لوگو دکتر لیلا سلطانی
Search
Close this search box.
درمان پولیپ رحم

درمان پولیپ رحم

درمان پولیپ رحم

علت ایجاد پولیپ رحمی چیست؟
عرق بومادران در درمان پولیپ رحم موثر می باشد؟

پولیپ های رحم سلول های رشدی است که به دیواره داخلی رحم منتهی می شود که به حفره رحم نیز نفوذ پیدا می کند. پاره شدن سلول ها در رحم  به اندومتریوم منجر به تشکیل پولیپ رحم می شود، همچنین پولیپ رحم به عنوان پولیپ آندومتر نیز شناخته شده است. این پولیپ ها معمولا غیرقابل تشخیص و اغلب خوش خیم می باشند.شایان ذکر است که بگوییم بعضی از آن ها ممکن است سرطانی باشند یا سرانجام به سرطان تبدیل شوند  که به آن ها پولیپ های پیش سرطانی اطلاق می شود.

پولیپ های رحم در اندازه های چند میلی متر تا چند سانتی متر می باشند که به وسیله یک پایه بزرگ یا یک ساقه نازک به دیوار رحم می پیوندند.

درمان-پولیپ-رحم

ممکن است در یک بیمار یک یا چند پولیپ رحمی ایجاد شود. این عارضه معمولا در داخل رحم قرار می گیرند، اما گاهی اوقات از طریق باز شدن رحم  به داخل مهبل (واژن) خانم ها نیز راه پیدا می کند. پولیپ های رحم بیشتر در زنان مبتلا به یائسگی اتفاق می افتند، اگرچه زنان جوان نیز می توانند دچار این عارضه شوند اما جای نگرانی ندارد در صورتی که سریعا به یک متخصص زنان و زایمان حاذق  مراجعه شود فورا قابل درمان خواهد بود.

علائم پولیپ رحم

علائم و نشانه های پولیپ رحم عبارتند از:

  • خونریزی نامنظم قاعدگی (به عنوان مثال، داشتن دوره های مکرر و غیر قابل پیش بینی متغیر وسنگین پریودی)
  • داشتن خونریزی بین دوره های قاعدگی
  • دوره های قاعدگی بیش از حد شدید و خفیف
  • خونریزی واژینال پس از یائسگی

ممکن است در برخی از زنان خونریزی یا لکه بینی ایجاد شود اما اغلب این عارضه هیچ گونه علامت و نشانه ای ندارد و برای تشخیص باید به متخصص زنان و زایمان باتجربه مراجعه شود که بعد از معاینه تشخیص داده شود. در صورتی که در یک خانمی علائمی مانند: خونریزی واژینال پس از یائسگی، خونریزی بین دورههای قاعدگی و همچنین خونریزی غیر طبیعی رحمی و قاعدگی و… را داشته باشد باید فورا بررسی شود.

علل پولیپ رحم

به نظر می رسد عوامل هورمونی نقش مهمی در علل پولیپ رحمی ایفا می کنند. پولیپ های رحم حساس به استروژن هستند، به این معنی که در پاسخ به گردش استروژن رشد می کنند.

عوامل خطرزا در پولیپ رحم

عوامل خطرساز برای ایجاد پولیپ رحم عبارتند از:

  • عوارض یائسگی یا بعد از یائسگی
  • داشتن فشار خون بالا
  • چاق بودن و افزایش وزن
  • مصرف برخی از داروها از جمله: تاموکسیفن برای سرطان سینه

درمان پولیپ رحم

ابتدا باید متذکر شویم در صورتی که این پولیپ های رحمی درمان نشود ممکن است با ناباروری همراه باشد. اگر پولیپ رحم در فردی رخ دهد دیگر قادر به داشتن نوزاد نمی باشد و باردار نمی شود تا زمانی که درمان نگردد. بهترین درمان این است که به یک متخصص زنان و زایمان حاذق مراجعه شود تا پولیپ را بسته به نظر بیمار درمان کند. مناسب ترین روش برای حذف پولیپ رحمی جراحی است که هیچ گونه عوارض جانبی بدی را به همراه ندارد و نگران کننده نمی باشد.

برخی از خدمات دکتر لیلا سلطانی متخصص زنان

تعیین جنسیت

زایمان طبیعی

زایمان سزارین

جراحی زیبایی واژن

با تشکر مدیریت سایت

مطالب مرتبط

فیبروم رحمی

فیبروم رحمی چه زمانی خطرناک است؟ فیبروم رحمی چه علائمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 1 =