لوگو دکتر لیلا سلطانی
پولیپ دهانه رحم

سرطان رحم

دستگاه تناسلی زنان از رحم،لوله های رحم و تخمدان ها تشکیل شده است.رحم که یک عضو عضلانی در  قسمت لگن است شبیه به یک حفره در میانه بدن بین مثانه و روده قرار دارد.تخمدان ها که در کنار رحم قرار دارند وظیفه تخمک گذاری را برعهده دارند تخمک های آزاد شده از راه لوله های رحمی به سمت رحم حرکت می کنند.آندومتر رحم را پوشانده و با هر بار که فرد عادت ماهیانه می شود آندومتر ساخته شده در آن ماه از بدن بیرون می آید. جداره رحم از دولایه تشکیل شده و با هر بار قاعدگی دیواره داخلی رحم تخریب می شود.
به دلیل تغییراتی که قبل و یا بعد از یائسگی در سلول های آندومتر به وجود می آید،فرد به سرطان رحم مبتلا می شود.سرطان گردنه رحم یک نوع عارضه متفاوت با سرطان رحم است و نباید آنها را یکی دانست.دلیل سرطانی شدن سلول های غشای مخاطی رحم به شکل قطعی مشخص نشده است و بسیاری از عوامل در مبتلا شدن یک فرد به سرطان رحم نقش دارند.سرطان در خانم های زیرسی سال کمتر و در بالای شصت سال رایج تر است.
علل سرطان رحم
همچنان مشخص نشده است که علت اصلی سرطان رحم و رشد سلول های سرطانی غشای مخاطی در رحم به چه علت بوده است.همچنین بسیاری از عوامل وجود دارند که احتمال ابتلا به بیماری سرطان رحم را افزایش می دهند.سرطان رحم  معمولا درخانم های پایین تر از سی سال به ندرت دیده شده و زنان بالای شصت سال در معرض خطر بیشتری هستند.زنانی که دارای اضافه وزن زیاد هستند و سبک زندگی بدون تحرکی دارند باید مراقب این بیماری باشند.

علائم سرطان رحم چه چیزهایی هستند؟

علائم سرطان رحم کاملا به یائسه بودن شخص بستگی دارد اینکه شخص هنوز دوره قاعدگی دارد یا خیر .در خانم هایی که هنوز به زمان یائسگی نرسیده اند سرطان باعث نامنظم شدن پریود شده و دوران قاعدگی سنگین می شود.اما در خانم های یائسه خونریزی های غیرطبیعی از واژن دیده می شود که باید برای بررسی به متخصص زنان مراجعه کرده و علائم سرطان در شخص بررسی شود.
پیشرفت سرطان رحم به کندی صورت می گیرد و معمولا هم با دیده شدن خون از واژن آغاز می شود.

  • ادرار دردناک
  • زنان در هنگام رابطه جنسی خود احساس درد دارند
  • احساس درد در قسمت لگن
  • ترشحات غیرطبیعی از واژن
  • تشخیص

اگر متخصص زنان سرطان را در خانمی تشخیص دهد برای تایید تشخیص خود ممکن است به آزمایش خون و ادرار و همچنین دیگر بررسی های دیگر که در زیر به آن اشاره شده است ،نیاز باشد.
با انجام پاپ اسمیر متخصص از قسمت دهانه رحم و بالای واژن سلول هایی را برداشته و به بررسی آنها می پردازد اما برای تشخیص سرطان رحم به سلول های درون رحم نیاز است که پزشک باید سلول ها را از درون رحم بردارد که با استفاده از نمونه برداری به راحتی انجام میشود.گاهی اوقات خانم ها به دیلاتاسیون و کورتاژ نیار دارند که ممکن است به شکل جراحی و بیهوشی انجام شود و بافت ها از لحاظ سرطانی بودن و هایپرپلازی بازبینی می شوند.
از دیگر روش ها معاینه لگن است که متخصص اندام های واژن،رحم،رکتوم و مثانه را معاینه می کند و هر گونه تغییراتی را که در اندازه و شکل آنها به وجود آمده باشد ثبت می کند.با داخل کردن وسیله ایی به نام سپکلوم در واژن می توان بالای دهانه رحم را و همچنین واژن را مشاهده کرد.

سونوگرافی از راه واژن :

متخصص ابزاری را به درون واژن برده و این وسیله با ایجاد فرکانس در رحم تصویری را تولید می کند که اگر غشاء داخلی خیلی ضخیم باشد متخصص نمونه برداری را انجام میدهد.
چون سرطان رحم به مرور زمان در زنان رشد می کند بعد از مدتی علائم خود را نشان می دهند و خونریزی غیر طبیعی از واژن آغاز می شود و خانم ها در این زمان از بیماری خود آگاه می شوند و برای درمان آن به متخصص زنان و زایمان مراجعه می کنند.بهتر است زنان برای درمان بیماری خود زودتر به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنند تا مراحل اولیه تشخیص انجام داده شده تا درمان به سرعت آغاز شود.

دکتر لیلا سطانی با تجربه چندین ساله می تواند شما را در این زمینه کمک کند.شما همچنین می توانید برای گرفتن مشاوه به اینستاگرام و کانال تلگرام ما بپیوندید.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم
با تشکر مدیریت سایت دکتر لیلا سلطانی متخصص زنان و زایمان و نازایی

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 10 =