لوگو دکتر لیلا سلطانی
Search
Close this search box.
بیماریهای زنان

بیماریهای زنان

بیماریهای زنان

بیماریهای زنان از مشکلات عمده ی خانمهاست، اکثر این بیماریها به آسانی و با مراجعه به دکتر لیلا سلطانی متخصص زنان و زایمان قابل درمان می باشند، ولی برخی بیماریهای زنان نتایج دردناک و مخرب به همراه دارند، مثلاً ممکن است روی بارداری خانم تأثیر بگذارند و یا حتی زندگی فرد را به خطر بیاندازند.

بیماریهای زنان

در ادامه تعدادی از بیماریهای زنان را معرفی می کنیم تا در صورت مواجهه با آنها از علائم  و روشهای درمانشان آگاه باشید و با حفظ خونسردی مشکل را با دکترتان در میان بگذارید و مراحل درمانی را شروع کنید.

انواع بیماریهای زنان

 • مشکلات قاعدگی مانند درد، خونریزی بیش از حد، نا مرتب و با تأخیر، لکه بینی بین عادات ماهانه
 • مشکلات رحم مانند درد و خشکی، سوزش و خارش، ترشحات غیر عادی، زگیل و تبخال تناسلی
 • چسبندگی لوله رحم، فیبروم و پولیپ رحم، اندومتریوز، تنبلی تخمدان، تخمدان پلی کیستیک
 • بی اختیاری و عفونت ادراری
 • یائسگی زودرس و سایر عوارض یائسگی
 • سرطان رحم، تخمدان و سینه

گروهی از مشکلات هم برای زنان پیش می آیند و هم برای مردان که در صورت بروز این عوارض، زنان باید به متخصص زنان و مردان به اورولوژیست مراجعه کنند. خانمها باید دقت داشته باشند در هنگام مواجهه با مشکلات شروع به مراقبت های ویژه کنند و در مراجعه منظم به متخصص زنان و زایمان تعلل نکنند. چرا که با تشخیص زود هنگام بیماریها می توان اکثر آنها را درمان کرد و از عوارض احتمالی در آینده پیشگیری کرد.

بیماری‌های زنان چیست؟

شاخه ای از پزشکی زنان مختص درمان بیماریهای زنان است که بیشتر به درمان بیماریها و مشکلات اندامهای تناسلی می پردازد. به پزشکی که در این شاخه تخصص کسب تخصص کرده است، متخصص بیماریهای زنان می گویند. همچنین پزشکی زایمان از شاخه های پزشکی است که با مراقبت از زنان در دوران بارداری و زایمان ارتباط مستقیم دارد، پزشکی که در این حیطه تخصص دارد را متخصص زنان و زایمان می نامند. گاهی یک پزشک در هر دو شاخه تخصص دارد.

نواحی کاندید بیماریهای زنان

بیماریهای زنان تنها شامل اندامهای تناسلی مانند اندام شکم و لگن (مثل رحم)، تخمدان، لوله های فالوپ، واژن و فرج نمی شوند بلکه به سایر بخشهای بدن نیز از جمله سینه ها، سرایت می کنند.

به طور کلی درخواست ما از شما این است که معاینات، آزمایشات و عکسبرداریهایتان را به موقع انجام بدهید تا در صورت وجود هر گونه علائم بیماریهای زنان به روند درمان تسریع ببخشید.

انواع بیماری های زنان

امروزه بیماری در سطح کشور زیاد شده است به طوری که اگر زود تشخیص و درمان صورت نگیرد ممکن است به عارضه ای خبیثی تبدیل شود، ما در این مقاله به معرفی برخی از بیماری های زنان پرداخته ایم. باید بگوییم که بیماری های زنان بسیار زیاد می باشد.

یکی از این بیماری ها زگیل های تناسلی می باشد این عارضه یکی از تظاهرات عفونت با HPV  معمولا مسئول پیدایش زگیل های تناسلی خارجی هستند. زگیل ها معمولا در مناطقی که در حین نزدیکی جنسی از بیشترین تماس برخوردار هستند( به ویژه فورشت خلفی و مناطق جانبی ولو) رخ می دهند. زگیل های تناسلی خارجی بسیار مسری هستند، بیش از 75 درصد شرکای جنسی، در صورت تماس جنسی با شریک جنسی آلوده ای خود، دچار این شکل از تظاهر عفونت HPV  می شوند. هدف از درمان، از بین بردن زگیل هاست، ریشه کن کردن عفونت ویروسی امکان پذیر نیست. عود عفونت بیشتر از این که ناشی از انتقال عفونت مجدد توسط شریک جنسی باشد، از فعال شدن مجدد عفونت تحت بالینی ناشی می شود، بنابراین، معاینه شرکای جنسی بیمار ضرورت مطلق ندارد. می توان با واکیسناسیون از انتقال عفونت از نوع 6، 11،16،و 18 جلوگیری کرد.

انواع بیماری های زنان

یکی دیگر از بیماری ها ویروس نقص ایمنی انسانی است که تقریبا 40 تا 50 درصد از افراد مبتلا به HIV  را زنان تشکیل می دهند. استفاده از داروهای داخل وریدی و رفتار جنسی هتروسکسوال، مسئول اکثر موارد AIDS  در زنان را می شود. میانگین زمان بین آلودگی با HIV  و پیدایش AIDS  10 سال است ( با محدوده ای چندماه تا بیش از 12 سال). سیر طبیعی بیماری، به مقدار قابل توجهی در اثر درمان با داروهای ضدر تروویروسی تغییر می کند. در زنانی که عملکرد ایمنی آنان در اثر HIV  مختل شده است، خطر ابتلا به عفونت هایی مانند سل، پنومونی باکتریایی و پنومونی ناشی از پنوموسیستیس ژیرووسی افزایش می یابد.

از دیگر بیماری های زنان می توان به سیفیلیس را نام برد که به صورت دوره هایی تعریف می شد که در طی آن ها، بیماران پس از عفونت با ترپونما پالیدوم هستند. اما دیگر شواهد بیماری را نشان نمی دهند. بیمارانی که به مدت بیش از یک سال و یا با مدت نامعلوم مبتلا به سیفیلیس نهفته بوده اند، باید با رژیم زیر تحت درمان قرار گیرند. متخصص زنان با تجویز برخی از داروها خواه به صورت عضلانی با فواصل یک هفته ای تجویز می نماید. تست های سرولوژیک غیرترپونمی کمی، باید در ماه ششم و یک بار نیز در ماه دوازدهم تکرار شوند.

هرپس نیز یکی دیگر از بیماری های زنان می باشد که متخصص زنان این بیماری را با تجویز آسیکلوویر 400 میلی گرم خوراکی سه بار در روز یا والاسیکلوویر 1 گرم خوراکی دو بار در روز به مدت 7 تا 10 روز و یا تا برطرف شدن علائم بالینی درمان می شود که بیمار نباید این داروها را سر خود و بدون دستورالعمل مصرف نماید زیرا ممکن اسن عوارض جانبی حادی را در پی داشته باشد.

شایان ذکر است که بگوییم با مشاهده ای هرگونه علائم غیر طبیعی در بدن بهتر است که بیمار به یک متخصص زنان و زایمان حاذق مراجعه نماید و تشخیص و درمان را شروع نماید تا بیماری را در اوایل پیدایش کنترل نماید.

برای کنترل و درمان انواع بیماری های زنان باید نزد یک متخصص زنان و زایمان و نازایی حاذقی مراجعه شود که ما در اینجا دکتر لیلا سلطانی را معرفی می نماییم. شماره مطب خانم دکتر 02144035448

برخی از خدمات دکتر لیلا سلطانی متخصص زنان

زایمان طبیعی

زایمان سزارین

تبخال تناسلی

با تشکر مدیریت سایت دکتر لیلا سلطانی متخصص زنان وزایمان

مطالب مرتبط

فیبروم رحمی

فیبروم رحمی چه زمانی خطرناک است؟ فیبروم رحمی چه علائمی

2 پاسخ
 1. باسلام وخسته نباشید خدمت شمابنده قبلاً اچ پی وی داشتم ولی چند روز قبل آزمایش اچ پی وی ژنوتایپ وپاپ اسمیر به طور همزمان دادم که جواب آزمایش اچ پی وی ژنوتایپ منفی وجواب پاپ اسمیر طبیعی هستش میخواستم بدونم قبل از انجام نمونه گیری حتی اگر یکی از کارهای زیر را انجام داده باشم می‌تونه باعث منفی شدن آزمایش اچ پی وی من بشه درصورتی که هنوز اچ پی وی داشته باشم؟. خودداری از مقاربت و هرگونه فعالیت جنسی، دوش واژن یا مصرف داروهای واژینال یا ژل‌ها، کرم‌ها یا کف منی‌کش به مدت دو روز قبل از آزمایش

  انجام ندادن آزمایش در دوره قاعدگی، البته آزمایش هنگام عادت ماهانه قابل انجام است، اما خارج از این دوره نمونه سلولی بهتری جمع‌آوری می‌شود.

  1. سلام بله می تواند موجب منفی شدن کاذب تست HPV بشود به خصوص اگر شستشوی واژینال انجام شده باشد و یا از مواد اسپرم کش استفاده شده باشد. باید شرایط قبل از تست حتما رعایت شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − دو =