ساعات کاری : روزهای زوج 16:00 الی 19:00
021-44035436
تهران، تقاطع بزرگراه حکیم و اباذر، نبش کوچه مینا، ساختمان مینا، واحد ۸

برای شروع درد زایمان چه باید کرد؟

در ماه های آخر بارداری و با نزدیک شدن به زمان زایمان سوالی که برای خانم های باردار وجود دارد این است که برای شروع درد زایمان چه باید کرد؟ برای شروع درد زایمان چه بخوریم؟ چکار کنیم درد زایمان شروع شود و … این سوالات به طور طبیعی برای تمام خانم های باردار وجود دارد و از جمله نگرانی های معمول برای مادران می باشد. در این مقاله می خواهیم بیشتر به زمان شروع درد زایمان بپردازیم. با ما همراه باشید.

برای شروع درد زایمان طبیعی چه باید کرد؟

اگر شما نیز جزو افرادی هستید که زایمان طبیعی یا واژینال را به زایمان سزارین ترجیح می دهید و می خواهید بدانید برای شروع درد زایمان طبیعی چه باید کرد؟ پس باید اطلاعات کاملی درباره روند باز شدن دهانه رحم(دیلاتاسیون) و نرم شدن دهانه رحم(افاسمان) داشته باشید. باز شدن دهانه رحم به طور طبیعی در زمان های نزدیک به زمان زایمان که متخصص زنان به شما تاریخ حدودی را بیان کرده است به مرور اتفاق می افتد. در برخی موارد حتی ممکن است دهانه رحم زودتر از زمانی که متخصص زنان برای شما مشخص کرده است ایجاد شود. برای برخی از خانم ها زمان دقیق زایمان اهمیت زیادی دارد چرا که برای برخی از خانم ها امکان دارد بعد از زمان زایمان نیز نیاز به دخالت پزشکی برای باز شدن دهانه رحم و زایمان باشد. بنابراین آگاهی از روش هایی که شروع زایمان طبیعی را باعث می شود کمک زیادی به خانم ها خواهد کرد. در ادامه روش های شروع زایمان طبیعی و رسیده شدن دهانه رحم در خانه را بیان کرده ایم.

درد زایمان

توپ زایمان

توپ زایمان با ایجاد چرخش و خم شدن و لرزاندن لگن کمک زیادی به باز شدن دهانه رحم می کند. از توپ زایمان می توان برای باز شدن دهانه رحم و گشاد شدن دهانه رحم یا همان دیلاتاسیون کمک گرفت.

موازی نگه داشتن پاها

خانم های باردار جهت حفظ تعادل خود در هنگام راه رفتن یا ایستادن تمایل دارند که پاهای خود را بیش از حد معمول باز نگه داشته و بایستند چرا که حرکت در این حالت برای آنان آسان تر است. اما باید بدانید که ایستادن به حالت موازی نگه داشتن پاها به این صورت که انگشتان پا به حالت موازی در حات ایستاده قرار بگیرند باعث می شود که استخوان های لگن از یکدیگر فاصله بگیرند و به مرور زمان باعث باز شدن دهانه رحم خواهد شد.

پیاده روی

یکی از بهترین روش های شروع درد زایمان طبیعی داشتن فعالیت سبک و پیاده روی است. در هنگام پیاده روی کردن جاذبه زمین به مادر باردار کمک می کند تا دهانه رحم به آرامی و به مرور زمان باز شود که در نتیجه آن نزول جنین در لگن راحت تر اتفاق می افتد.

داشتن رابطه جنسی

داشتن رابطه جنسی از دیگر روش های باز شدن دهانه رحم است که در صورتی که پزشک متخصص زنان داشتن رابطه را برای شما ممنوع نکرده است از این روش نیز برای شروع درد زایمان و گشاد شدن دهانه رحم می توان استفاده کرد.

روش های مورد استفاده در بیمارستان

در صورتی که دهانه رحم به طور طبیعی در زمان مقرر زایمان باز نشود پزشک جهت نرم شدن دهانه رحم از روش های پزشکی در بیمارستان استفاده خواهد کرد. به طور مثال استفاده از دارو برای نرم شدن دهانه رحم، استفاده از ابزارهایی مثل کاتتر فولی یا بالون، روش های ترکیبی و … برای باز شدن دهانه رحم در بیمارستان توسط پزشک مورد استفاده قرار می گیرد.

برای شروع درد زایمان چه بخوریم؟

در زمانی که به هفته آخر بارداری نزدیک می شوید و آماده زایمان طبیعی بدون درد هستید باید خود را کم کم برای شروع باز شدن دهانه رحم آماده کنید. در پاسخ به این سوال که برای شروع درد زایمان چه بخوریم باید بگوییم که علاوه بر تغذیه استفاده از روش هایی که پیش تر برای شروع درد زایمان گفتیم نیز می توانید کمک بگیرید. برای شروع درد زایمان استفاده از غذاهای تند و ادویه دار، روغن کرچک و اناناس توصیه می شود. در آناناس ماده ای به نام بروملین وجود دارد که باعث تحریک دهانه رحم می شود. روغن کرچک نیز به عنوان ملین برای تحریک روده و رحم مورد استفاده قرار می گیرد.

سواالات متداول درباره شروع درد زایمان

دکتر لیلا سلطانی

دکتر لیلا سلطانی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

لاپاراسکوپی و مشاوره
متخصص زیبایی زنان با اعمال جراحی زایمان طبیعی و زایمان سزارین
ارائه خدمات درمانی زنان و زایمان
درمان ناباروری و درمان مشکلات زنان

پاسخ

چهارده − شش =