در زنان همانند دو غده ی تخم مرغی شکل می باشند که در دو طرف رحم قرار گرفته اند و با کمک لوله فالوپ به رحم متصل می گردند . تخمدان ها دارای تخمک های نارسی می باشند که به تخمک بالغ تبدیل می گردند و بعد از آن می توانند توانایی لقاح را داشته باشند .

برداشتن-تخمدان-در-زنان

تخمدان ها همچنین هورمون های جنسی زنانه یعنی پروژسترون و استروژن را می سازند که چرخه قاعدگی را تنظیم می کنند.

هر ساله تعداد زیادی از زنان در سراسر دنیا اقدام به در آوردن تخمدان از بدن می کنند. جلوگیری از بروز سرطان سینه و تخمدان ، وجود کیست های خطرناک و دردهای ناشی از پیچ خوردن تخمدان از دلایل این نوع جراحی محسوب می شوند.

حدف تخمدان با افت شدید هورمون های ضروری از جمله استروژن همراه خواهد بود. بنابراین بهتر است این کار در صورت ضرورت و بر اساس تشخیص یک متخصص زنان و زایمان خبره صورت بگیرد.

عوارض برداشتن تخمدان

با برداشتن تخمدان، فرد در معرض خطر بیشتر بیماری های قلبی، پوکی استخوان، افسردگی و در نهایت مرگ به هر دلیلی (اغلب به دلیل کاهش بیش از حد استروژن)  قرار می گیرد.

بررسی ها نشان می دهد زنانی که پیش از یائسگی تخمدان هایشان را از بدن خارج کرده اند، تقریبا دو برابر سایر زنان در معرض خطر زوال عقل و اختلالات شناختی قرار می گیرند. همچنین هفت برابر بیشتر دچار بیماری های قلبی شده و هشت برابر بیشتر در معرض حملات قلبی قرار خواهند گرفت.

پزشکان معتقدند مصرف دائمی استروژن در بین زنان بدون تخمدان می تواند بسیار مفید باشد، اما بیشتر خانم ها چند ماه پس از جراحی، مصرف استروژن را متوقف می کنند.

در صورت خارج کردن تخمدان، لوله ی فالوپ نیز برداشته می شود، چون اصلا نیازی به بودن آن نیست. وقتی تخمدان نباشد، وجود لوله ی ارتباط دهنده آن با رحم هم بی معنی خواهد بود همچنین شواهد نشان می دهد سرطان همیشه از تخمدان شروع نمی شود، بلکه گاهی از لوله ی فالوپ نیز آغاز می شود.

مطالب مرتبط

فیبروم رحمی

فیبروم رحمی چه زمانی خطرناک است؟ فیبروم رحمی چه علائمی

2 پاسخ
  1. سلام خداقوت من ۴۶ سالمه بعلت تخمدان پلی کیستیک و دوبار جراحی که داشتم این ماه مجبور شدم هر دو تخمدان را خارج کنن. بفرمایید با اینحال امکان باروری وجود داره یا خیر؟ممنونم

    1. سلام اگر رحم خارج نشده باشد می توانید از جنین اهدایی استفاده کنید و باردار شوید اما در صورتی که رحم خارج شده باشد امکان بارداری وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × یک =