لوگو دکتر لیلا سلطانی
Search
Close this search box.
تعیین جنسیت

تعیین جنسیت

تعیین جنسیت یکی از مسائل مهم برای خانم های بارداری پیش از بارداری می باشد.این طبیعی است که در بین آنها تمایل به داشتن فرزند دختر و پسر تفاوت داشته باشد.

امروزه راهکار هایی برای این امر وجود دارد که می تواند به مادران کمک فراوانی داشته باشد .ذکر این نکته ضروری می باشد که مادران نباید بیش از حد با این موضوع درگیر شوند زیرا از مهم ترین معقوله سلامت جنین و آزمایشات و مشاوره های پیش از بارداری غافل می شوند.

برای تعیین جنسیت روش های متفاوتی وجود دارد اما می توان آن ها را به دو دسته کلی علمی و غیر علمی تقسیم بندی نمود. تمرکز این مقاله بر روی روش های علمی خواهد بود.

روش های علمی تعیین جنسیت

روش های مختلفی برای تعیین جنسیت وجود  دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

تعیین جنسیت با کمک IVF

لقاح مصنوعی (IVF) یک سری فرایندهای پیچیده است که برای کمک به باروری یا جلوگیری از مشکلات ژنتیکی بکار می رود. در هنگام IVF تخمک های بالغ از تخمدان برداشته شده و در آزمایشگاه با اسپرم بارور می شوند. سپس تخمک بارور شده یا امبریو به رحم منتقل می شوند. یک چرخه کامل لقاح مصنوعی حدود سه هفته به طول می انجامد. گاهی این مراحل به بخش های مختلفی تقسیم می شوند در نتیجه این فرایند ممکن است به طول بینجامد.

IVF موثر ترین شکل فن آوری های باروری است. این روش می تواند بر روی تخمک های خود فرد و اسپرم های همسر او انجام شود و هم می تواند بر روی تخمک و یا اسپرم یک اهداکننده ناشناس (و حتی گاهی شناس) صورت بگیرد. در برخی موارد ممکن است امبریو به بدن زن دیگری منتقل شود.

جنسیت جنین توسط کروموزوم های اسپرم مشخص می شود. اسپرم حاوی کروموزوم X یا Y است در حالی که تخمک فقط x دارد. کروموزوم Y در اسپرم باعث جنسیت مذکر جنین می شود. جنین پسر XY و جنین دختر XX است.

بعد از انجام لقاح آزمایشگاهی و تشکیل جنین، با کاریوتایپ جنسیت آن ها مشخص می شود و سپس جنین هایی با جنسیت مشخص به رحم منتقل می شوند.

تعیین-جنسیت

تعیین جنسیت با کمک PGD

PGD به هر تستی اشاره دارد قبل از انتقال جنین به رحم، جهت غربالگری بر روی آن انجام می شود. این تست کاربردهای متفاوتی دارد که یکی از آن ها برای تعیین جنسیت و ایجاد توازن جنسیتی در خانواده هاست.

تعینن جنسیت با توجه به روز تخمک گذاری

تعیین جنسیت با توجه به روز تخمک گذاری با کمک سونوگرافی انجام می شود .این روش از کم هزینه ترین روش ها برای تعیین جنسیت می باشد .

برای استفاده از این روش باید مادر روز دقیق تخمک گذاری رابداند ،متخصص زنان با کمک نتیجه حاصل از سونوگرافی می تواند تشخیص دهد که در زمان نزدیکی در چه روز هایی احتمال دختر شدن و یا پسر شدن وجود داشته است .

اگرنزدیکی بعد از تخمک گذاری باشد ، احتمال اینکه جنین پسر باشد بیشتر می شود و اگر نزدیکی 3 روز قبل از تخمک گذاری باشد ،احتمال دختر شدن بیشتر می شود .

اسپرم های  پسر سرعت‌ و تحرک بیشتری دارند و زودتر از بین می‌روند اما اسپرم‌های ایکس مقاومت‌ و استحکام بالاتری دارندو حرکت‌شان آرام است درواقع مقاومت آنها باعث می شود که ماندگار تر شوند.

تعیین-جنسیت

تشخیص جنسیت با انجام آزمایش خون

تعیین جنسیت با کمک آزمایش خون یکی دیگر از روش های تشخیص جنسیت می باشد .

آزمایش خون می تواند نوع جنین را مشخص کند.

باید گفت به هیچ وجه علائم ظاهری در مادر ملاک مناسبی برای تشخیص جنین نمی باشد .مثلا درشت شدن چشمان مادر دلیل قاطعی بر فرزند پسر نمی باشد .

با کمک آزمایش خون قبل از سونوگرافی می توان به میزان 90 در صد بر طبق آزمایش خون نوع جنسیت جنین تشخیص داده شود .برای انجام این کار نیاز است تا در هفته 8و9 بارداری آزمایش گرفته شود تا نتیجه مطلوبی حاصل گردد .

در آخر؛

علت اهمیت تعیین جنسیت در خانواده های مختلف می تواند متفاوت باشد. برخی دارای فرزند پسر هستند و می خواهند فرزند بعدی آن ها دختر باشد. برخی به دلیل باورهای سنتی علاقمند به داشتن فرزند پسر برای ادامه نسل هستند و برخی صرفا ترجیحاتی شخصی دارند. صرف نظر از همه ی دلایل، داشتن فرزندی سالم باید در اولویت باشد. فراموش نکنید سلامت فرزند شما مهم ترین فاکتور در زندگی او خواهد بود.

مطالب مرتبط

فیبروم رحمی

فیبروم رحمی چه زمانی خطرناک است؟ فیبروم رحمی چه علائمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 3 =