لوگو دکتر لیلا سلطانی
Search
Close this search box.
زایمان طبیعی یا زایمان سزارین

زایمان طبیعی یا زایمان سزارین

به طور کلی دو نوع زایمان داریم: طبیعی و سزارین که هر کدام از این روشها مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند ولی در مجموع می‌توان گفت زایمان طبیعی نسبت به زایمان سزارین خطر کمتری دارد. در واقع در دنیا به هیچ عنوان گزینه انتخابی بین زایمان طبیعی و سزاین وجود ندارد و  زایمان سزارین در صورت نیاز طبق تشخیص متخصص زنان صورت می گیرد. همچنین اگر مجبور به زایمان زودرس باشیم ، بهتر گزینه زایمان طبیعی می باشد و درصد زنده ماندن نوزاد در زایمان زودرس به روش طبیعی بیشتر است. در این مقاله می خواهیم بیشتر به این سوال بپردازیم که زایمان طبیعی بهتر است یا سزارین؟ عوارض زایمان طبیعی بیشتره یا سزارین؟ زایمان طبیعی راحت تره یا سزارین؟ و… با ما همراه باشید.

زایمان طبیعی یا زایمان سزارین

علت روی آوردن مادرها به زایمان سزارین

زنان باردار در آخرین روزهای بارداری از زایمان می‌ترسند و دچار نگرانی می‌شوند و این حالات تا جایی پیش می‌رود که برای زایمان به روش سزارین روی می‌آورند و این موضوع را نادید می‌گیرند که زایمان سزارین بدون درد انجام می شود ولی عواقب و مشکلات زیادی را بعد از عمل به دنبال دارد. این در حالی است که زایمان طبیعی با درد انجام می‌شود ولی بعد از زایمان درد پایان می‌پذیرد. در این مقاله به این سوال که زایمان طبیعی بهتر است یا سزارین می پردازیم تا اگر قصد بارداری دارید از همان ابتدا بتوانید تصمیم بگیرید. همچنین جهت مطالعه‌ی توضیحات بیشتر می‌توانید به مقالات زایمان طبیعی و زایمان سزارین مراجعه کنید و اطلاعاتتان را در این زمینه تکمیل نمایید.

زایمان طبیعی بهتر است یا سزارین

انتخاب روش زایمان باید براساس شناخت کامل نسبت به روشها صورت بگیرد. نظر محققین در این رابطه این است که عوارض زایمان طبیعی یک سوم زایمان سزارین می‌باشد، دوره‌ی نقاهت کمتری دارد و از همه‌ی نکات مهمتر این است که در زایمان طبیعی از ماده‌ی بیهوشی استفاده نمی‌کنند و نوزادی که با زایمان طبیعی به دنیا می‌آید ریه‌هایش خالی است و درصد ایجاد مشکل تنفسی در او خیلی پایین است. این نوزاد بسیار هوشیارتر است و کمتر به اکسیژن نیاز دارد.

چه کسانی زایمان طبیعی راحتی دارند؟!

درد زایمان شدیدترین درد موجود در کل زندگی هر بشر می‌باشد. امروزه روشهای زایمان طبیعی بدون درد هم وجود دارند که در کاهش یا از بین رفتن درد زایمان به مادر کمک می‌کنند. بعضی از این روشها در ایران هم انجام می‌شوند. روشهایی مثل یوگا، تنفس صحیح، بیهوشی با گاز، طب سوزنی، زایمان در آب، زایمان با اپیدورال و …

موارد اضطرار زایمان سزارین

گاهی اوقات جهت حفظ سلامت یا جان مادر و کودک، پزشک زایمان سزارین را انتخاب می‌کند و حتی در بعضی مواقع زایمان سزارین باید به سرعت انجام بگیرد و زمان به دنیا آوردن نوزاد خیلی محدود است. در ادامه برخی از این موارد را به شما معرفی می‌کنیم تا با آنها آشنا شوید:

 • سر نوزاد خارج نشود.
 • سر نوزاد به سمت پایین نباشد.
 • مادرانی که چند قلو باردار هستند.
 • خطری سلامتی نوزاد را تهدید کند.
 • نوزاد دچار مشکل خاصی شده باشد.
 • جفت یا بند ناف دردسرساز باشد.
 • مادری که قبلاً یک بار سزارین شده باشد.
 • مادر بیماری خاصی مثل بیماری قلبی، فشار خون بالا یا عفونتی مانند ایدز دارد که احتمال دارد هنگام زایمان به نوزاد منتقل شود.

عوارض زایمان طبیعی بیشتره یا سزارین 

خانم ها به دلیل فرار از درد زایمان طبیعی به سراغ زایمان به روش های سزارین می روند در صورتی که زایمان سزارین عوارض بسیاری به دنبال دارد .در ادامه به برخی از عوارض زایمان سزارین اشاره خواهیم کرد :

 • عفونت شدید بعد از زایمان
 • ایجاد حساسیت به ماده بیهوش کننده
 • ایجاد عفونت رحمی
 • ایجاد چسبندگی در روده
 • پارگی مثانه
 • ایجاد برش معتدد درد لایه های شکم

نتایج بعد از زایمان طبیعی

در زایمان طبیعی مادر بسیار سرحال بوده و همان روز اول می تواند به انجام فعالیت های روزانه خود بپردازد . اما در زایمان سزارین مادر باید چند روز استراحت کند .درد و عفونت بعد از زایمان سزارین بیشتر از زایمان طبیعی می باشد به طوری که مادر نیاز به مسکن دارد و این درد چند روز تا چند هفته وجود خواهد داشت . اما در مورد زایمان طبیعی ، مادر تنها چند ساعت در زایمان درد خواهد داشت و بعد آن هیچ دردی حس نمی کند .

سلامت نوزادان در زایمان طبیعی و سزارین

طی تحقیقات صورت گرفته نوزادانی که به روش سزارین به دنیا می آیند احتمال ابتلا به آسم و آلرژی در آنها بیشتر است و همچنین خطر ابتلا به دیابت نوع اول نیز آنها را تهدید می کند .

این باور که کودکان زایمان طبیعی نسبت به زایمان سزاین باهوش تر هستند به شدت غلط می باشد .

تناسب اندام بعد از زایمان طبیعی یا زایمان سزارین

خانم هایی که زایمان طبیعی دارند به دلیل اینکه عوارض بیهوشی نداشته همچنین بخیه ندارند می توانند به فعالیت های ورزش بعد از زایمان بپردازند و سریع تر به تناسب اندام خود برسند . همچنین بعد از انجام زایمان طبیعی به دلیل شیردهی راحت به نوزاد خود در طول شبانه روز 500 کالری می سوزانند .

توجه داشته باشید که عوارض بعد از سزارین و درد های بعد از آن همچنین آسیب هایی که به نوزاد وارد می شود ارزش انجام زایمان سزارین را نخواهد داشت . قبل از انتخاب نوع زایمان خود حتما با متخصص زنان و زایمان مشورت کنید .

 

مطالب مرتبط

فیبروم رحمی

فیبروم رحمی چه زمانی خطرناک است؟ فیبروم رحمی چه علائمی

2 پاسخ
  1. سلام شروع پروسه زایمان دست کسی نیست و پروسه ای است که باید از داخل اتفاق بیفتد اما می توانید با نرمش دوران بارداری برای زایمان، پیاده روی و… به تسریع روند کمک کنید. و بهتر است با پزشک متخصص خود درباره آنها مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − 6 =