لوگو دکتر لیلا سلطانی
Search
Close this search box.
عفونت قارچی واژن

عفونت های قارچی

عفونت های قارچی چیست

شایعترین عفونت های قارچی کاندیدیا آلبیکنس است که این قارچ به صورت عادی در فلور طبیعی واژن در 30 تا 80 درصد از خانمها بدون علائم وجود دارد و عواملی باعث می شود که این عفونت علامت دار شود .

کاندیدا آلبیکنس نام نوعی مخمر است که معمولا به عنوان نوعی قارچ شناخته می شود . کندیدا کهبه طور طبیعی در واژن زندگی می کند به همراه باکتری ها تعادل طبیعی واژن را حفظ می کند . تحت شرایط خاص این تعادل می تواند مختل شود . این قارچ می تواند بیش از اندازه رشد کرده و باعث عفونت شود . عواملی مانند شستشوی واژن با صابون ، نوسانات هورمونی و تنش و استرس می توانند سبب رشد این قارچ شود .

این عوامل شامل هرچیزی است که ایمنی بدن را پایین بیاورد مثل مصرف کورتون ها ، یا متابولیسم را به هم بریزد مثل دیابت ، مصرف قرص های جلوگیری ، حاملگی و یا مصرف آنتی بیوتیک  . مثلا خانمی که آنتی بیوتیک مصرف می کند برای عفونت قارچی به پزشک مراجعه می کند و تعجب می کند که با وجود مصرف آنتی بیوتیک  ترشح دارد .

آنتی بیوتیک باعث می شود باکتری هایی که به طور طبیعی در واژن زندگی می کنند و باعث اسیدی شدن واژن می شوند مثل لاکتو باسیل را از بین می برد ومحیط را برای رشد کاندیدیا آلبیکنس مساعد می کند که این عفونت می تواند درون واژن و همچنین روی لب واژن بروز کند ، که شایع ترین علامت آن ترشحات پنیری ، سفید رنگ ، کلفت و چسبیده به دیواره واژن و یا یک ترشح آبکی هست که از واژن خارج می شود . این ترشحات اگر زیاد باشد حتی می تواند مجاری خروج ادرار را گرفتار کرده و ملتهب می کند و سوزش ادرار ایجاد می کند همچنین ممکن است موقع نزدیکی جنسی سوزش داشته باشد . تورم و قرمزی دیواره و لب واژن نیز ممکن است ایجاد شود .

تشخیص عفونت قارچی واژن

شایع ترین علامت آن ترشح و سوزش و خارش درون و اطراف واژن می باشد .

عفونت قارچی واژن گاهی هیچ علامتی از خود بروز نمی دهد ، به همین دلیل در چنین مواردی درمان لازم نیست . در بسیاری از موارد پزشک می تواند بر اساس شکایات و ظواهر تشخیص را حاصل نماید . اگر شکایات به سوی عفونت قارچی واژن اشاره داشته باشد ، پزشک می تواند یک معاینه داخلی داشته باشد . برای بررسی های بیشتر کمی از ترشحات واژن برداشته می شود . کاندیدا آلبیکنس را می توان با میکروسکوپ تشخیص داد .

عفونت های قارچی
عکس عفونت قارچی واژن

درمان های خانگی

آیا درمان خانگی مثل استفاده از بتادین ، جوش شیرین ، آب گرم و امثال آن را توصیه می کنید ؟

مصرف بتادین به همان شکلی که در مصرف آنتی بیوتیک مطرح شد به علت این که فلور واژن را به هم می ریزد می تواند رشد کاندیدا را تسریع کند ولی استفاده از اسید مثل سرکه که داخل آب ریخته می شود می تواند کمک کننده باشد که می توان با سرنگ یا دوش واژینال هفته ای یک یا دو بار استفاه می شود که جلوی رشد میکروب گرفته می شود .

درمان عفونت قارچی واژن

عفونت قارچی واژن را می توان به خوبی و آسانی با دارو درمان کرد . کاندیدیاز واژن را می توان با داروهای کشنده قارچ درمان کرد . پزشک شما ممکن است درمان موضعی را برگزیند مانند قرص واژینال یا کرم برای استفاده داخلی همچنین پزشک شما می تواند درمان خوراکی مانند قرص خوراکی  را برگزیند.

دوره درمان

شکایات عفونت قارچی واژن معمولا دو تا سه روز پس از آغاز درمان از بین می رود .

برای دستیابی به  بهترین نتایج در روش ناباروری با ivf باید نزد یک متخصص زنان و زایمان و نازایی حاذقی مراجعه شود که ما در اینجا دکتر لیلا سلطانی را معرفی می نماییم. شماره مطب خانم دکتر 02144035448

نتیجه

توصیه می شود تا زمانی که علائم از بین نرفته از نزدیکی جنسی پرهیز کنید . ممکن است نیاز باشد که همسر شما هم مورد درمان قرار گیرد .

مطالب مرتبط

فیبروم رحمی

فیبروم رحمی چه زمانی خطرناک است؟ فیبروم رحمی چه علائمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =